Domů Výživa Výživa, strava Kolik váží kopeček zmrzliny?

Kolik váží kopeček zmrzliny?

Na světě jistojistě nenajdete člověka, který by neměl rád zmrzlinu. Ať už točenou, rolovanou nebo kopečkovou. Mezi lidmi ale rozhodně vede právě zmrzlina kopečková. A to patrně díky široké paletě chutí, ze kterých si můžete vybrat. Pojďme se na tuto oblíbenou pochoutku podívat více do detailů.

Kopečková zmrzlina

Výroba kopečkové zmrzliny je mnohem náročnější, než byste si představovali. Také je nejnáročnější na výrobu ze všech výše zmíněných druhů zmrzlin. Zatímco točenou si může se správným přístrojem doma namíchat každý, kopečková se musí uvařit a poté projde ještě pasterizací a homogenizací. Následně se pořádně zamíchá, zchladí a konečně zamrazí.

V kvalitnějších zmrzlinových kopečcích dokonce najdete kousky ovoce, ořechů nebo čokolády. Restaurace tuto zmrzlinu používají nejen do kornoutů, na osvěžení kolemjdoucích, ale také se jim nabízí mnohem širší využití. Kopečková zmrzlina se může přikládat k palačinkám, ledové kávě nebo různorodým dezertům.

Kopečková zmrzlina

Jak velký je kopeček zmrzliny?

U této otázky velmi záleží na velikosti odměrky – naběračky nebo-li porcovačky na zmrzlinu. Tyto odměrky jsou klasifikovány číslem v kroužku umístěným někde na rukojeti. To číslo vám říká, kolik kopečků dostanete za litr. Standardní jeden kopeček by měl být velký jako jedna čtvrtina šálku.

Pokud ovšem na své naběračce nemůžete ono číslo najít, nemusíte smutnit. Jednoduše porcovačku naplňte až po okraj vodou a poté ji vylijte do jedné z vašich kuchyňských odměrek na tekutiny. Podle toho se můžete snadno dopočítat.

Měří se zmrzlina hmotností nebo objemem?

I když kopeček v kornoutu pevně sedí, postupně se začne rozpouštět a stává se z něj tekutina. Proto může být matoucí, které jednotky k měření použít. Mohli byste sice očekávat, že její měření uvidíte v gramech a kilogramech, ale naopak ji uvidíte odměřovanou spíše v mililitrech a litrech.

Je to tím, že se tento oblíbený dezert skládá ze 40 až 50 % vzduchu, který se měří právě objemovými jednotkami. Toto množství je přesně vypočítané a právě vzduch tvoří v zmrzlině tu její našlehanou texturu. Bez něj je zmrzlina mnohem hustší a studenější.

Kopečková zmrzlina

Kolik zmrzliny je v jednom kopečku?

Nyní tedy nastává ta konečná otázka. Kolik ml či gramů zmrzliny můžeme najít v průměrném kopečku? Opět to tedy záleží na porcovačce, která se na zmrzlinu použije. Nejčastější je odměrka s číslem 16, tedy ta, která z jednoho litru nabere 16 kopečků. Když ji budeme brát jako měrnou jednotku, takový průměrný kopeček zmrzliny by tedy měl mít zhruba 30 ml. Při převodu na hmotnost by ten samý kopeček vážil asi 68 gramů.

Kdybychom ještě měli zodpovědět otázku: Kolik líznutí je třeba ke snězení kopečku zmrzliny? Odpověď by byla následující. Běžný člověk svůj jeden kopeček zmrzliny spořádá za 16 až 25 líznutí.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno