Kdy letět do Keni?

Keňa je úžasná země pro každého, kdo miluje přírodu, kterou u nás jen tak nenajdete. Můžete obdivovat různorodou kulturu a vyzkoušet neobvyklé pokrmy. Základem keňské kuchyně je zelenina a luštěniny, které jsou přítomny v mnohých pokrmech. Tamější atmosféra se tolik liší od toho, na co jsme v Evropě zvyklí! Výlet do Keni je vhodný pro dospělé, ale i pro děti, které mohou dostat jedinečnou příležitost vidět divoká zvířata, jako jsou žirafy, sloni či zebry v přirozeném prostředí. To, co vídáte v dokumentech, máme na dosah ruky!

Kilimandžáro

Na co se můžete v Keni těšit?

Lidé navštěvují Keňu zejména pro její přírodu. Není divu, že zde můžete najít celou spoustu národních parků. Jedním z nejoblíbenějších je Masai Mara nacházející s e na jihozápadě země. Pojmenován je po původních obyvatelích (Masajích). Turisté se nejenom v parcích snaží vyfotit „velkou pětku“ – čili slona afrického, nosorožce dvourohého, lva, levharta skvrnitého a buvola afrického. Ubytovat se můžete i ve stanu, kde můžete divoká zvířata pozorovat z pohodlí stanu. Nebojte se, tyto stany jsou obehnány elektrickým plotem.

Keňa je zemí pro dobrodruhy, ale i pro pecivály. Pokud jste už vystoupili na Kilimandžáro a seznámili se s tím, jak žijí Masájové, kteří vás rádi provedou svým obydlím, můžete si rozložit deku na jedné z pláží. Bílé písky a resorty přímo na pláži najdete zejména v oblasti Bamburi či Diani Beach. Když se zase začnete nudit, můžete se ponořit do podmořského světa. Díky šnorchlování se můžete radovat z obrovského množství barevných ryb a hvězdic.

Keňa

Kde leží Keňa?

Tato země má od České republiky tolik odlišné počasí. Obvykle je zde tropické klima, ale existují velké regionální klimatické rozdíly ovlivněné několika faktory, včetně nadmořské výšky. Průměrné denní teploty dosahují průměrně 20 až 28 °C – na pobřeží je tepleji (v ČR je průměrná teplota 5 až 10 °C). Nemůžete zde zažít léto či zimu tak, jak je znáte z České republiky, existuje zde ale období sucha a vlhka.

Období sucha – červen až říjen

Od června do října vládne v Keni období sucha. Můžete si užívat denní teploty okolo 23 °C ve vyšších nadmořských výškách (například v národním parku Masai Mara) a 28 °C v nižších nadmořských výškách, jako jsou pobřežní oblasti. Obloha je jasná a dny slunečné. I když je toto období pro zvířectvo poměrně náročné, my lidé si dovolenou v této zemi užijeme nejvíce právě v tomto období.

  • Nejchladnější měsíce jsou červen, červenec, srpen, září, říjen. Ranní teploty mohou být ve vyšších nadmořských výškách jen 10 °C. Pokud tedy vyrážíte v těchto měsících, sbalte si také teplé oblečení. Zejména v případě, že chcete vyrazit na ranní projížďky přírodou, které slibují větší množství živočichů. Jízdy jsou organizované obvykle v otevřených vozidlech, a tak by vám mohla být zima.

Období sucha – listopad až květen

Pro měsíce od listopadu až do května je typické období dešťů. Denní teploty jsou 24 až 27 °C ve vyšších nadmořských výškách. V nižších nadmořských výškách jsou typické denní teploty okolo 30 °C. I tentokráte jsou rána chladná, takže i nyní je zapotřebí sbalit si též dost teplého oblečení.

  • Listopad a prosinec – krátké deště. Tyto deště přichází náhle a nikdo neví přesně, kdy. Déšť může být velmi silný, obvykle přichází pozdě odpoledne nebo večer. Pokud tedy cestujete za safari právě v těchto měsících, nemusíte mít strach, že strávíte celou dobu na hotelovém pokoji (nebo ve stanu).
  • Leden a únor – deště a horko. Pokud máte rádi déšť, můžete k návštěvě Keni využít i tyto měsíce. Nikdo neví, kdy se deště objeví a kdy skončí, jedinou jistotou je to, že jsou spojené s vysokými teplotami.
  • Březen, duben, květen dlouhé deště. Tyto měsíce jsou nejmokřejší. Obloha je téměř pořád zatažená, vysoká je i vlhkost vzduchu. Pokud vyrážíte za safari nebo se slunit, počítejte s tím, že často budete muset měnit své plány. Pravdou ale je, že právě v tomto období jsou zájezdy do Keni nejlevnější.

Nairobi

Jak monzunové větry a pobřeží Indického oceánu ovlivňují počasí?

To, že začíná období deště, je možné poznat díky dvě monzunům. První je horký a přichází ze severovýchodu. Vhání do země suchý vzduch z Perského zálivu a typický je v období od listopadu do března (někdy až do dubna). V dubnu je vystřídán dalším monzunem, který panuje až do října. Tento monzun je pro změnu teplý a vlhký, ale trochu chladnější. Přináší nejsilnější déšť (období dlouhých dešťů). Od konce června do října prší mnohem méně než na konci dubna, v květnu a na začátku června.

Jak vypadá typický keňský déšť?

V Keni může dojít i k dešti, který trvá opravdu dlouho. Rozhodně to není nic, nad čím by se místní podivovali. Avšak mnohem typičtějším je půlhodinový déšť, kdy na zemi spadá obrovské množství vody. Jsou to přívaly, ve kterých jste během několika vteřin promočení na kost. Nicméně slunce, které vysvitne vzápětí po dešti, umí mokrou zem vysušit během několika minut.

Keňa

Je předpověď počasí spolehlivá?

Výše uvedené vzorce počasí jsou teorií, která se v důsledku klimatických změn může lišit. Přijít mohou nečekané záplavy, které se střídají s dlouhým suchem, ale také neobvykle chladné a neobvykle horké počasí. Například v březnu roku 2010 v země proběhla blesková povodeň, která zničila most spojující národní rezervace Samburu a Buffalo Springs. Tento most byl opraven, ale už o rok později přišla povodeň znovu. Most byl znovu otevřen až v roce 2015. Takže očekávat neočekávané je nejlepší strategií, co se počasí v Keni týká.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno