Kam na čundr

Letní prázdniny se blíží a vy ještě nemáte naplánovaný žádný výlet? Nemusíte utrácet hromadu peněz ani cestovat tisíce kilometrů. Pokud vám nejsou cizí čundry po české a moravské krajině, nechte se inspirovat našimi tipy.

Máte rádi turistiku a chcete vyrazit na pár dní do přírody? V České republice naleznete celou řadu míst, které jsou k čundrování jakoby stvořené. Vždy se však předem informujte a aktuální situace v dané oblasti a také o podmínkách a zákonech pobytu. Na mnohých místech můžete bez potíží přestat pod širákem, ovšem se stanováním můžete mít problém. Totéž se týká rozdělávání ohně, ve většině přírodních oblastí je manipulace s otevřeným ohněm zakázána. Vybavte se kvalitní pevnou obuví, oblečení, karimatkou, spacákem a plachtou a vyrazte na čundr! Inspirujte se 3 krásnými místy na Moravě, které jsou pro čundr ideální.

Moravskoslezské Beskydy

Moravskoslezské Beskydy patří k hojně navštěvovaným a turisticky oblíbeným cílům. Rádi bychom vám však doporučili východní konec Beskyd, který není turisticky příliš vytížený, a přesto nabízí krásné okolí a úžasné trasy. Východní část Moravskoslezských Beskyd je pro čundry jako stvořená. Doporučujeme vydat se trasou z Mostů u Jablunkova na Prašivou. Cesta vám zabere přibližně tři dny pochodu a nocování.

Pálava

I krásy jižní Moravy a konkrétně Pálavy si každý milovník přírody a čundrů zamiluje. Svůj čundr můžete zahájit v Mikulově, kde si projdete krásné centrum města a navštívíte několik památek. Pokračovat můžete směrem na Stolovou horu a Sirotčí hrádek, kde můžete strávit svou první noc. Další den pokračujte směrem na Děvín, což je největší vrchol Pálavy. Po cestě můžete navštívit i další místa, např. Věstonice či jeskyni Na Turoldu.

Žďárské vrchy

Na asi 80 kilometrový čundr, který absolvujete během 4 až 5 dní, můžete vyrazit do Žďárských vrchů. Jedná se o vrchovinu, ležící na rozhraní Čech a Moravy. Svou cestu zahajte v Novém Městě na Moravě a pokračujte směrem na Fryšavu, Děvět Skal, Dolany, hrad Rychmburk a zakončete jen v Dolívce. Budete-li mít čas a chuť na delší čundr, svou trasu si můžete protáhnout až na Velké Dářko.

Čechy i Morava skýtají mnoho příležitostí pro jednodenní i více než týdenní čundry. Je jen na vás, pro jakou oblast se rozhodnete a jaký typ aktivity budete během čundru chtít absolvovat. Nezapomínejte však na kvalitní vybavení a na respektování místních pravidel. Pokud dáváte přednost pohodlnějšímu způsobu nocování, vyhledejte si přilehlé chaty či kempy. Před čundrem si trasu dobře naplánujte a odhadněte své síly. Čundr není maraton, užijte si krásu a spojení s přírodou a únik od civilizaci si vychutnejte plnými doušky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno