Domů Výživa Kvalitní potraviny Kakaové boby: co s nimi a vliv na zdraví

Kakaové boby: co s nimi a vliv na zdraví

Kakaové boby jsou výchozí surovinou pro výrobu čokolády. Sami o sobě jsou bohatým obsahem vitamínů a minerálů a jejich použití je velmi pestré. Víte, jak si připravit domácí čokoládu, jak jinak boby používat a jaký mají vliv na zdraví?

Kakaové boby jsou sušené plody kakaovníku pravého, který pochází z tropů Jižní Ameriky. V současné době se kakaovník pěstuje prakticky ve všech tropických oblastech, kakaové boby tak mohou být různého původu. Jde o výchozí surovinu, používanou při výrobě kakaa a čokolády. V současné době lze běžně zakoupit surové kakaové boby, vhodné pro další zpracování. Na trhu jsou jak pražené, tak nepražené kakaové boby. Pokud vám jde z hlediska konzumace kakaa především o jeho blahodárné účinky a pozitivní vliv na zdraví, rozhodně dejte přednost nepraženým bobům. Procesem pražení totiž ztrácí některé důležité látky

Obsah látek

Kakaové boby obsahují velké množství vitamínů a minerálů. Jsou bohatým zdrojem vitamínu B, K či E, dále železa, fosforu, draslíku, ale také omega 3 a omega 6 mastné kyseliny či selen a mangan. Rovněž doplní dostatečné množství vlákniny. Díky poměrně vysoké energetické hodnotě je třeba i přes blahodárné účinky konzumace kakaových bobů přijímat pouze přiměřené množství.

Vliv kakaových bobů na zdraví

Kakaové boby mají povzbuzující účinky a vedou ke zlepšení nálady. Používají se, stejně jako samotná čokoláda, jako přírodní antidepresivum. Rovněž podporují trávicí systém, pravidelnou konzumací lze dosáhnou ke kvalitní a pravidelné stolici. Osoby, které mají problémy se zácpami či průjmy, tak účinky bobů ocení. Dále zmiňme účinky detoxikační nebo čisticí. Pomocí kakaových bobů lze dosáhnout zkvalitnění imunitního systému, doplnění energie nebo pročistit cévy. Boby patří mezi přírodní antioxidanty, které bojují s volnými radikály a chrání tak lidský organismus před vznikem závažných onemocnění.

Využití kakaových bobů

A jakým způsobem tedy s kakaovými boby zacházet? Možností je celá řada, nyní vám některé z nich představujeme.

Domácí čokoláda

S trochou šikovnosti si i v domácích podmínkách můžete vyrobit velmi chutnou, kvalitní a čerstvou čokoládu, která bude přesně odpovídat vašim potřebám. Pro výrobu kakaových bobů potřebuje v podstatě jen dvě ingredience – kakaové boby a cukr podle potřeby, lze to však i bez něj. Bez použití cukru získáte velmi kvalitní hutnou 100% čokoládu. Čokoládu lze připravit z pražených nepražených bobů. Nejprve je třeba celé boby rozdrtit na menší kousky a ty poté nasypat do kuchyňského robota. Následuje dlouhé drcení až do doby, kdy se z bobů začne uvolňovat tuk a vznikat jemná hmota – čokoláda. Tu následně přelijte do formiček, nechte zchladit.

Doplněk pokrmů

Nadrcené kakaové boby lze použít jako kvalitní a chutný doplněk mnohých pokrmů. Ačkoliv mají své pevné místo při pečení nejrůznějších moučníků a dezertů, skvěle doplní i ovocné saláty. Kakaové boby jsou velmi chutné i samy o sobě, stačí jich několik rozkousat a vychutnávat si plnou a hutnou chuť kakaa. Nepražené kakaové boby jsou skvělou základní ingrediencí pro přípravu nejrůznějších raw pokrmů.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno