Málo co je na horách důležitější než komfort při spánku – bez něj totiž nebudete schopni vykonávat takřka jakoukoliv jinou činnost, nemluvě o tom, že byste se ji snad užili. Stanů je pochopitelně velké množství a liší se takřka ve všem – spíše než doporučením, který konkrétní stan vybrat, bude tento článek rádcem, na co si při výběru stanu dávat pozor.

Jednotlivé stany se liší ve všech myslitelných parametrech, jsou ale některé, které by vás měly zajímat víc než ostatní – především voděodolnost, výdrž, hmotnost, cena a rozměry (jinak i tvar). Ostatní, které mnozí označují jako důležité, zas tak velký význam většinou nemají – namátkou objem po složení, počet vchodů nebo rychlost postavení. Jako první byste si nicméně měli ujasnit, k čemu stan budete používat.
Účel
Mezi stany jsou obrovské rozdíly a žádný univerzál rozhodně nenajdete. Hledáte stan na kempování u vody? Nejdůležitější je pro vás rozměr, váha takřka nehraje roli. Hledáte něco na hory? Bude vás zajímat váha a voděodolnost. Hledáte něco pro ultralight akce? Zajímá vás hlavně váha. Děláte extrémně náročné expedice do Himalájí? Zajímá vás takřka všechno kromě ceny. Univerzální stan, který by se hodil na všechno, bohužel neexistuje.
Rozměry a tvar
Rozlišujeme tři typy tvaru stanů – klasická Áčka, která ovšem skoro už nepotkáme, kopule, která jsou v horách zdaleka nejpoužívanější, mají obvykle formu vnitřního stanu a „tropika“, které chrání stan před deštěm, a různé formy tunelů: velmi prostorné, velmi nestabilní a obrovsky těžké, používané tedy hlavně v kempech, kam se dá pohodlně dojet autem

Pro dovolené s rodinou je rozměr takřka nejdůležitější parametr, kdy pochopitelně čím větší, tím lepší, ideálně i s několika ložnicemi. Kamkoliv jinam si už musíte rozmyslet, co přesně chcete. Takřka určitě to bude kopulovitý tvar, ale chcete stan pro jednoho? Nebo pro dva? Chcete mít dva vchody nebo vám stačí jeden? (Z mé vlastní zkušenosti je zrovna toto ovšem skoro jedno). Požadujete, abyste si mohli schovat batoh do stanu, nebo vám stačí v předsíňce? Obecně se doporučuje minimálně 200 cm na délku a 120 cm na šířku pro stan pro dva.
Posledním rozměrovým parametrem je výška, ale ta obecně nehraje velkou roli, alespoň pokud nehodláte ve stanu bydlet několik měsíců v kuse. Tvar a stabilitu částečně určuje počet tyčí použitých k postavení stanu, kdy moderním trendem je kromě dvou základních tyčí přidávat ještě třetí, která „vytvaruje“ předsíňku.
Voděodolnost
Klasicky je považována za jeden z parametrů, který hraje největší roli, ale z vlastních zkušeností tomu tak úplně není. Vnitřní část stanu obvykle takřka žádnou voděodolnou úpravu nemá, je vyrobena z nylonu. Voděodolnost zajišťuje až tzv. tropiko. To je u většiny stanů vyrobeno z polyesteru, který je následně pokrytý polyuretanovaným nebo silikonovým nátěrem. Obvykle je tkanina opatřena i ripstop úpravou, která brání roztržení (respektive rozšiřování díry).

Hodnotu voděodolnosti udává takzvaný vodní sloupec (v mm), kdy obvykle čím větší, tím lepší. Na rozdíl od bundy zde ale taková hodnota není tak podstatná, některé špičkové značky (např. MSR) prodávají stany „jen“ s vodním sloupcem 1200 mm. Na vodu totiž nepůsobí skoro žádný tlak, jen dopadá na plachtu, po které stéká dolů, a nemá tak šanci se při běžných deštích do stanu dostat. Mnohem snadněji vám do stanu zateče po zemi (kdy vás déšť vyplaví) nebo přes švy – to jsou tedy místa, na které se při koupi zaměřit.
Hmotnost
Opět nesmírně záleží na účelu, za kterým budete stan kupovat. Pro obyčejné horské přechody vám možná nebude vadit nést půl kila navíc, pro ultralight několikasetkilometrový přeběh už ale řešíte každý gram. Některé stany mohou vážit i hodně přes pět kilo, ty nejlehčí se naopak pohybují okolo jednoho kilogramu. Hmotnost stanu ovlivňuje všechny další parametry – čím lehčí, tím menší prostor můžete očekávat, musíte se smířit s minimem úložných prostorů a dalších vychytávek. Podstatnou nevýhodou je také nižší odolnost a celková výdrž.
U těch úplně nejlehčích stanů se občas vnitřní část a tropiko slučuje do jednoho, což má samozřejmě za následek podstatně nižší voděodolnost.
Cena

Parametr, který je v podstatě kombinací mnoha předešlých. Nejlevnější stany se dají koupit i pod tisíc korun, naopak za profesionální stany na expedice do Himalájí si připravte klidně i pár desítek tisíc korun. Ty úplně nejlevnější stany, často z různých obchodních řetězců, mají ovšem mnoho nevýhod – kromě větší hmotnosti a nižší voděodolnost se především velmi snadno zničí. Z vlastní zkušenosti je proto lepší si pár tisíc připlatit za stan od nějaké z renomovaných outdoorových značek, u kterého máte jistotu, že vám vydrží alespoň pár let.
Velmi doporučujeme si stan fyzicky vyzkoušet přímo na prodejně, neboť při nákupu online nemáte šanci zjistit, zdali vám stan po všech ohledech vyhovuje. Mimo stanů existuje i několik zajímavých variant – namátkou žďárák, tarp, plachta nebo hamaka. O nich ale až v příštím článku