Květák

Květák je poměrně známou zeleninou – a to i přesto, že si ji nedopřáváme příliš často. Asi nejznámější úpravou je u nás květák v trojobalu nebo květáková polévka. To ale není zdaleka všechno! Vlastní květák si můžete vypěstovat i na své zahradě, není to tak těžké. Vybírat můžete ze spousty druhů. A ačkoli si myslíte, že květák je jen bílý, není tomu tak. O tomto a mnohém dalším se dočtete v tomto článku.

Jaký je rozdíl mezi květákem a brokolicí?

Květák i brokolice patří do stejné čeledi a až na barvu vypadají stejně. Části, které z této zeleniny jíme, jsou v skutečnosti květy. Ale pokud si myslíte, že rozdíl mezi květákem a brokolicí je pouze v barvě, tak jste na omylu. Květák obsahuje méně kalorií a sacharidů, na druhou stranu brokolice obsahuje více vitamínů a minerálů.

Květák - růžičky

Druhy květáku

Druhy květáku si rozdělíme podle barev. Asi nejznámější je bílý květák. Velice chutný, který každý z nás pravděpodobně již ochutnal. Květák ale může být i oranžový: takový má podobnou chuť jako květák bílý, obsahuje ale více vitamínu A (a to až o 25 %). Zelený květák (označujeme jej také jako Romanesco) je tvořen okouzlujícími spirálami zakončenými špičkami. Je to pravděpodobně ta nejkrásnější zelenina, kterou můžete jíst. Květák může být i fialový. Ve srovnání s bílým květákem obsahuje antokyany, což jsou zdravé fytochemikálie, které jsou zodpovědné za fialovou barvu.

Jak správně krájet květák

V receptech na květák se obvykle dočtete frázi: „Květák rozebereme na růžičky.“ Co to ale přesně znamená? A jak na to? Zde je krátký návod. Nejprve z květáku odřežte všechny listy (i ty jsou jedlé: můžete je zakápnout olejem, trochu posolit a krátce orestovat). Květák rozkrojte na polovinu. Každou polovinu ještě rozpulte (takže získáte čtyři kusy květáku). Každou čtvrtinu položte řeznou stranou dolů (libovolnou – řezné strany jsou samozřejmě dvě na každém kousku) a poté odřízněte tuhý košťál. Růžičky by již samy měly odpadávat a vytvářet jednotlivé kousky. Pokud se vám zdají některé kousky příliš velké, můžete je rozpůlit.

Květák bílý

Květák v kuchyni

Květák je v obchodech k dispozici čerstvý nebo zmrazený. Pokud vybíráte čerstvý květák, vybírejte dostatečně pevný květák bez tmavých skvrn s jasně zelenými listy. Tyto listy byste měli odřezávat až těsně před zpracováním – otrhat květák již v obchodě je velká chyba! Květák pak rychleji vadne. Květák obvykle podáváme smažený v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka), existuje ale spousta jiných receptů. Květák lze podávat smažený nebo pečený jako nízkokalorická příloha. Taktéž jej můžeme zapékat – například se sýrovou omáčkou! Můžeme jej smažit i bez trojobalu, který zbytečně nasává příliš mnoho tuku. Připravit si ale můžete i květákovou rýži a využít tak květák namísto klasické rýže.

Květák v omáčce s panko strouhankou

Troubu rozehřejte na 200 °C. Květák si nakrájejte na růžičky o velikosti sousta. Do jedné misky dejte 60 g mouky, ve druhé misce rozšlehejte 2 vejce a ve třetí misce smíchejte 50 g panko strouhanky a ¼ lžičky soli a ¼ lžičky pepře. Květák pak obalujte nejprve v mouce, poté ve vejcích a nakonec ve strouhance. Obalený květák skládejte rovnou na plech vystlaný pečícím papírem a pečte 15 až 20 minut do křupava. Mezitím si připravíme omáčku. Do menšího hrnce dáme 1 lžíci sezamového oleje. Do rozpáleného oleje přidáme 2 stroužky utřeného česneku a 1 lžíci čerstvé strouhaného zázvoru. Dvě minuty restujeme, poté přidáme 120 ml zeleninového vývaru, 60 ml sójové omáčky, 60 ml rýžového octa, 50 g třtinového cukru, 2 lžíce rajčatového protlaku a přivedeme k varu. Mezitím si vyšleháme 2 lžíce kukuřičného škrobu s 30 ml vody a pořádně prošleháme. Za stálého šlehání vmícháme škrobovou směs do omáčky. Krátce povaříme – směs by měla zhoustnout. Pokud nezhoustla, povařte ještě o něco déle.

Květák a zelenina

Našlehané květákové pyré

Začněte tak, že 1 velký květák rozeberete na růžičky. Nemusíte se snažit o stejně velké kousky, protože nakonec květák stejně rozmixujeme. Květák povaříme 6 až 10 minut (doměkka) v osolené vodě. Slijeme ho a necháme ho okapat. Poté jej spolu s 55 g krémového sýra dáme do mixéru. Spolu se špetkou soli a pepře rozmixujeme dohladka. Mezitím si ve světlém malém hrnci rozpustíme 55 g másla. Přidáme do něj 1 lžičku nasekaných šalvějových listů. Máslo vaříme opravdu pozvolna. Postupně začne tmavnout – až bude jeho barva karamelově hnědá, odstavíme ho a přelijeme jím květákové pyré, které jsme mezitím rozdělili na jednotlivé porce na talíře.

Květák místo rýže

Rýže je již dlouho základním jídlem mnoha východních kultur. Jak celosvětový trh s potravinami rostl, rýže se stala oblíbenou i ve zbytku světa. Je velmi snadné pochopit, proč to tak je: rýži je velice snadné použít do velké spousty pokrmů. Bohužel se ale ukázalo, že rýže nemusí být tak bezpečná, jako tomu bylo dříve. Neopatrné používání průmyslové technologie způsobilo, že anorganický arsen pronikl do podzemních vod poblíž rýžových polí – což vedlo k rozsáhlé kontaminaci. Z tohoto důvodu mnoho lidí, kteří dbají na zdraví, nyní hledá alternativy, jako je květák. Rýže vyrobená z květáku má podobnou konzistenci jako skutečná rýže, je levný a snadno se připravuje a má vyšší hustotu živin.

Květák v kuchyni

Jak skladovat květák

Květák, který si přinesete z obchodu nebo z farmářského trhu uchovávejte v lednici. Nejlépe v zásuvce určené na zeleninu a to v plastovém sáčku. Umyjte jej až těsně předtím, než jej budete používat. Skladujte ho stonkem dolů, abyste zabránili hromadění vlhkosti kolem jedlých kousků. Takto květák vydrží asi týden. Umyté a nakrájené kousky můžete skladovat 3 až 4 dny v chladničce.

Výživové údaje

Na 100 g syrového květáku připadá cca 24 kalorií, 5 g sacharidů, 2,1 g vlákniny (což je 8 % doporučeného denního množství), 2,1 g bílkovin a 0,3 g tuku. Z vitamínů jmenujte vitamín C, který je ve výše uvedeném množství květáku zastoupen natolik hojně, že tvoří  77 % doporučené denní dávky vitamínu C. V květáku jsou dále zastoupeny vitamín K, vitamín B9 a B6.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno