Kyslíkový stan

Vrcholoví sportovci často používají tzv. kyslíkové stany, které dokáží simulovat pobyt ve vysoké nadmořské výšce. Na trhu jsou k sehnání i domácí sety, které se nainstalují na postel. Sportovec tak v domácím stavu spí a připravuje své tělo. Kyslíkový stan je vhodný jak pro vrcholové sportovce, tak horolezce, kteří si chtějí na vysokou nadmořskou výšku lépe zvykat.

Kyslíková bombaKyslíkový stan je speciální zařízení, které umožňuje regulaci množství kyslíku a s tím simulaci pobytu v různých nadmořských výškách. Kyslíkové stany se instalují přímo na postel tak, aby v nich mohla osoba bez problémů spát. Ke konstrukci stanu se připojuje speciální chytré zařízení, které slouží k úpravě množství kyslíku v prostorách stanu.

Proč používat kyslíkové stany

Kyslíkový stan je oblíbenou pomůckou vrcholových sportovců, jelikož podle výzkumu vede ke zvýšení výkonu o 5 až 8 %. Stan dokáže vystavit danou osobu tzv. hypoxii, tedy stavu, kdy je objem kyslíku ve vdechovaném vzduchu redukován. Tělo pak spouští řadu reakcí, od plicní hyperventilace přes zvýšení tepové frekvence až po zvýšení srdečního objemu. Po delší době dochází k vylučování různých hormonů, zvýšené tvorbě hemoglobinu a červených krvinek a k dalším změnám. Při použití kyslíkové stanu se také stimuluje svalový myoglobin, který vede k podpoře transportu kyslíku. Jednoduše řečeno, použití kyslíkových stanů spouští různé obranné mechanismy v těle, které prokazatelně vedou ke zvýšení fyzického výkonu i vytrvalosti.

Jak nadmořskou výšku simulovat

Ideální nastavení kyslíku dané nadmořské výšky je individuální. Podle odborníků je ideální nadmořská výška 2750 m n.m. Kyslík v této výšce je dostatečný na to, aby nezpůsoboval problémy se spánkem, na druhé straně nezpomaluje regenerační schopnosti. Osoby se zvýšenou schopností adaptace mohou spát až v 3800 m n.m., překračování této hranice s však nedoporučuje.

Postupná aklimatizace pro bezproblémový spánek

Častou chybou nových majitelů kyslíkových stanů je jejich okamžité testování kyslíku v nadmořské výšce 2750 m n.m. Při náhlém poklesu kyslíku se ale mohou projevit určité negativní projevy, od bolesti hlavy přes zhoršení kvality spánku po zpomalení regenerace. Proto je dobré si na kyslíkový stan postupně zvykat a začít s nastavením na 1500 metrech nad mořem. Po několika nocích můžete zvedat výšku vždy o cca 200 m. Na doporučovanou výšku 2750 metrů byste se měli dostat přibližně až po třech týdnech.

I když je kyslíkový stan vhodný spíše pro zkušené sportovce, pořídit si jej může v podstatě každý. Firem, které se výrobou a prodejem těchto stanů zabývají, je celá řada. Před pořízením stanu si ale promyslete, jestli jeho funkci opravdu využijete. Pořizovací cena je poměrně vysoká, na druhé straně se ale zlepšení výkonu skutečně dostaví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno