Karviná aneb „Jeden den tam v Karviné“

Karvinou mnozí znají jen z písně Yo Yo Bandu, a z „covidového“ zpravodajství v létě roku 2020. Jenže Karviná už není taková, jak se v písni zpívá. Karviná je velmi pěkné a čisté město, které stojí za turistickou návštěvu. Na Karvinou si vyčleníme alespoň ten „jeden den“, když třeba budeme trávit dovolenou v severovýchodní části České republiky.

„Hledám zase temnej kout
Kdepak moh bych obejmout
Jeden den tam v Karviné…“

Karviná, náměstí se zámkem a kostelem Povýšení svatého Kříže.

Karviná, významné město ve Slezsku

Karviná je statutární město v Moravskoslezském kraji. Leží na území historického Těšínského Slezska, a to 18 kilo metrů východně od Ostravy na řece Olši. Město se rozprostírá na severním okraji předhůří Beskyd v nadmořské výšce 230 metrů.

  • V současné době žije ve městě přibližně 52 tisíc obyvatel. Karviná vždy patřila k ekonomicky silným oblastem s vysokou koncentrací průmyslu, zejména těžebního, na který navazují další výrobní odvětví.
  • Současně dosáhlo město evropského významu díky lázeňství. Již od konce 19. století byly budovány lázně Darkov díky nálezům léčivé jodobromové solanky.
  • V posledních letech byl posílen význam města jako obchodního a turistického centra.
Karviná, vlakové a autobusové nádraží.

Jak do  Karviné

Karviná je dobře dostupná všemi dopravními prostředky.

  • Autem: Karviná leží na hranici s Polskem. Přímo ve městě jsou dva hraniční přechody (z toho jeden pouze pro osobní vozidla) v místní části Karviná-Ráj. Proto lze návštěvu Karviné uskutečnit například při návratu z polského Těšínska.
    49.856652N, 18.543219E.
  • Vlakem: Do Karviné se cestuje přes Bohumín nebo z opačného směru od slovenské hranice od Návsí.
  • Autobusem: Dobré autobusové spojení je ze všech měst Moravsko-slezského kraje.
  • MHD: Městská doprava je provozována autobusy. Odbavování cestujících v MHD je prováděno čipovými kartami, platebními kartami nebo zaplacením jízdného v hotovosti přímo u řidiče autobusu.

Karviná, památky a zajímavosti

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary

Pro turisty, kteří přijeli do Karviné vlakem nebo autobusem je první příležité k vyzkoušení zdejší HMD při cestě za velkou karvinskou raritou, šikmým kostelem sv. Petra z Alkantary.

„Přes svou pohnutou historii, kdy pod kostelem klesla půda o 37 metrů v poměrně krátké době a kdy se kostel vlivem poklesů silně naklonil a vychýlil o 6,8 stupňů na jih, zůstal stát a dnes představuje ojedinělou atraktivitu regionu. Svou šikmostí se tak blíží světoznámé věži v italské Pise a stává se vyhledávaným cílem turistů z celého světa,“ píše se na portále www.karvina.cz. Ke kostelu jezdí MHD a vystupuje se na zastávce Doly, zast. Gabriela.

Kostelík byl zařazen do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v Česku. Ještě počátkem 90. let minulého století hrozilo kostelu zřícení a byl určen k demolici. V letech 1994-1995 proběhla generální oprava a zajištění objektu a kostel se tak znovu zaskvěl v plné kráse.

V areálu kostelíka je rovněž umístěna přehledná tabule, která informuje o tom, co lze v Karviné navštívit a zhlédnout. Návštěvníci si mohou si v klidu a v zajímavém prostředí, které vzniklo rekultivací krajiny poničené těžbou uhlí, rozmyslet, co vše v Karviné navštíví. 

Karviná, socialistický realismus, náměstí Budovatelů.

Karviná: Učebnice architektonického stylu „sorela“

Největší stavební boom zaznamenala Karviná po druhé světové válce. Socialistický blok tehdy ovládal umělecký směr zvaný socialialisrtický realismus („sorela“), který se promítl do všech uměleckých oblastí, ale zejména do architektury. Typickým příkladem v Karviné je například náměstí Budovatelů, které vzniklo v roce 1954 podle návrhu brněnského architekta Arnošta Krejzy. Jeho dominantou je bývalý internát pro 1500 hornických učňů, dnes ubytovací středisko Předvoj, postavený významným českým architektem Otakarem Novým.

  • V létě 2011 byla dokončena rozsáhlá revitalizace náměstí.
  • Ve stylu „sorela“, který je světově uznávaným slohem, je postavena celá přilehlá čtvrť.

 

Fryštátský hrad: Zámek v Karviné

Fryštátský hrad byl více jak 600 let rezidencí slezské aristokracie a více jak 300 let byl lénem českých králů. Hrad Fryštát je jedinou slezskou rezidencí v České republice, obývanou legitimními potomky prvního českého královského páru a nejdéle působícím sídlem české panovnické dynastie.

Současný zámek je trojkřídlá patrová empírová budova s výraznými atikami tvořícími slepé patro nacházející se v jižní části historického centra města. Čestným dvorem s krátkými bočními křídly se otevírá do hlavního náměstí.

  • Zámek je nově zrekonstruován do podoby důstojného šlechtického sídla. Slouží potřebám úřadů, galerie a  muzea (prohlídky interiérů s tématem šlechtického bydlení).
Karviná, kostel svatého Marka.

Další památky v Karviné

  • Kostel Povýšení sv. Kříže – farní kostel s gotickým jádrem z počátku 14. století, s „moravskou kaplí“ z roku 1611 a epitafem Václava Cigána ze Slupska z roku 1577. V roce 2011 zde byl odhalen unikátní cyklus nástěnných maleb z 15. století, umučení sv. Kateřiny a Barbory
  • Radnice – empírová stavba s renesanční věží z konce 16. století s kamenným erbem Piastovců a zbytkem kovového řetězu pranýře na Fryštátskem náměstí. Původní stavba je z roku 1504.
  • Litinová kašna s městským znakem na Fryštátskem náměstí – historizující práce vídeňské provenience z roku 1900, která je rovněž výraznou dominantou náměstí.
  • Kostel sv. Marka – filiální kostel v klasicistním stylu z roku 1774, s epitafem Benigny Haugwitzové ze 17. století postaven v místě původního kostela z roku 1569.
  • Vodárenská věž – konstruktivistická šestipodlažní stavba z 20. let 20. stoletíodárenská věž – konstruktivistická šestipodlažní stavba z 20. let 20. století.

Park, který hned tak nemá obdoby

Jestli lze Karvinský něco závidět, tak to je přírodní zóna na jižním okraji města. Park Boženy Němcové spolu s Lázeňským parkem a menšími lesními celky, které se na území města nacházejí, slouží k rekreačním účelům.

Do parku se vchází z náměstí hlavní bránou spojující zámek a kostel. V minulosti se v parku nacházela obora (nyní je zde zookoutek s výběhem pro daňky, srnce a ptactvo). Přibližně polovinou parku protéká malebný potok Mlýnka, který dotváří příjemnou atmosféru. V areálu lze provozovat všechny druhy rekreačních sportů. Parkem se projde do lázeňské čtvrti Darkov.

Lázně Darkov, i to je Karviná

Darkov je znám především svými lázněmi, kde se léčí poruchy pohybového ústrojí, neurologické indikace, poúrazové a pooperační stavy. Mnohaletá tradice úspěšné a intenzivní léčby je spojená s nálezem unikátního přírodního léčivého zdroje tzv. jodobromové solanky.

Původní příměstská část Darkov byla značně poškozena těžbou uhlí a s tím spojeným poddolováním této lokality. Z původního Darkova zůstaly pouze:

  • Staré lázně;
  • lázeňský park;
  • Staré lázeňské vily – funkcionalistické vily z první poloviny 20. století rozmístěné ve starém lázeňském parku
  • Společenský dům – secesní stavba z konce 19. století, kde jsou pořádány kulturní akce, taneční zábavy a lázeňské koncerty
  • Kaple sv. Anny
Karviná, Darkov. Most Sokolovských hrdinů z roku 1925.

V poddolované části, která se nachází za řekou, jsou dnes již pouze četné zahrádkářské kolonie a několik málo domů. Významnou památkou je most Sokolovských hrdinů přes řeku Olši z roku 1925, architektonický skvost, nyní rekonstruovaný.

Karviná? Darkovské moře vzniklé v důsledku důlních poklesů.

Karvinské / Darkovské moře

V části Darkov přímo pod těžními věžemi zpřístupnilo město Karviná lidem jezero, které v minulosti vzniklo vlivem důlních poklesů. Jeho přednostmi jsou: Koupání s výhledem na důlní věž, ticho, čistá voda. Klid. Pro pěší turisty možnost bivaku.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno