Kdy začít s tenisem

Česko je jednou z tenisových velmocí. Spousta rodičů touží vychovávat malého tenistu. Stejně jako u jiných sportů, i začátky s tenisem se ale musí dobře naplánovat.

Správné načasování je základem především pro lásku ke hře

S úspěchy českých tenistek se v posledních letech roztrhl pytel. A tak se nejeden rodič zamýšlí nad tím, jak dosáhnout takového úspěchu i u svých dětí. Jak vychovat úspěšného tenistu, který bude vyhrávat jeden profesionální turnaj za druhým a kdy s tréninkem začít? Odpovědí rozhodně není, že čím dříve začnete, tím uděláte lépe. Mnohdy je tomu spíše naopak.

U malých dětí je základem rozvoj pohybového nadání

Pro tenis je důležitý vztah s míčem. Celkové pohybové nadání je samozřejmostí, po tříletém či čtyřletém dítěti ale nemůžeme chtít zázraky. Obecně platí, že čím dříve se dítě začne zapojovat do běžných sportovních činností, tím lépe. To je ale pravidlo pro jakýkoliv sport.

Obecným rozvojem pohybového nadání se rozhodně nic nezkazí. Především v případě, kdy tento pohyb probíhá jako hra. Nic se nemá uspěchat. Většina sportovních trenérů doporučuje s tenisem začít až  okolo pátého roku. Je ale důležité, aby již dítě předtím mělo alespoň základní sportovní průpravu.

Kdy začít s tenisem

K tenisovému tréninku se dítě dopracuje až po měsících či letech

Než dítě vůbec vezme raketu do ruky, uplyne poměrně dlouhá doba. Mezitím se totiž musí naučit pracovat s míčkem. Chytat jej, házet, nebo třeba pomocí rakety kutálet míček po tělocvičně. Trénink je tak rozdělen do dvou základních fází. Na fázi průpravnou a fázi tenisovou. K tenisové fázi se některé děti mohou propracovat třeba až v 8 letech. Vše je velmi individuální. Záleží nejenom na talentu a pohybovém nadání dítěte, ale také na tom, kdy s pohybem dítě začalo.

Dítě musí být na tenis vyspělé

Zároveň také platí, že by již dítě mělo mít zvládnutou koordinaci oko-ruka. Tedy koordinaci, kdy nejenom dokáže hodit či chytit míč, ale také míčem koulet a reagovat na změnu strany. Nemusí znát pravou a levou stranu, musí ale zvládnout zareagovat na tyto změny a přizpůsobit se správnému směru. I to je něco, co se sice dítě časem naučí, jde ale také o jeho věk. Není ničím neobvyklým, když to dítě ještě ve třech či čtyřech letech neumí. Pak ale skutečný tenisový trénink nemá úplně smysl.

Během začátků poznáte, zda je dítě talentované či nikoliv

Opravdový tenisový trénink nedokáže malé dítě zvládnout. A to nejen fyzicky, ale také svou zručností. Začít ale s pohybovým rozvojem rozhodně není na škodu. Naopak tak můžete zjistit, zda je vaše dítě na tento sport talentované, či nikoliv. Budete tak mít dostatek času na výběr toho správného sportu ještě dříve, než v pozdějším věku dítěte do tenisu začnete dávat nemalé peníze. Nezapomínejte, že tenis je jedním z finančně náročnějších sportů. Tento fakt byste si tak měli na začátku dobře promyslet.

Dětské vybavení není překážkou

Výhodou dnešní doby je, že jsou všechny nástroje potřebné pro tenis již přizpůsobeny velikosti dětí. Ty tak hrajou na hřišti přímo upraveném pro ně samotné. Nízká síť, dětské míče nebo malé rakety jsou dnes již běžnou součástí vybavení dětských tenisových školiček.

Tenis

Jakýkoliv trénink by měl být pro dítě hlavně zábavou

Pokud nebudete dítě do tenisových hodin příliš nutit a bude to pro něj zábava, pak to můžete zkusit již třeba v jeho třech letech. Rozhodně ale nečekejte zázraky. Na začátku je opravdu prioritou spíše vytvořit dítěti pozitivní vztah k tomuto sportu. Seznámit jej s míčem a naučit jej důležité základy. Teprve potom se z něj může stát skvělý tenista. A to jak rekreační, tak i profesionální. Skutečný tenisový trénink tak dítě okusí až po měsících či letech pohybové průpravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno