Jak zpracovat žampiony

Urodilo se vám letos na zahrádce nebo máte dokonce domácí pěstírnu těchto lahodných hub? Poradíme vám, jak zpracovat žampiony, abyste si jejich jedinečné chuti mohli užívat kdykoliv během roku.

A rozhodně to stojí za to. Dokonce i jeden nebo dva sušené žampiony vhozené do polévky jí dodají jedinečnou vůni. Nemluvě o vylepšení nádivek k masu nebo omáček. Mnoho příznivců mají také marinované houby, jež poslouží jako perfektní jednohubka třeba na párty. Možnosti zpracování těchto hub je však mnohem více. Vše záleží na vašich potřebách a osobním vkusu.

Zpracování žampionů

Rozhodně nepodceňujte přípravu. Houby musí být správně sklizeny včetně předčištění a skladování. Čerstvé vydrží jeden den, déle tedy jejich zpracování neodkládejte.

Pamatujte si: Ponechání neošetřených čerstvých hub do dalšího dne může vést k tvorbě nebezpečných toxických látek! Proto také nedoporučujeme kupovat čerstvé houby od prodejců u silnic. Nikdy totiž nevíte, jak dlouho a za jakých podmínek byly uskladněny.

Marinované žampiony na zimu

Trvanlivost takto zpracovaných hub je zajištěna kyselou zálivkou a pasterizací. Můžete k nim rovněž přidat nejrůznější zeleninu, koření a bylinky, ovlivňující chuť, vzhled a samozřejmě i trvanlivost vašeho hotového výrobku. Marinované žampiony jsou skvělým doplňkem k jakémukoliv jídlu.

Žampiony je třeba očistit, opláchnout a převařit ve vodě s přídavkem soli, octa nebo citronové šťávy. Doba vaření závisí na typu houby. Hřiby a žampiony se vaří 10-15 minut a lišky apod. asi 20 minut.

Zchlazené žampiony přesypeme do sklenice a zalijeme marinádou. Pasterizujeme asi 15 minut. Na 1 kg očištěných budeme potřebovat asi 0,6 l zálivky.

Zmrazené žampiony snadno a rychle

Čerstvé žampiony očistěte a omyjte standardním způsobem. Pokud jsou houby vlhké, osušte je předem například na papíře. Jestliže chcete zmrazit lišky nebo hřiby, povařte je nejprve asi 5 minut v horké vodě se solí a citronovou šťávou. Díky tomu nebudou hořké. Pak je sceďte, ochlaďte a zmrazte. Žampiony se bez tohoto kroku obejdou.

Zmrazené houby skladujte v mrazáku po dobu maximálně půl roku a do jídla je vždy přidávejte bez předchozího rozmrazování.

Sušené žampiony mají v kuchyni univerzální využití

Sušení je nejjednodušší způsob, jak zpracovat jakékoliv houby. Zároveň tak získáte i jejich nejširší kulinářskou aplikaci. Hodí se do knedlíků, palačinek omáček i polévek. Žampiony (celé, klobouky nebo jejich řezy) lze sušit na slunci, v troubě nebo ve speciální sušičce.

Sušíme je, dokud se nezačnou rozpadat. Sušené houby je třeba uložit do vzduchotěsně nádoby a tu skladovat na suchém a tmavém místě. Odebírejte podle potřeby a před použitím na několik minut namočte do horké vody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno