Krátká pouť na Svatý Kopeček u Olomouce. Rodinný výlet

Alespoň symbolickou pouť vykonáme, když se na Svatý Kopeček u Olomouce vydáme pěšky. Pohodlná cesta pěknou přírodou je pouze pět a půl kilometrů dlouhá. Proto je vhodná pro rodiny s dětmi v předškolním věku. Pouť završíme návštěvou nebo prohlídkou baziliky Navštívení Panny Marie a celé městské části Svatý Kopeček. Kdo má zájmy spíš přírodovědné, může krátkou cestu zakončit poznáním zoologické zahrady na Svatém Kopečku.

Na Svatý Kopeček vlakem (a pěšky)

Na Svatý Kopeček u Olomouce se návštěvníci dostávají buď vlastními dopravními prostředky, anebo městským autobusem. (Na Svatý Kopeček lze dojet autobusem linky 11 z olomouckého Hlavního nádraží, zastávka „Svatý Kopeček, bazilika„.)

Celodenní rodinný výlet můžeme naplánovat, když na Svatý Kopeček pojedeme vlakem. Koleje k bazilice ani k zoo sice nevedou koleje, ale to nevadí. Vždyť se chceme trochu projít čerstvou přírodou.

Vlakem do Mariánského údolí

Vlakem od Olomouce nebo od Bruntálu dojedeme do stanice Hlubočky-Mariánské Údolí. Zastavují zde osobní vlaky i rychlíky. Rychlíky od Olomouce i od Bruntálu jezdí každý den vždy v dvouhodinovém intervalu.

 • V Hlubočkách najdeme modrou turistickou značku, která nás dovede až do cíle cesty.

Netratit modrou značku

Od nádraží se vydáme vpravo po modré značce. Po pár metrech přejdeme vozovku (Olomoucká) a zdoláme trochu nepřehledný, ale naštěstí krátký úsek vzhůru strání. Vyjdeme na širokou lesní cestu, která ovšem není na značce. Cestu přejdeme a vydáme se západním směrem. Pár metrů od lesní cesty na modrou opět „narazíme“. A už ji neopustíme. Dál už je značení bezproblémové.

Projdeme Lošovem (před Lošovem vpravo budova hvězdárny). Za rozcestníkem „Pod Lošovem“ projdeme velmi půvabným úsekem. Z cesty vedoucí po okraji lesa se otevírá pohled do roviny Hornomoravského úvalu s Olomoucí a dalšími hanáckými městy a obcemi. Svatý Kopeček už je nedaleko.

 • Svatý Kopeček je historická obec, nyní městská čtvrť, poutní místo a katastrální území na severovýchodě statutárního města Olomouce. Je vzdálen cca sedm kilometrů od centra Olomouce a slouží jako rekreační místo Olomoučanů. Nadmořská výška samotného Kopečku je 393 m n. m.
  Svatý Kopeček
  je rodištěm:

  • Karla Svolinského (1896–1986), národního umělce, malíře a grafika.
  • Pobýval zde také Jiří Wolker, který roku 1921 napsal báseň Svatý kopeček.
  • Tvořili zde i výtvarníci Bohumír Dvorský, Stanislav Menšík a Cyril Bouda,
  • sochař Josef Stárek,
  • spisovatel Stanislav Krejčí a jiní.

Bazilika Navštívení Panny Marie

A ni jsme se nestačili unavit a stojíme před monumentální budovou baziliky Navštívení Panny Marie. 

Přestože většina křesťanských chrámů je stavěna směrem západovýchodním, nebyl na Svatém Kopečku tento směr dodržen naprosto přesně. Osa baziliky míří na mateřský klášter Hradisko.

Chrámové průčelí má promyšlenou koncepci. Vertikálně je členěno pilastry na tři pole a masivní římsa jej pak horizontálně dělí na dolní a horní část.

Mše a poutě

Bazilika je otevřena denně od 8:30 do 18:00 hodin. V bazilice je třeba zachovávat klid, protože je to dům modlitby a usebrání.

 • Před každou mší svatou v bazilice je možné přistoupit ke svátosti smíření.
 • Od pondělí do soboty je možno se zúčastnit taky mše svaté v 6:45 hodin u sester premonstrátek v Norbertinu, v neděli je tato mše sv. v 6:00 hodin.
 • Každou sobotu v 15:30 hodin je možno se zúčastnit mše svaté v hospici.

Poutě:  Hlavní poutě  – na svátek Navštívení Panny Marie (31. 5.), neděle po svátku Nanebevzetí Panny Marie (15. 8.) a následující pondělí a úterý, poslední neděle v říjnu.

Bude se hodit pro příští výlet

Na Svatém Kopečku se nacházejí tři veřejná parkoviště. První je hned při vjezdu na Svatý Kopeček naproti restaurace U Macků. Druhé se nalézá u fotbalového hřiště (směrem k zoologické zahradě) a třetí přímo u zoologické zahrady. Všechna parkoviště jsou placená. Ceny parkovného:

 • U Macků: motocykl – 10Kč/hod., osobní automobil – 15Kč/hod., autobus – 25K č/hod.
 • u Fojtství/hřiště: osobní automobil -15Kč/hod., dodávka, karavan – 30Kč/hod., autobus – 50Kč/hod.
 • u ZOO: motocykl – 10Kč/hod., osobní automobil – 20Kč/hod., autobus – 50Kč/hod.

Cena je vždy za každou započatou hodinu. Je také možné parkovat podél cesty na Radíkov.

Návrat ze Svatého Kopečku

Zejména jestliže turisté zašli ještě do zoologické zahrady, mají už asi „dost“. Hlavně děti. Nazpátek do Olomouce proto mohou využít MHD (linka 11 a v sezoně 111). Autobus zajíždí k hlavnímu vlakovému nádraží. Osoby starší 65 let mají MHD v Olomouci zdarma (prokazují se občankou nebo pasem).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno