Kachní sádlo

Máte doma kachní sádlo a nevíte, co s ním? Rozhodně jej nevyhazujte. Kachní sádlo je poměrně kvalitní a v kuchyni má bohaté využití. Podle nejnovějších průzkumu nejsou navíc živočišné tuky tak škodlivé, jak se myslelo v minulosti, kachní sádlo je na tom navíc ještě o něco lépe. Pojďme se podívat, jak s kachním sádlem naložit.

Kachní sádlo

Pokud připravujete kachnu, bezpochyby se dostanete i k většímu množství sádla. Otázkou pak je, k čemu jej využít. Mnozí kvůli své nevědomosti nepovažují kachní sádlo za kvalitní a nedají dopustit na sádlo vepřové, z hlediska vlivu na zdraví je na tom ale sádlo drůbeže o poznání lépe. Sádlo totiž může obsahovat stopy transmastných kyselin a také obsah nasycených mastných kyselin. Množství pak závisí na krmivu. Pokud budete používat kachní sádlo z dobře a kvalitně vykrmených kachen, bude kvalitní. Husí a kachní sádlo obsahují více nenasycených mastných kyselin než jiná sádla, přitom i méně nasycených kyselin. Proto jsou vzhledem ke zdraví vhodnější.

kachní sádlo

Šmalc – srovnání husího a kachního sádla

Sádlo, které se získává z tučné drůbeže, se označuje jako šmalc. Získává se pomalým pečení či vařením. Je třeba říci, že husí sádlo je obecně považováno za delikátnější. Díky kvalitnímu šmalcu se v minulosti chovaly a vykrmovaly husy právě pro získávání sádla. Ve srovnání s husím je sádlo kachní méně kvalitní. Má typický husí vůni, která nemusí každému vyhovovat, navíc má sádlo řidší a podléhá rychlému žluknutí. Pořád je ale výrazně kvalitnější než třeba tuk z kuřat a slepic. Šmalc využijete třeba při pečení, pochutnáte si také na čerstvém chlebu namazaném kachním sádlem.

Nevíte, co s kachním sádlem? Připravte konfitovanou kachnu

Pokud máte větší množství kachního sádla a nevíte, co s ním, připravte si chutnou konfitovanou kachnu. Metoda konfitování spočívá ve velmi pomalém vaření či pečení v rozpuštěném tuku. Osolená a opepřená kachní stehna zalijte rozehřátým kachním sádlem a zatižte. Kachnu pak pečte přibližně dvě hodiny na pouhých 160 °C. Po dopečení bude krásně voňavá. Dejte si pozor, aby byla větší část pečené kachny v sádle. Po dopečení můžete nechat ztuhnout a uchovat, uložení v sádle je totiž jednou z možností konzervace masa.

Kachní sádlo uchovejte v dózách

Pokud chcete uchovat kachní sádlo pro další používání, uschovávejte jej ve skleněných dozách s kvalitním těsněním. Díky tomu vám dlouho vydrží a díky dobrému utěsnění zabrání šíření pachů na další potraviny. Můžete jej také přendat do mističek a zakrýt potravinářskou fólií nebo alobalem. Takto oschované sádlo se pak hodí pro mazání na chleba nebo jiné pečivo či na opékání brambor, které tak získají jedinečnou chuť a nebudou suché.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno