Zázvor (Zingiber officinale) je plodina, která je vysoce ceněná pro své zdravotní účinky. Nabízí jich opravdu hodně, a proto patří mezi ty nejoblíbenějších z tradiční čínské medicíny. Pokud vás škrábe v krku nebo cítíte, že na „vás něco leze“, stačí si udělat zázvorový čaj nebo jinak upravený zázvor, a můžete si pomoci. Nevýhodou je ale to, že ne každý má zázvorový kořen pořád po ruce, aby jej mohl vzít včas. V takovém případě se vyplatí znát způsoby, jak jej zpracovat a mít jej připravený pro použití v případě nouze.
Zdravotní účinky zázvoru
Zde je výčet toho, jaké zdravotní účinky zázvor skutečně má:
- Bojuje proti bakteriím – může zastavit růst některých bakterií, ale také virů.
- Zdraví vašich úst – zázvor si poradí taktéž s bakteriemi, které jsou zodpovědné za zubní kazy. Zabraňuje růstu bakterií, odvrací ale také paradontózu.
- Proti nevolnostem – ať už se jedná o těhotenské nevolnosti, nebo ty, které vznikají v důsledku cestování či chemoterapie, může je odstranit právě zázvor!
- Bolestivost svalů – svaly, které byly namoženy fyzickou prací nebo cvičením, mohou být bolavé. Ti, kteří před touto fyzickou aktivitou užili zázvor, prý pociťují menší bolestivost.
- Zmírňuje příznaky artritidy – je protizánětlivý, takže může snižovat otoky, které se vyskytují při artritidě. Funguje to pro zázvor zkonzumovaný, ve formě obkladů či náplastí.
- Proti rakovině – zázvor může zpomalit růst určitých rakovinných buněk, jako je rakovina žaludku, tlustého střeva, vaječníků, jater, kůže, prsu a prostaty. Je ale zapotřebí dalších výzkumů.
- Snižuje hladinu cukru v krvi – zázvor pomáhá tělu lépe využívat inzulín. Je ale zapotřebí dalších studií pro potvrzení této teze.
Loupat nebo neloupat?
Zázvor skrývá svou šťavnatou dužinu pod tenkou slupkou. Tu spousta lidí loupe s pomocí lžičky tak, aby se odstranilo co nejméně dužiny. Pokud ale připravujete zázvor do receptů, v nichž je naložen (a poté může být slit), není loupání potřeba. Jen jej důkladně omyjte kartáčkem pod tekoucí vodou.
Zázvor v medu s kořením
Jedná se v podstatě o zázvorový čaj s citronem, který ale máte připravený v lednici, když nastane případ nouze. Když máte pocit, že se o vás pokouší viróza, jednoduše si ze směsi odeberte lžíci a dejte ji do hrnečku. Zalijte horkou (nikoli vroucí) vodou a promíchejte. Zázvorový čaj je hotový a nemusela tomu předcházet dlouhá příprava. Jak jej připravit? Budete potřebovat následující ingredience:
- 100 až 150 g zázvoru,
- 2 až 3 citrony,
- 1 až 2 kusy skořice celé,
- 5 ks hřebíčků,
- med na dolití sklenice.
Zázvoru dejte tolik, kolik snesete. V případě, že chcete podávat i dětem, spokojte se s menším množstvím zázvoru. Nezapomeňte, že má kořeněnou chuť, která nemusí sedět každému. Pokud si směs vyrábíte poprvé, použijte raději méně zázvoru. Nastrouhejte jej nebo nakrájejte najemno. Citrony, nejlépe v bio kvalitě nebo po důkladném omytí (v octu a sodě) nakrájejte na plátky a dejte do sklenice spolu se zázvorem. Přidejte koření a promíchejte. Vše zalijte medem tak, aby to bylo ponořené. Nechte v uzavřené nádobě v lednici asi 8 dní. Poté můžete scedit, pokud vám vadí kousky zázvoru. Není to ale nutné.
Kandovaný zázvor
Klasické zázvorové kostky v cukru jsou pochoutkou, která je zároveň zdravá. Dejte si ale pozor na zkonzumované množství, protože přece jen obsahuje cukr. Na 1 kg zázvoru bude zapotřebí stejné množství cukru a vody. Začněte tak, že zázvor nakrájíte na tenké plátky nebo kostičky.
- Povařte 20 minut v odměřeném množství vody. Po uplynutí 20 minut přidejte i cukr a nechte přejít varem. Promíchejte, ať se cukr rozpustí. Nechte stát 24 hodin.
- Druhý den opět 20 minut povařte a nechte odstát 24 hodin.
- Třetí den opakujeme, ale po dvacetiminutovém vaření slijeme (nálev uchovejte). Zázvor můžete ještě obalit v moučkovém cukru nebo jej jen tak okapat na síťce.
Nálev je možné použít k přípravě čaje nebo jako sladilo chlazených nápojů.
Zázvorová
Tento alkoholický nápoj je vyrobený ze zázvoru, medu, citronu a alkoholu, jakým je například vodka nebo slivovice. Na jeden středně velký kořen zázvoru budete potřebovat:
- 6 lžic medu,
- 2 až 3 citrony,
Zázvor nastrouháme na jemném struhadle. Citrony oloupeme a rozmixujeme tyčovým mixérem. Obojí dáme do sklenice o objemu asi 3 l. Přidáme med a dobře promícháme. Nakonec zalijeme alkoholem tak, aby bylo vše ponořené. Takto necháme odležet asi tři týdny. Je zapotřebí směs každý den protřepat. Sceďte a můžete začít konzumovat.
Ginger shot čili zázvorový panák
Na každé ráno si můžete připravit životabudič ve formě zázvorového panáku. Jednoduše vezměte jeden středně velký kořen zázvoru a nastrouhejte jej najemno. Oloupejte dva pomeranče, jeden citron a jednu mandarinku. Na dužině nesmí zůstat bílá část. Všechny citrusy rozmixujte najemno. Vmíchejte nastrouhaný zázvor a nechte uležet do druhého dne. Poté sceďte přes jemné plátýnko a snažte se vymačkat co nejvíce šťávy.
Sušený zázvor
Sušený zázvor se dá použít do sladkých i slaných pokrmů. Zachovává si svou kořenitou vůni a navíc jej můžete skladovat i více než jeden rok. Jednoduše jej nakrájejte na kolečka – co nejtenčí umíte. Můžete ho též nastrouhat. Rozložte v jedné vrstvě na tácky sušičky potravin. Nastavte teplotu na 35 °C a nechte pracovat 2 až 4 hodiny (záleží na původní tloušťce zázvoru, čím tenčí, tím je doba kratší). Poté nechte vychladnout. Následně můžete ještě rozmixovat, abyste získali jemný prášek.