Domů Zdravé recepty Maso Kuřecí řízky v zakysané smetaně

Kuřecí řízky v zakysané smetaně

Miluje vaše rodina řízky na všechny způsoby? Pak určitě přivítáte další recept do zásoby – kuřecí řízky v zakysané smetaně nejenom skvěle chutnají, ale také jsou opravdu jednoduché na přípravu. A vystačíte si opravdu jen se základními surovinami.

A pokud doma kuřecí maso nemáte, nevadí. Pamatujte si, že náš recept se dá použíti i na libové vepřové maso nebo kupříkladu na to králičí. Všechny druhy budou v této úpravě chutnat stejně lahodně – na to se můžete spolehnout.

Co budete potřebovat

Základní postup je opravdu velmi jednoduchý. Recept je počítán na dvě osoby, takže bude-li mít doma větší počet strávníků, pak je nutné množství ingrediencí adekvátně navýšit.

  • 500 g masa na řízky
  • jedná polévková lžíce solamylu alias bramborového škrobu (musí být doopravdy vrchovatá)
  • 1 střední vejce
  • podle potřeby strouhanka
  • sůl podle chuti
  • 1 kelímek zakysané smetany ( kelímek by měl mít asi 200 gramů)
  • olej na smažení

A co si s tím vším počít? Základem je správná úprava masa. S běžným naklepáním jako u klasických řízků si totiž nevystačíte.

Naklepat, naříznout – nesolit

Ano, tak by se dala shrnout tři základní pravidla pro přípravu masa. To je nutné nejdříve nakrájet na tenčí plátky, ty po obou stranách naklepat a nakonec po krajích naříznout, aby se nekroutily později při smažení. Ale pozor – maso nikdy nesolíme.

Připravte si směs do misky

Nyní si k ruce vezměte vhodnou nádobu a v té rozmíchejte zakysanou smetanu se solamylem a vejci. Výsledkem by měla být řidší kaše. Do ní je nutné kuřecí řízky naložit. Měly by si tu pobýt alespoň přes noc, ovšem mnohem vhodnější budou 2-3 dny. V takovém případě vše uložte do vakuovací krabičky, předejdete tak zkažení masa.

Jak na samotnou přípravu

Naložené řízky vyjmeme z lednice. Na pánvi si rozpálíme dostatečné množství oleje a smažíme je po obou stranách. Těstíčko z masa neočišťujeme – naopak. Snažíme se, aby ho na řízcích ulpělo co nejvíce. Po jedné stran také řízky osolíme.

Přidat můžete i strouhanku

Ano, takto jsou řízky ještě lepší. Řízky na obou stranách obalíme ve strouhance, kterou jsme si připravili do samostatného talířku. Osolíme a teprve poté smažíme. V obou případech se chováme, jako kdybych připravovali klasický řízek.

Jak přípravu kuřecích řízků ve smetaně vylepšit

Vsaďte na lepší ochucení strouhanky. Přidejte do ní uzenou papriky, nebo třeba sezam, černuchu apod. Možností je opravdu hodně. Rovněž je možné řízky místo strouhanky obalit v drcených kukuřičných lupíncích. Chutnají skvěle a vypadají ještě lépe.

S čím řízky servírovat

V zásadě je to stejné, jako u jejich klasické varianty. Doporučujeme brambory nebo bramborový či zeleninový salát. S touto kombinací příloh vám zachutnají zaručeně nejlépe. A perfektní jsou i studené.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno