Domů Výživa O potravinách Kdy začít kopat brambory

Kdy začít kopat brambory

Zasadili jste si na zahradě brambory a nemůžete se dočkat sklizně? Samozřejmě záleží na tom, jakou odrůdu jste zasadili. Velmi rané odrůdy brambor lze sklízet už za 90 dní od výsadby, naopak na ty pozdní si počkáte i přes 150 dní. Máme pro vás několik rad, podle kterých snadno zjistíte, kdy začít kopat brambory.

Určit ideální dobu, kdy začít kopat brambory, není příliš složité. Se sklizní by se mělo začít ve chvíli, kdy brambory ukončí svou vegetaci. Indikátorem této skutečnosti je obvykle postupné žloutnutí natě. Existují však i kvetoucí odrůdy brambor, které se sklízí ještě ve chvíli, kdy mají zelené listy, a to krátce poté, co odkvetou.

Kdy začít kopat brambory

Rané brambory se sklízí v květnu a červnu

V měsících květnu a červnu se obvykle sklízí brambory rané, které mají krátkou vegetační dobu. Nejranější odrůdy se sklízí v rozmezí od 90 do 110 dnů od výsadby, klasické rané druhy pak v rozmezí od 110 do 120 dnů. Kdy začít kopat brambory? V případě raných odrůdu ještě ve chvíli, kdy mají tenkou slupku. Tento typ brambor je určen k okamžité spotřebě a nehodí se k dlouhodobému skladování. Proto byste měli začít kopat brambory ideálně ve chvíli, kdy je budete chtít hned zpracovávat.

Zkontrolujte velikost hlíz

Než se pustíte do kopání brambor ve velkém, zkontrolujte jejich velikost na malém trsu. Zeminu lehce odtrhněte, díky čemuž zjistíte jejich stav a velikost. Pokud jsou dostatečně velké a připravené ke konzumaci, opatrně je ze země vykopejte a hlínu opět zahrabte zpět.

Kdy začít kopat brambory? Důležité je aktuální počasí

Ne vždy jsou ideální podmínky pro sklizeň brambor. I když už jsou brambory připravené k vykopání, vyčkejte na nejvhodnější dobu. Brambory byste měli sklízet v době sucha, neměly by však být příliš parné dny. Ideální doba je při venkovní teplotě kolem 10 až 20 °C. Z tohoto hlediska je nejlepší brambory sklízet v odpoledních či podvečerních hodinách.

Na pozdní brambory si ještě počkáte

Zatímco rané odrůdy brambor budete úspěšně sklízet možná už v květnu, na ty polopozdní až pozdní odrůdy si ještě chvíli počkáte. Vzhledem k tomu, že mají výrazně delší vegetační dobu, tak se často sklízí až ke konci srpna. Pozdní brambory jsou pak na rozdíl od těch raných vhodné i k uskladnění a poslouží vám ke zpracování až do nadcházejícího jara.

Odpověď na otázku, kdy začít kopat brambory, je tak poměrně snadná. Se sklizní začněte ve chvíli, kdy budou hlízy dostatečně velké a kdy skončí vegetační období. To poznáte nejčastěji podle natě, která začne žloutnout. Počkejte na vhodné počasí pro sklizeň, a to na sušší období a nižší venkovní teploty.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno