Krevní tlak podle věku

Vysoký krevní tlak trápí velkou část naší populace a řadí se mezi problematické civilizační choroby. Vysoký krevní tlak trápí nejen dospělé, ale také děti. Víte, jaký je ideální tlak vzhledem k vašemu věku?

Co je to krevní tlak

Krevní tlak je důležitá fyziologická funkce každého z nás. Jde o tlak, který vytváří srdce jako pumpa, rozhánějící krev v tepnách. Krevním tlakem se obvykle myslí tak krve ve velkých tepnách. Při měření tlaku se zjišťují dvě hodnoty – tlak systolický a diastolický. Systolický tlak je nejvyšší, dosahuje se během srdeční systoly, tedy ve vypuzovací fázi srdce. Naopak tlak diastolický je nejnižší, a to ve fázi, kdy se srdeční komory plní. Výsledkem měření jsou tak dvě hodnoty oddělené lomítkem, první označuje tlak systolický a druhá tlak diastolický. Krevní tlak se měří ve staré jednotce hydrostatického tlaku, tzv. torrech, čili milimetrech rtuťového sloupce. Zkratka veličiny je mmHg.

Proč nás vysoký krevní tlak trápí

V současné době je třeba hodnotu krevního tlaku pravidelně kontrolovat, a to jak u dětí, tak dospělých. Vysoký krevní tlak trápí čím dál častěji i děti, což je velký problém. Podle mnohých studií je riziko vzniku srdečních onemocnění u osob pod 18 let, které trápí problém s vysokým tlakem, až 4 krát vyšší. Vysoký krevní tlak je ovlivněn mnoha faktory, včetně špatného životního stylu. Vysoký krevní tlak je podporován obezitou, nadměrným solením, stresem, kouřením, alkoholem i nedostatečným pohybem. Značnou roli zde hraje také genetika.

Krevní tlak podle věku

Nelze jedním číslem říci, jaká hodnota krevního tlaku je ideální. Krevní tlak totiž s přibývajícím věkem přirozeně stoupá, cca ve 20 letech by se měl stabilizovat až do 60 let u mužů a 70 let u žen, kdy opět začne mírně klesat. Zatímco u kojenců je ideální hodnota krevního tlaku kolem 80/45 mmHg, s přibývajícím věkem se zvyšuje a u starších dětí dosahuje cca 110/70 mmHg. Pokud mají dospělé osoby od 18 let krevní tlak pod 140/90 mmHg, je vše v pořádku. Je třeba upozornit, že krevní tlak bývá ovlivněn i různými onemocněními, např. osoby, trpící cukrovkou či nemocnými ledvinami mají krevní tlak přirozeně nižší.

Zdravým životním stylem můžete výrazně přispět ke snížení krevního tlaku nebo zabránit jeho zvyšování. Je třeba si uvědomit, že ideální hodnota krevního tlaku se v průběhu let mění, to je tak při diagnostice třeba zohlednit. Obvodní či dětský lékař by měl měření tlaku provádět pravidelně již od útlého dětství a v případě výkyvů či zvýšeného tlaku se na to zaměřit. Ačkoliv je vysoký tlak poměrně závažným problémem, pomocí léků a změny jídelníčku lze dostat opět na ideální hladinu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno