Kazbek, jedna z nejsnazších pětitisícovek

Těžko říct, kdy se budeme moct znova podívat do Gruzie, aktuálně tam totiž určitě nemůžeme, nemluvě o tom, že se tam nemáme jak dostat, ale situace se mění každým dnem a o prázdninách bude snad všechno jinak; jedno ale jisté – na hranicích s Ruskem se v této kavkazské zemi nachází Kazbek. Se svou výškou 5033 m n. m. (někdo uvádí taky 5047 m n. m.) se jedná o jednu z nejsnazších a z Česka nejdostupnějších pětitisícovek. Výstup trvá něco mezi jedním a sedmi dny a vede i po ledovci, tak na to buďte připraveni.

Kazbek v celé své kráse

Do Gruzie je normálně jednoduché a velmi levné se dostat, za pár stovek až tisícovek korun tam lítá z Prahy, Katowic, Krakova, Vídně i Berlína Wizzair nebo Ryanair. Doprava je tam až směšně levná a za dopravu z Kutaisi, kam většina nízkonákladovek létá, do Stepantsmindy, odkud se stoupá na vrchol, zaplatíte pár desítek korun. Jen se připravte na to, že po mizerných gruzínských silnicích a železnicích to zabere několik hodin. Klidně si ale můžete půjčit auto nebo tam třeba stopovat a svůj zážitek ještě trochu okořenit.

Jedna výstupová trasa

Drtivá většina výstupů se uskuteční po normální trase z gruzínské Stepantsmindy (můžete se taky setkat s názvem Kazbegi). Zde doporučuji se ubytovat a sehnat všechno, co potřebujete. Půjčovny veškerého vybavení nabízejí všechno, na co si vzpomenete – mačky, cepíny, lana, helmy, … My jsme si vystačili s mačkami, cepínem, sedáky a jedním 60m lanem pro 4 lidi. Helmy jsme chtěli brát samozřejmě taky, ale když jsme viděli, v jakém stavu, bylo to skoro jedno. Půjčení stálo asi 400 Kč na jednoho na dva dny.

Buďte připraveni, že v půjčovně vám budou nutit vůdce, ale pokud máte aspoň nějaké zkušenosti, určitě není potřeba. Výstup začíná v 1800 m n. m. Po 400 výškových metrech dorazíte ke Kostelu Nejsvětější Trojice – ano, to je to místo, které znáte ze všech turistických fotek. Vy ho ale můžete v klidu minout a stoupat dál do kopce po jediné cestě. Po dalších 800 metrech dorazíte k AltiHut, kde stojí nocleh lidových 1800 korun…

Kostel Nejsvětější Trojice

Můžete přespat v ní, hned vedle ve stanu nebo pokračovat až k Betlemi Hut, což jsme udělali my. Pokud vyrazíte ze Stepantsmindy brzo ráno, měli byste to bez problémů stíhat. Betlemi Hut je bývalá meteorologická stanice ve 3600 m n. m., dnes předělaná na ubytovnu. Nocleh tu stojí asi 200 korun, nebo si můžete před ní postavit stan – to stojí asi 100 Kč na stan. Celé místo je dost zanedbané, s neskutečně špinavými toaletami a obří skládkou.

Další postup závisí především na vaší kondici, zkušenostech a aktuální aklimatizaci. Pokud jste v předchozím nelezli někde ve 4000 (to jsme dělali my, tak jsme mohli hned druhý den vyrazit na vrchol), určitě lze jenom doporučit nechat aspoň jeden, lépe dva až tři dny na aklimatizaci. Můžete si zkusit procházku na ledovec, případně prostě stoupat sutí nahoru, ať si plíce zvyknou na nižší výskyt kyslíku

Vstávat brzo ráno. Hodně brzo

Pokud už jste aklimatizování, je čas na vrcholový den. Buďte připraveni, že to bude jeden z těch dnů, na které nikdy nezapomenete. Budíček nastavte na jednu ráno a vypadněte co nejdřív. Ledovec je po ránu nejpevnější a ještě na vás nebudou padat kameny ze shora. Za svitu čelovky, v mrazivé noci a ideálně pod dohledem navigace hledejte kamenné mužíky, které vás dovedou až k úpatí ledovce (cca 4000 m n. m.). Většina komerčních družstev vyráží už před první ránou a pravděpodobně je budete předcházet.

Betlemi Hut

Na ledovci nasaďte mačky, navažte se do sedáků a vyrazte vstříc vrcholu. Na začátku se jde skoro po rovině, stačí se držet vydupané pěšinky. Po pár desítkách minut se cesta prudce zvedne a začnete stoupat do sedla mezi Spartakem a Kazbekem. Sedlo je také hranice mezi Gruzií a Ruskem, a protože cesta poté vedou územím Ruska, připravte se na nelegální vstup. Je ale všeobecně tolerován. Zároveň už se můžete těšit z východu slunce.

Konečně nahoře!

Ze sedla už se poměrně prudce stoupá na samý vrchol – ale chůze vám bude vždy stačit. Ve 4900 m n. m. je poslední záchytný bod, sedlo mezi Malým Kazbekem a Kazbekem. Tady už se strmost prudce zvedne a doporučuje se odvázat se z lana – to abyste při případném pádu nestrhli spolulezce. Po cca pěti až šesti celkových hodinách na nohou už budete konečně na hoře!

Závěrečný „brdek“ na vrcholu

Teď už je čas jen na to opatrně sejít. V sedle se opět navažte a začněte pomalý sestup. Ledovec už stihl změknout, a bude tak o dost nebezpečnější než při cestě nahoru – pozorujte tak každý krok. Největší nebezpečí ale čeká až pod ledovcem, ze svahu nad vámi budou dolů padat kameny neskutečnou rychlostí. Tady by se nejvíc hodila helma. Pokud ji nemáte, musíte holt bedlivě pozorovat, jestli vás náhodou něco neplánuje trefit do hlavy.

K Betlemi Hut přijdete okolo poledne. Je na vás, jestli se rozhodnete tu strávit další noc nebo ne. Nám přišlo místo tak odpudivé, že jsme se rozhodli pokračovat několikahodinovým sestupem a cca v 18 hodin jsme naprosto vyřízení dorazili do Stepantsmindy. Celkově nám tak výstup a sestup zabral 34 hodin, z toho jsme cca 14 hodin odpočívali. Je ale nutno uznat, že jsme všichni aktivní sportovci a byli jsme dopředu aklimatizovaní. Pokud nejste, nebojte si na celou akci nechat až týden.

Až se z výstupu vzpamatujete, můžete navštívit další překrásná místa Gruzie – třeba vesnice Omalo nebo Mestii, případně nějaké historické památky, např. Gori, kde se narodil Stalin, nebo Čiaturu, kde se zastavil čas a pořád fungují 60 let staré sovětské lanovky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno