Křížaly z jablek v troubě

Sušení je nejstarším způsobem uchovávání ovoce a zeleniny vůbec. Dnes se však už na rozdíl od pravěkých lovců nemusíme spoléhat na nestabilní sluneční paprsky, velmi jednoduché jsou například i křížaly z jablek v troubě. Téměř se o ně nemusíte starat a jablka si přitom zachovávají většinu své unikátní chuti i cenných výživových látek.

Při sušení je obsah vody v ovoci či zelenině zredukován přibližně na 18-20%, přičemž si ovšem zachovává většinu vitamínů, minerálních látek i vlákniny. Trvanlivost takto usušených jablek, hrušek, malin nebo třeba mrkve je také mnohem delší. A co je ještě lepší zpráva, zvládnete to i sami doma a to dokonce bez speciálního vybavení!

Křížaly z jablek v troubě

Křížaly z jablek v troubě – postup krok za krokem

Základem úspěšné výroby domácích křížal je pečlivý výběr ovoce. Není to jako pálení alkoholu, kam mohou přijít padavčata či jinak esteticky nevzhledné plody. Naopak, na křížaly jsou potřeba jablka dokonale zralá bez hnědých flíčků, otlačenin, nahnití nebo poškození škůdci.

Všechny plody pečlivě omyjeme a nakrájíme na přibližně půl centimetru až sedm milimetrů silné kroužky nebo půlměsíčky. Aby nám během přípravy nezhnědly, připravíme si roztok kyseliny citronové v koncentraci 0,1 až 0,2 % a jablka do něj asi na dvě minuty namočíme.

Náš tip: Chcete-li sušit odrůdu, jejíž dužina rychle hnědne, ponechte jablka v kyselině lépe tři minuty, během sušení je pak nepostihne tak vysoký stupeň barevné degradace jak bývá obvyklé.

V troubě nastavte teplotní rozmezí mezi 70-80 °C, jablka vyskládejte na plech vyložený pečícím papírem a sušte přibližně 8 hodin. Během sušení plech několikrát otočte a v polovině procesu převraťte každý kousek jablka spodní stranou nahoru.

Po usušení nechte křížaly vychladnout a přesuňte je do vzduchotěsné nádoby. Odtud vždy odebírejte jen množství, které jste schopni v krátké době zkonzumovat. Usušená jablka totiž velmi rychle lapají okolní vlhkost a ráda plesniví.

Náš tip: pokud chce mít křížaly z jablek v troubě hotové rychleji, nastavte počáteční teplotu na 105°C. Tu udržujte asi hodinu, a poté se vraťte na výše zmiňované rozmezí 70-80°C. Tato malá změna urychlí sušení přibližně na pět hodin času.

Sušit jablečné křížaly lze i na topení (nebo na kamnech)

Nechte se vám tak dlouho hlídat troubu? Zajímá vás, jak jablka sušily naše babičky? Pak jablka nakrájejte na proužky, které zavěsíte středu. Naložte je do kyseliny citronové (nebo ani do té ne, pokud vám jejich finální hnědý vzhled nevadí) a pověste je na šňůrky nebo dřevěnou tyčku do blízkosti zdroje tepla. U našich babiček to byla kamna, my si musíme vystačit s ústředním topením. Za pár dní budou vaše lahodné křížaly úplně hotové. Poslouží vám jako chutná svačinka i rychlá zásobárna energie pro všechny případy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno