Domů Výživa Výživa, strava Kdy sbírat lipový květ a jak ho sušit

Kdy sbírat lipový květ a jak ho sušit

Čaj z lipového květu je plný blahodárných látek, navíc skvěle chutná. Přečtěte si proto, kdy sbírat lipový květ a jak ho sušit, aby vám ani letos tento zázrak přírody neutekl.

Lípa je krásný strom, který v našich končinách roste poměrně hojně. Vyznačuje se srdčitými listy a především květy, které jsou plné zdraví prospěšných látek. Lipové květy můžete sbírat z lípy srdčité, stejně tak i z lípy velkolisté. Květy si můžete snadno usušit a připravovat z něj nálev i čaje. Kdy sbírat lipový květ a jak jej správně sušit?

Sušený lipový květ

Kdy sbírat lipový květ

Lipový květ je nejlepší sbírat v měsících červnu a červenci. Často lidé chybují v tom, že sbírají jen samotné květy, mnohem lepší je však sbírat lipový květ i se zeleným zálistkem. Vyberte si pro sběr lipového květu vhodnou dobu. Měli by být suché počasí, ideální doba je v odpoledních hodinách. Pokud vám to okolnosti dovolí, lipové květy sbírejte ve chvíli, kdy je na nich rozvinuta přibližně polovina kvítků. Lipové květy nesmí být přezrálé nebo s plody. Pokud se už na lípě začaly plody objevovat, nejlepší dobu pro sběr jste již propásly.

Jak sušit lipový květ

Pokud si během června a července nasbíráte dostatek lipových květů, můžete se pustit do jejich sušení. Lipové květy sušte ve stínu a na dobře větraném místě. Pokud byste chtěli sušit květy v uměle vytvořeném prostředí, nesmíte překročit teplotu sušení 40 °C. V takovém případě by mohlo dojít k přesušení a k vytracení zdraví prospěšných látek. Pro sušení lipové květy rozprostřete tak, aby jejich vrstva byla na výšku maximálně 5 centimetrů. Díky tomu se vzduch dostane i ke květům umístěným vespod a sušení bude vcelku rychlé a rovnoměrné.

Jak používat sušené lipové květy

Pokud jste si dali práci se sběrem a sušením lipových květů, můžete se pustit do přípravy nálevu či bylinných čajů. Na jeden šálek čaje vám postačí jen několik usušených lipových květů, které přelijete horkou vodou a necháte louhovat přibližně 15 minut. Můžete si také připravit bylinnou směs a lipový květ kombinovat i s jinými sušenými bylinami. Nálev z lipových květů byste měli užívat ideálně třikrát denně.

Kdy sbírat lipový květ a jak ho sušit? Na to jsme vám již odpověděli. Pokud se vám podaří trefit se do doby, kdy je rozkvetlá cca polovina květů, bude usušená bylina perfektní a přinese vám řadu léčivých účinků. Lipový květ se doporučuje užívat při různých zánětlivých a horečnatých onemocněních, při zánětu průdušek, kašli či při křečích. Můžete si připravit i bylinné obklady či koupele.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno