Jaké potraviny si dovézt z Maďarska

Návštěva Maďarska nebo dovolená v této zemi může být velmi příjemným zážitkem. Ačkoliv tento stát nedisponuje ani přístupem k moři ani noblesními horami, má svým návštěvníkům hodně co nabídnout, a to nejen po stránce zážitkové, ale také po té kulinářské. Maďarská kuchyně je specifická svou nezvyklou chutí pocházející z hutných masových a kořeněných jídel, doplňuje jí výborné víno a také řízné pálenky. Řada lidí jezdí do Maďarska právě za ní a nějaké dobroty si také vozí zpátky, co byste tedy neměli minout?

Za čím se jezdí do Maďarska

V Maďarsku je sice jen několik málo vyhlášených destinací, rozhodně však stojí za to prohlédnout si ho celé. Vedle historického hlavního města, největšího evropského jezera Balatonu a četných termálních pramenů a lázní zde naleznete krásnou přírodu, zejména lesy a louky či krasové oblasti národních parků. Rovinatý terén je navíc ideální pro cykloturistiku. Vedle pamětihodností a lázeňství se do Maďarska jezdí také na místní speciality, v nichž se snoubí typická maďarská kočovná povaha a léty vypilované kombinace chutí.

Maďarská kuchyně – co si dovézt domů?

Pokrmy maďarské kuchyně jsou velmi specifické, využívají se především hutné suroviny – maso vepřové nebo hovězí, ale také poměrně široká paleta zvěřiny, zelí, a hlavně paprika v různých formách. Typickými jídly jsou polévky nebo vařené maso, zejména pokrmy podobné tuzemskému guláši, z nich z nejznámější je o něco hustší a masitější perkelt. Velmi důležitou součástí maďarských jídel je paprika ve formě koření, používá se ovšem také klasická zelenina nesušená (v Maďarsku se pěstuje hned několik druhů každý používaný k jinému účelu). Kromě papriky je Maďarsko vyhlášené také velmi kvalitními klobásami, ale také paštikami.

Paprika na několik způsobů

Papriku naleznete v celé řadě maďarských pokrmů, a to v různých podobách – jako koření, přísadu, surovinu nebo hlavní chod. Paprika je zkrátka Maďarskou chloubou, z dovolené si však nejčastěji lidé vozí její sušenou mletou formu, tedy koření. I v této kategorii je však z čeho vybírat, základní sladká nebo pálivá paprika může mít různé druhy nebo příchutě a nakoupíte ji v malých baleních prakticky kdekoliv ve velkých městech (včetně obchodů se suvenýry), ale také na tržnicích. Bez této potraviny byste z Maďarska domů jezdit neměli.

Sušené paprika

Klobásy a paštiky

Maďarské klobásy jsou typické svou říznou kořeněnou chutí, při výrobě se opět uplatňuje paprika jak sladká, tak pálivá, která jim dodává výborný pikantní nádech. Typickou klobásou je tzv. čabajka, která se sice vyrábí i u nás regionální originál vysoké kvality je ovšem specifický tradiční recepturou. Kromě klobás patří do masného sortimentu Maďarska také paštiky. Země je jedním z největších zpracovatelů a vývozců husích jater, paštiky z nich jsou výborné.

Víno a pálenka

Vedle chutných pokrmů a pochutin si z Maďarska můžete dovézt také příjemná vína a pálenky. Velmi oblíbeným je typické víno z nížin Tokajské oblasti se stejnojmenným názvem. Jedná se plné dezertní víno, které se hodí právě k bohaté maďarské kuchyni a jejím specifickým chutím. Kromě kvalitního prvotřídního vína se můžete ovšem zaměřit také na maďarskou pálenku. Tradiční je výroba pálenky z meruněk a dalšího ovoce pěstovaného v celé zemi (hrušky, maliny apod.), a pak speciální kořeněný likér Unicum, který vyrábí a distribuuje značka Zwack.

Víno

Kousek Maďarska doma

Z dovolené v Maďarsku si můžete přivézt různé suvenýry, potraviny ovšem více než kde jinde tvoří veliký podíl typických upomínkových předmětů. Zejména kořeniny vám mohou vydržet dlouho a lze je koupit ve velkém množství i provedeních. S typickou maďarskou paprikou bude váš guláš chutný a správně pikantní a pokud si k němu naservírujete výborné tokajské, můžete si vychutnat krásy této země také doma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno