Karamelizovaná jablka

Hledáte tip na lahodné zpracování podzimní úrody? Zavzpomínejte na receptáře našich babiček a vsaďte na karamelizovaná jablka. Lze je totiž servírovat jako samostatný dezert, nebo je použít jako náplň do koláčů či štrúdlů.

Nejde o nic složitého. S receptem si poradí i kuchařky, které dodnes bojují třeba s malou nadýchaností piškotu nebo s ne úplně dobrou konzistencí mascarpone a tiramisu. A co k tomu budete potřebovat? Opravdu vůbec nic složitého.

Jablečná vláknina

Jablka s karamelem tak, jak je připravovaly naše babičky

S dobou přípravy se vejde asi do hodiny. A co do ingrediencí si také nemusíte dělat starosti. Bohatě vám postačí, když si pro vše potřebné sáhnete do spíže. A co bude dneska na nákupním seznamu?

Ingredience:

  • 4 větší jablka (měla by být spíše kyselejší)
  • 160 gramů cukru krupice
  • 80 gramů pravého másla
  • 1 citron
  • 2 kousky skořice (každý po 2 cm)

Příprava:

Vybírejte opravdu zdravá a krásná jablka. Plody nahnilé nebo jinak poškozené, které potom vykrojíte, nikdy nemají tu správnou vůni a chuť. Navíc mohou být díky obsaženým toxinům vašemu zdraví dokonce i nebezpečné.

Jablka oloupejte a pečlivě zbavte jádřinců. Nakonec je nakrájejte na středně silné plátky. Vezměte si k ruce pánev – nejlépe tu se silným dnem – a rozpusťte v ní máslo. Jakmile se rozpustí, přidejte do něj cukr. Míchejte, odkud se všechen nerozpustí a lehce nezhnědne.

Přimíchejte jablka. Ty zalijte šťávou, kterou jste získali z jednoho citronu a nezapomeňte přidat také skořici. Lehce promíchejte, stáhněte plamen a nechte pod pokličkou asi pět minut dusit. Jablka díky tomu změknou, ale zároveň neztratí tvar, což je během servírování rozhodně žádoucí.

Poté odstavte z plotny a nechte vystydnout. Teprve v tomto bodě odstraňte kůru ze skořice, která pokrm nejenom skvěle ovoní, ale také ochutí.

A jak zkaramelizovaná jablka servírovat?

Můžete je použít jako náplň do sladkých dezertů. Budou perfektní v koláčích, závinech, ale například i v plněných buchtách. Tam je můžete nastavit ještě ořechy.

Náš tip: Skvělé jsou ořechy karamelizované. A to jak ty, které připravíte doma, tak i ty kupované.

Ovšem z karamelizovaných jablek můžete připravit i skvělý dezert. Zachutnají vám i jenom tak, ovšem na vyšší level je posunete karamelizovanými ořechy a kopečkem šlehačky. Ovšem poslouží i jako skvělý základ pro zmrzlinový pohár, v takovém případě je vložte do misek, navrch dejte kopeček nebo dva zmrzliny a ozdobte karamelizovanými ořechy. Nejlepším druhem zmrzliny pro jablíček je ořechová, ovšem chybu určitě neuděláte ani s vanilkovou. Hodit se může i čokoládový toping nebo hobliny z hořké čokolády. Mléčnou nebo bílou nedoporučujeme, dezert by byl potom až příliš sladký.

Náš tip: Podobně můžete zkaramelizovat také hrušky. U těch však doporučujeme asi o polovinu kratší dušení, jinak by bylo výsledkem spíše hruškové pyré, i když samozřejmě neméně chutné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno