Kokosový olej a jeho účinky

Kokosový olej patří v našich končinách stále ještě spíše k exotice, než k něčemu běžnému, což je obrovská škoda. Kvalitní kokosový olej, ideálně panenský – lisovaný za studena, má totiž velmi široké využití. Lze jej využít jak při přípravě zdravých pokrmů, tak i v kosmetice a jeho účinky si poradí s celou řadou zdravotních problémů.

Obecně se má za to, že nasycené (saturované) tuky jsou vždy jen zdraví škodlivé a jejich pravidelná konzumace má za následek obezitu, srdeční choroby a vysoký cholesterol. Ne však s kokosovým olejem.

Kokosový olej tvoří u obyvatel Pacifických ostrovů nedílnou součást přípravy pokrmů, má se za to, že tvoří 30 až 60% veškerého příjmu kalorií, a přesto je výskyt kardiovaskulárních chorob v této oblasti prakticky na nule. Stejně tak i klinické testy prokázaly řadu příznivých účinků kokosového oleje na lidský organismus.

Přirozeně nasycené tuky obsažené v panenském kokosovém oleji :

  • podporují spalování tukové tkáně a ztrátu nadměrné váhy
  • podporují zdravou činnost srdce
  • pomáhají upravit rozhozený metabolismus
  • slouží jako rychlý a kvalitní zdroj energie
  • pomáhají při problémech se štítnou žlázou
  • posilují imunitní systém
  • mají příznivý vliv na stav a zdraví pokožky

Kyselina laurová – učinná látka kokosového oleje

Až z 50% je kokosový olej tvořen kyselinou laurovou. Tu dokáže lidské tělo rozložit na monolaurin, což je látka se silným antibakteriálním, antivirovým a antiprotozoálním účinkem.Monolaurin si dokáže poradit s řadou odolných virů, jako jsou HIV, kmeny chřipkových virů, opary nebo spalničky.

Kokosovým olejem proti cukrovce

Kokosový olej se až ze dvou třetin skládá ze středně dlouhých mastných kyselin, které tělo dokáže zpracovávat přímo v játrech a slouží mu tak jako rychlý zdroj energie. Sice se to nezdá, ale je to velmi důležité, neboť tuto funkci zpravidla v lidském těle zastupují jednoduché cukry. Narozdíl od cukrů však kokosový olej nezpůsobuje při konzumaci zvýšenou hladinu inzulínu, což je pro cukrovkáře zásadní problém.

Kokosový olej tak skýtá pro diabetiky nebo jedince náchylné ke vzniku diabetu kvalitní zdroj energie, který nevyvolává inzulínovou odezvu. Jak už bylo také řečeno, kokosový olej pomáhá redukovat váhu a tím také odstraňovat hlavní problém vzniku cukrovky a představuje tak vítanou pomoc pro ty, kteří si cukrovku způsobili nezdravým životním stylem, že se jí budou moci v budoucnu možná zbavit.

Sportovní využití kokosového oleje

Díky tomu, že jsou středně dlouhé mastné kyseliny (MCFA) kokosového oleje tak dobře stravitelné a navíc pomáhají s redukcí váhy, tak se přímo nabízí i jejích další využítí – jako sportovní doplněk stravy. Pravidelná konzumace vede ke snížení nadváhy a k nižnímu budoucímu ukládání tuku.

Dobrá stravitelnost a snadná přeměna na energii je zase důležitá při samotných sportovních výkonech. Dle studií může konzumace kokosového oleje zvýšit fyzický výkon.

A v neposlední řadě pomáhá kokosový olej s urychlením regenerace, což je opět výhodné při sportu. Čím rychleji tělo regeneruje, tím více může člověk cvičit a tím rychleji se zlepšovat.

Účinky kokosového oleje na pokožku

Kromě potravinářského využití je kokosový olej hojně využíván také při rehabilitacích a masážích zatuhlých svalů. Je ideální pro péči o pokožku. Je považován za silný antioxidant a dokáže kůži ochránit i před spálením, což z něj činí výbornou náhradu za chemické opalovací krémy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno