Kokosová voda

O kokosové vodě slýcháme v poslední době čím dál častěji. Kokosovou vodu pijí lidé, kteří chtějí hubnout, i všichni, kteří se zajímají o fitness. Co vlastně kokosová voda je a jaké má účinky na náš organismus?

kokosŘada lidí si plete kokosovou vodu s kokosovým mlékem. Jde o dva rozdílné produkty z kokosových ořechů. Kokosová voda se na rozdíl od kokosového mléka získává z čerstvých, ještě zelených kokosových ořechů extrakcí. Zatímco barva kokosového mléka je bílá, kokosová voda je průhledné tekutina s ořechovou chutí.

Obsah látek

Kokosová voda je ve fitness sféře oblíbená především pro své složení. Neobsahuje vůbec žádný cholesterol, cukry, je bez sladidel a bez tuku, přesto chutná skvěle a je osvěžující. Ve srovnání se speciálními sportovními nápoji obsahuje kokosová voda více draslíku, oproti tomu méně sodíku a méně kalorií. Kokosová voda obsahuje také řadu vitamínů a minerálů. Zmiňme např. vitamín C či B. Mimo to obsahuje velké množství aminokyselin, které potřebují právě sportovci, a také železa.

Kokosová voda a hubnutí

Pití kokosové vody se doporučuje všem, kteří by rádi shodili nějaké to kilo. Obsahuje totiž látky, které proces hubnutí usnadní, navíc obsahuje málo kalorií. Proto je vhodné během hubnutí nahradit např. džus za kokosovou vodu, která neobsahuje cukry, přitom obsahuje i vitamíny a minerály. Kokosová voda je navíc bez obsahu jakýchkoli přidaných látek či chemikálií, proto je pro lidský organismus přirozená a zdravá.

Proti stárnutí

Bylo prokázáno, že pravidelným popíjením kokosové vody lze omezit působení stárnoucích procesů. Voda totiž obsahuje mj. kyselinu laurovou a cytokiny. Jsou to látky, které jsou organismem využívaný při buněčných procesech. Díky tomu je proces stárnutí zpomalen, navíc dochází k vytvoření ochranného štítu před rakovinotvornými vlivy.

Detoxikace organismu

Kokosová voda má výrazné detoxikační účinky. Obsahuje z větší části obyčejnou vodu, doplněnou o účinné látky s očistnými účinky. Popíjení kokosové vody je tak vhodné při různých očistných kúrách, např. jarních očistách. S kokosovou vodou navíc doplníte potřebou energii a budete se cítit čilí.

Kokosová voda z obchodu

V současnosti lze kokosovou vodu zakoupit ve specializovaných obchodech se zdravou či sportovní výživou, stále častěji se s ní setkáte i v běžných obchodních řetězcích. Je však třeba si uvědomit, že kokosová voda, kterou zakoupíte, je pasterizovaná či dokonce vyrobená z koncentrátu. Takový zakoupený produkt se tak svou kvalitou, chutí ani obsaženými látkami nikdy nevyrovná čerstvé kokosové vodě, se kterou se však u nás setkáte jen těžko. Pokud však budete v nějaké exotické krajině a budete mít možnost vyzkoušet čerstvou vodu z kokosu, neváhejte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno