Křepelčí maso

Křepelčí maso je považováno za delikatesu. Jedná se o měkké, šťavnaté a ještě o něco chutnější maso, než je například kuřecí. Bohužel, je poměrně těžké toto maso najít. V obchodech se vyskytuje jen zřídkakdy. Avšak křepelky nejsou příliš náročné na chov. Hodí se i tam, kde je příliš malý prostor pro pěstování kuřat. Navíc vám křepelky mohou poskytnout také chutná vajíčka.

Chov křepelky na maso

Velké chovy, které chtějí pěstovat křepelky zejména na maso (a ne například na vajíčka), chovají křepelky v temnu. Právě díky temnotě se křepelky tolik nepohybují a naopak rychle rostou a přibývají na váze. Pokud se ke křepelce dostane sluneční světlo, začne být aktivní. Díky tomu ztrácí množství masa a její maso bývá tužší. Proto jsou křepelky s volným pohybem nevhodné pro konzumaci.

Křepelka

Krmivo pro křepelky

Výsledná chuť masa je závislá také na tom, jaké krmivo křepelce podáváme. Výběr pro tyto ptáky je poměrně omezený, ale pořád je z čeho vybírat. Chovatelé, kteří chtějí křepelky chovat pro maso, zvolí krmivo, které umožní jejich rychlý růst. Toto krmivo musí obsahovat spoustu bílkovin. Ovšem zase platí, že toto krmivo je nevhodné pro ty, kteří chtějí také vajíčka. Pokud chovatel pěstuje své křepelky pro vejce, musí jim naopak dopřát krmivo plné vápníku.

Kolik váží křepelka?

Existuje více než dvě stě druhů křepelek. A ty se mírně liší velikostí a vzhledem. Někteří mají hladké peří na hlavě, jiné stylový královský chochol (například křepelka novozélandská se pyšní krásným chocholem). Evropané chovali křepelky na jídlo již více než deset tisíc let a záznamy ukazují, že Egypťané je chovali ještě předtím. Jejich váha se pohybuje od 100 g až do 200 g. Mezi největší křepelky patří křepelka novozélandská, nejmenší je naopak křepelka čínská, která váží 28 až 40 g. Křepelka polní, která je u nás nejznámější dosahuje váhy okolo 100 g.

Křepelčí vejce

Málo masa?

Někdo se křepelce vyhýbá, protože si myslí, že je to pouhé obírání kostí. Je to ale veliká škoda, už kvůli tomu, že se jedná o velice chutné maso. Navíc, křepelky mají dobrý poměr masa ke kostem a vzhledem ke křehkosti bývají někdy konzumovány také menší kosti. Křepelky mají jemné maso, které svou chutí připomíná kuřecí maso, je však mnohem chutnější.

Nutriční informace

Jedna porce křepelek (cca 113 g) obsahuje 257 kalorií, 28,5 g bílkovin, 16 g tuku a žádné sacharidy, vlákninu ani cukr. Křepelka je dobrým zdrojem železa, vitaminu B6 (pyridoxin), zinku a vitaminu B3 (niacin). Dále pak obsahuje vitamín C.

Křepelka novozélandská

Příprava křepelčího masa

Existuje velká spousta receptů, které vám napoví, jak si připravit křepelčí maso. Křepelka má poměrně neutrální chuť (podobně jako kuře), takže se hodí k mnoha různým potravinám. Můžete ji připravovat mnohými způsoby: smažení, dušení, vaření, pečení, grilování…

Pečené křepelky jsou jednoduché a rychlé

Postup je následující: Předehřejte troubu na 200 °C. Křepelky potřete olivovým olejem a podle vašeho výběru ochuťte. Uspořádejte ptáky na pekáč a vložte do trouby. Pečte asi 10 minut, poté vyjměte z trouby a podlijte šťávou. Vložte zpět do trouby a pečte asi dalších 10 minut. Vyjměte z trouby, nechejte lehce vychladnout a podávejte.

Portugalská pečená křepelka

Na přípravu tohoto receptu budeme potřebovat 2 křepelky. Rozpulte je, osolte a opepřete. V hrnku si připravte směs z následujících ingrediencí: 8 utřených stroužků česneku, 1 lžička mleté sladké papriky, 2 lžíce olivového oleje. Touto směsí potřete křepelky ze všech stran. Nechte marinovat asi 2 až 3 hodiny. Poté předehřejte troubu na 180 °C. Do pekáčku si rozložíme 500 g brambor, které jsme oloupali a nakrájeli na kousky. Zalijeme 75 ml bílého vína (nejlépe portugalského). Na to rozložíme křepelku a vše přelijeme šťávou, ve které se křepelky marinovaly. Pečeme asi 40 minut. Rozdělíme na porce a podáváme posypané čerstvou nasekanou petrželkou.

Křepelka - samec a samice

Smažená křepelka

Na přípravu smažené křepelky se hodí zejména stehýnka. Pokud máte možnost, kupte si 20 křepelčích stehýnek (popřípadě 4 křepelky, které rozčtvrtíte). Osolte a opepřete je. Obalíme je v mouce: celkem bude potřeba asi 250 g hladké mouky. Takto necháme stehýnka uležet v lednici asi jednu hodinu. Mezitím si rozpustíme 4 lžíce másla a 4 lžíce medu. Tyto dvě ingredience ochutíme nějakou ostrou omáčkou, jako je tabasco nebo sriracha. Množství podle chuti. Ve fritovacím hrnci si rozpálíme olej na 180 °C. Vložíme do něj křepelčí maso a po 4 minutách (nebo až jsou dozlatova) vyjmeme. Dáme je na papírové ubrousky, abychom z nich dostali přebytečný tuk. Osmažená stehýnka dejte do mísy a přelijte je připravenou omáčkou z másla a medu. Podávejte.

Skladování křepelčího masa

Pokud se vám podařilo narazit na křepelčí maso, neváhejte a kupte si ho. Křepelku zpracujte co nejdříve po nákupu. V lednici vydrží dva až tři dny, pokud ale plánujete pozdější tepelnou úpravu křepelky, je dobré ji zmrazit. V mrazničce vydrží cca 6 měsíců. Po uvaření vydrží křepelka v lednici asi čtyři dny, v mrazničce asi tři měsíce.

Křepelčí maso a přínosy pro zdraví

Křepelčí maso je zvěřinové maso s extrémně nízkými hodnotami cholesterolu. Maso je také výživné v mikroživinách a široké škále vitamínů. Doporučuje se tedy lidem s vysokou hladinou cholesterolu a jednotlivcům, kteří si chtějí udržet nízkou hladinu cholesterolu. Obsah zinku v křepelčím mase, pomáhá při tvorbě DNA a bílkovin, ale také při hojení ran a posiluje imunitní funkce. Vitamín C je zase důležitý pro tvorbu kolagenu, který je nezbytný pro tvorbu šlach a kostí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno