Jak zpracovat zázvor?

Zázvor (Zingiber officinale) je plodina, která je vysoce ceněná pro své zdravotní účinky. Nabízí jich opravdu hodně, a proto patří mezi ty nejoblíbenějších z tradiční čínské medicíny. Pokud vás škrábe v krku nebo cítíte, že na „vás něco leze“, stačí si udělat zázvorový čaj nebo jinak upravený zázvor, a můžete si pomoci. Nevýhodou je ale to, že ne každý má zázvorový kořen pořád po ruce, aby jej mohl vzít včas. V takovém případě se vyplatí znát způsoby, jak jej zpracovat a mít jej připravený pro použití v případě nouze.

Zdravotní účinky zázvoru

Zde je výčet toho, jaké zdravotní účinky zázvor skutečně má:

 • Bojuje proti bakteriím – může zastavit růst některých bakterií, ale také virů.
 • Zdraví vašich úst – zázvor si poradí taktéž s bakteriemi, které jsou zodpovědné za zubní kazy. Zabraňuje růstu bakterií, odvrací ale také paradontózu.
 • Proti nevolnostem – ať už se jedná o těhotenské nevolnosti, nebo ty, které vznikají v důsledku cestování či chemoterapie, může je odstranit právě zázvor!
 • Bolestivost svalů – svaly, které byly namoženy fyzickou prací nebo cvičením, mohou být bolavé. Ti, kteří před touto fyzickou aktivitou užili zázvor, prý pociťují menší bolestivost.
 • Zmírňuje příznaky artritidy – je protizánětlivý, takže může snižovat otoky, které se vyskytují při artritidě. Funguje to pro zázvor zkonzumovaný, ve formě obkladů či náplastí.
 • Proti rakovině – zázvor může zpomalit růst určitých rakovinných buněk, jako je rakovina žaludku, tlustého střeva, vaječníků, jater, kůže, prsu a prostaty. Je ale zapotřebí dalších výzkumů.
 • Snižuje hladinu cukru v krvi – zázvor pomáhá tělu lépe využívat inzulín. Je ale zapotřebí dalších studií pro potvrzení této teze.

Zázvorový čaj

Loupat nebo neloupat?

Zázvor skrývá svou šťavnatou dužinu pod tenkou slupkou. Tu spousta lidí loupe s pomocí lžičky tak, aby se odstranilo co nejméně dužiny. Pokud ale připravujete zázvor do receptů, v nichž je naložen (a poté může být slit), není loupání potřeba. Jen jej důkladně omyjte kartáčkem pod tekoucí vodou.

Zázvor v medu s kořením

Jedná se v podstatě o zázvorový čaj s citronem, který ale máte připravený v lednici, když nastane případ nouze. Když máte pocit, že se o vás pokouší viróza, jednoduše si ze směsi odeberte lžíci a dejte ji do hrnečku. Zalijte horkou (nikoli vroucí) vodou a promíchejte. Zázvorový čaj je hotový a nemusela tomu předcházet dlouhá příprava. Jak jej připravit? Budete potřebovat následující ingredience:

 • 100 až 150 g zázvoru,
 • 2 až 3 citrony,
 • 1 až 2 kusy skořice celé,
 • 5 ks hřebíčků,
 • med na dolití sklenice.

Zázvoru dejte tolik, kolik snesete. V případě, že chcete podávat i dětem, spokojte se s menším množstvím zázvoru. Nezapomeňte, že má kořeněnou chuť, která nemusí sedět každému. Pokud si směs vyrábíte poprvé, použijte raději méně zázvoru. Nastrouhejte jej nebo nakrájejte najemno. Citrony, nejlépe v bio kvalitě nebo po důkladném omytí (v octu a sodě) nakrájejte na plátky a dejte do sklenice spolu se zázvorem. Přidejte koření a promíchejte. Vše zalijte medem tak, aby to bylo ponořené. Nechte v uzavřené nádobě v lednici asi 8 dní. Poté můžete scedit, pokud vám vadí kousky zázvoru. Není to ale nutné.

Zázvor v medu

Kandovaný zázvor

Klasické zázvorové kostky v cukru jsou pochoutkou, která je zároveň zdravá. Dejte si ale pozor na zkonzumované množství, protože přece jen obsahuje cukr. Na 1 kg zázvoru bude zapotřebí stejné množství cukru a vody. Začněte tak, že zázvor nakrájíte na tenké plátky nebo kostičky.

 • Povařte 20 minut v odměřeném množství vody. Po uplynutí 20 minut přidejte i cukr a nechte přejít varem. Promíchejte, ať se cukr rozpustí. Nechte stát 24 hodin.
 • Druhý den opět 20 minut povařte a nechte odstát 24 hodin.
 • Třetí den opakujeme, ale po dvacetiminutovém vaření slijeme (nálev uchovejte). Zázvor můžete ještě obalit v moučkovém cukru nebo jej jen tak okapat na síťce.

Nálev je možné použít k přípravě čaje nebo jako sladilo chlazených nápojů.

Zázvorová

Tento alkoholický nápoj je vyrobený ze zázvoru, medu, citronu a alkoholu, jakým je například vodka nebo slivovice. Na jeden středně velký kořen zázvoru budete potřebovat:

 • 6 lžic medu,
 • 2 až 3 citrony,

Zázvor nastrouháme na jemném struhadle. Citrony oloupeme a rozmixujeme tyčovým mixérem. Obojí dáme do sklenice o objemu asi 3 l. Přidáme med a dobře promícháme. Nakonec zalijeme alkoholem tak, aby bylo vše ponořené. Takto necháme odležet asi tři týdny. Je zapotřebí směs každý den protřepat. Sceďte a můžete začít konzumovat.

Zázvorový nápoj

Ginger shot čili zázvorový panák

Na každé ráno si můžete připravit životabudič ve formě zázvorového panáku. Jednoduše vezměte jeden středně velký kořen zázvoru a nastrouhejte jej najemno. Oloupejte dva pomeranče, jeden citron a jednu mandarinku. Na dužině nesmí zůstat bílá část. Všechny citrusy rozmixujte najemno. Vmíchejte nastrouhaný zázvor a nechte uležet do druhého dne. Poté sceďte přes jemné plátýnko a snažte se vymačkat co nejvíce šťávy.

Sušený zázvor

Sušený zázvor se dá použít do sladkých i slaných pokrmů. Zachovává si svou kořenitou vůni a navíc jej můžete skladovat i více než jeden rok. Jednoduše jej nakrájejte na kolečka – co nejtenčí umíte. Můžete ho též nastrouhat. Rozložte v jedné vrstvě na tácky sušičky potravin. Nastavte teplotu na 35 °C a nechte pracovat 2 až 4 hodiny (záleží na původní tloušťce zázvoru, čím tenčí, tím je doba kratší). Poté nechte vychladnout. Následně můžete ještě rozmixovat, abyste získali jemný prášek.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno