Co to jsou karboxylové kyseliny? Proč jsou důležité ve výživě? Jaká je jejich funkce? Nebojte se, nepůjde o hodinu chemie…
Karboxylové kyseliny jsou základním stavebním kamenem bílkovin. Jsou tedy nezbytné pro správné fungování našeho těla a hrají i důležitou roli v našem jídelníčku. Jde o organické kyseliny, které nesou karboxylovou skupinu –COOH.
Karboxylové kyseliny v bílkovinách
Bílkoviny se skládají z jednotek zvaných aminokyseliny – v živých organismech najdeme asi 20 druhů aminokyselin. Kromě karboxylové skupiny se v aminokyselinách objevují také aminoskupiny –NH2, atom vodíku a některý z dalších prvků.
Důležitými bílkovinami jsou také enzymy, které v těle fungují jako katalyzátory, tj. urychlují reakce, které v těle probíhají. Jmenovat můžeme například trávicí enzym sacharázu, který se vyskytuje v tenkém střevě, nebo enzym pepsin, jenž najdeme v žaludku.
Karboxylové kyseliny a výživa
Karboxylové kyseliny se využívají často v potravinářství – většinou se s nimi setkáte v podobě triviálních názvů. Určitě znáte kyselinu octovou, klasický ocet. Kyselinu mléčnou najdete zase v kyselém zelí a okurkách (způsobuje právě onu kyselou chuť).
Kyselina citrónová je další z karboxylových kyselin. V potravinářství se používají jako konzervanty. Ke karboxylovým kyselinám patří také omega 3 mastné kyseliny, které najdeme především v rybách, jako je losos nebo tuňák.
Omega 3 mastné kyseliny vám chybí v případě, že vás trápí problémy s pokožkou (ekzém, suchá kůže), alergie a astma, šeroslepost, neschopnost soustředění, sklony k depresi. Omega 3 mastné kyseliny najdete ve zmíněných rybách (v jejich tuku), lněném semínku, řepkovém a sójovém oleji).
Nejznámější karboxylové kyseliny
- kyselina octová (ocet)
- kyselina máselná (dává kyselou chuť zelí nebo okurkám)
- kyselina linolenová (lněné semínko, řepkový a sójový olej, listová zelenina)
- kyselina dokosahexaenová (najdeme ji v tučných rybách)
- kyselina eikosapentaenová (najdeme ji v tučných rybách)