Kadaň, historické královské město na Ohři

Kadaň. Královské město na řece Ohři. Jestliže okolí Kadaně bude zajímat „akčnější“ návštěvníky, konzervativní klasikové  budou chtít vidět historické jádro královského města Kadaně. Kadaň nabízí vše, co milovníci historie a architektury chtějí vidět: hrad uprostřed města, fortifikace, kláštery, kostely, muzea… Kadaň je centrem historické oblasti Kadaňska, rozkládající se od Vejprt v Krušnohoří až po oblast Doupovských vrchů.

Kadaň. První písemná zmínka o Kadani pochází z roku 1183.

Informační centrum Kadaň

Adresa: Jana Švermy 7, 432 01 Kadaň
Telefon: +420 474 319 550
Mobil: +420 725 763 497
E-Mail: infocentrum@kultura-kadan.cz

Nabídka služeb
 • Informace o kulturních, společenských a sportovních akcích
 • informace o památkách a turistických zajímavostech v Kadani a okolí
 • informace o stravování, ubytování a dopravě
 • prodej informačních materiálů, upomínkových předmětů, turistických potřeb, knižních publikací o Kadani
 • prodej parkovacích hodin
 • prodej a příjem inzerce – Kadaňské noviny
 • předprodej vstupenek na kulturní akce v Kadani
 • výpisy z databáze Czech POINT bez ověření podpisů a listin(kompletní službu zajišťuje Czech POINT – hlavní pošta Kadaň)
 • zajištění informačního systému Datových Schránek
 • dětský koutek
 • úschovna kol a zavazadel
 • půjčovna jízdních kol
 • možnost dobití elektrokol
 • provoz veřejného WC
 • nabídka expozic – Galerie Karla Havlíčka, Galerie městské památkové rezervace a reprezentačních výstavních prostor

Provozní doba služby CzechPOINT: Po-Pá: 8:00 až 15:00 (z provozních důvodů nejsou služby CzechPOINT prováděny o víkendech a svátcích)

Doprava do Kadaně

 1. Ve městě se nachází autobusové nádraží, autobusové zastávky;
 2. železniční stanice: Kadaň, Kadaň-Prunéřov, Kadaň-Bystřice a Kadaň předměstí.
 3. Město obsluhují autobusové linky Dopravy Ústeckého kraje a tři autobusové linky městské hromadné dopravy.

Kadaň, Základní informace

Kraj: Ústecký
Okres: Chomutov
Správní obvod: Kadaň
GPS souřadnice: 50.375984N, 13.271307E
Nadmořská výška: 300 m n. m.
První pís. zmínka: rok 1183
Katastrální výměra: 6 562 ha
Počet obyvatel: 17 014
PSČ: 432 01
Adresa URL: www.mestokadan.cz

Kadaň má na svém kontě několik nej: najdete tu nejdelší zachovalé opevnění v Čechách s Mikulovskou bránou, Katova ulička je zapsána v České knize rekordů jako naše nejužší ulice a františkánský klášter je nejstarším poutním místem na území českého státu, zasvěceným Čtrnácti svatým pomocníkům,“ čteme na portále Kudy z nudy.

Kadaňský hrad

Původně raně gotický královský hrad v Kadani je srdcem dochovaného městského opevnění. Jeho prostory jsou místem, kterým procházely dějiny. Jeho zástavními pány byly významné šlechtické rody, nocovali zde panovníci a rozhodovalo se o osudech národů. Kadaňský hrad byl založen kolem roku 1260 za vlády krále Přemysla Otakara II. Pro jeho umístění bylo vybráno strategické místo na skále nad řekou Ohří. Zajímavým prvkem je, že hrad není situován uprostřed opevnění, ale na jeho okraji. Hradební pásy z hradu vybíhají ve dvou směrech a obepínají celé historické centru města.

Mírové náměstí v Kadani

Většinu náměstí lemují původní měšťanské domy, vystavěné na středověkých gotických základech, které byly postupně v průběhu staletí přestavovány. Stávalo se tak hlavně po požárech, které město postihovaly dosti pravidelně.

 • Turisté rádi vyhledají jídelnu – bufet na náměstí nebo jiné restaurace k občerstvení.

Kostel Povýšení sv. Kříže

Dominantou kadaňského centrálního Mírového náměstí a společně s kadaňskou radniční věží symbolem města je  kostel Povýšení sv. Kříže.  Původně gotická stavba je chráněna jako kulturní památka České republiky. Přestože kadaňský farní a později děkanský kostel v historii zachvátilo několik ničivých požárů, vždy se jej podařilo zrekonstruovat a dnes je ve velmi dobrém stavu. Jeho současná převážně barokní podoba je doplněna řadou původně gotických detailů. Pravidelně se zde kromě bohoslužeb pořádají také koncerty.

Kadaň, Katova ulička nejužší pojmenovaná ulice v České republice.

Katova ulička, republikový unikát

Katova ulička je unikátní architektonicko-urbanistický prvek městského opevnění v Kadani a  Ulička je chráněna jako kulturní památka. Tzv. „Katova ulička“ vede z náměstí k fortně hradebního systému a ke katovně čp. 190, která je součástí hradeb. Ulička je dochovaná v gotickém zdivu s gotickými okenními otvory a s rozpínacími prampouchy. Fortna byla součástí nejstaršího hradebního pásu z poloviny 14. století.

Muzeum čarodějnic

S nápadem na vytvoření Muzea čarodějnic přišel Jaroslav Stejný, sochař, řezbář a výtvarník, zakladatel Muzea čertů v malebném městečku Úštěk, působící před lety jako kastelán na zámcích Jezeří a Červený Hrádek.

A zejména v tomto duchu, úsměvném a radostném, by vás mělo přivítat i Muzeum čarodějnic, jehož návštěvu si vychutnají stejně tak malí i dospělí návštěvnici. A co Muzeum čarodějnic nabídne?

„Poznáte, že představa čarodějnice, coby ošklivé, zlé stařeny, nemusí být vždy správná. Přesvědčí vás o tom, že čarodějnice byly i zkušené kořenářky, moudré vědmy, které uměly číst z karet, run i z hvězd na obloze,“ lákají provozovatelé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno