Ledový salát

Ledový salát je kultivarem skupiny, kterou označujeme jako locika setá (Lactusa sativa). Vzhledem ke své jemné chuti a křupavosti se řadí mezi nejoblíbenější druhy salátů vůbec – narazíte na něm v každém supermarketu. Na rozdíl od ostatních druhů salátů také obvykle déle vydrží, takže je vhodnou volbou pro ty, kteří se snaží co nejméně plýtvat.

Půlka ledového salátu

Co je ledový salát?

Ledový salát obsahuje křehké i listy, které rostou v kulovité hlavě připomínající zelí. Zralý ledový salát dosahuje v průměru velikosti asi 30 centimetrů. Listy na vnější straně bývají zelené a listy ve středu přecházejí z bledě žluté do téměř bílé, když se přibližujete ke středu hlavy. Ledový salát vyžaduje dlouhou vegetační sezónu a rostlina preferuje chladné počasí. K dosažení zralosti potřebuje asi 80 až 90 dní.

Dostupnost a pěstování ledového salátu

Ledový salát je natolik běžnou potravinou, že na něj můžete narazit v obchodech po celý rok. Mimo sezónu však může jeho cena několikanásobně vzrůst, než když je v sezóně. Pokud jej budete chtít vypěstovat doma, můžete si jej předpěstovat uvnitř a poté vysadit venku (někdy v druhé polovině května, kdy už nehrozí mrazy). Časté zalévání pomůže rostlinám rychle růst.Ledový salát kapky vody

Kde koupit ledový salát?

Ledový salát je jednou z nejběžnějších a nejlevnějších odrůd salátů. Měl by být k dispozici v téměř každém obchodě s potravinami, do kterého vejdete. Při výběru ledového salátu hledejte hlavy, které mají svěží listy. Vyvarujte se jakýchkoli projevů vadnutí nebo začínajících hnědnutí na špičkách. Jakékoli mechanické poškození je taktéž na škodu. Ledový salát můžete pořídit taktéž na zeleninových farmářských trzích.

Skladování ledového salátu

Celou hlavu ledového salátu skladujte v lednici zabalenou do vlhkého papírového ručníku a zapečetěného v plastovém obalu nebo v plastovém sáčku. Čím méně vzduchu se k němu dostane, tím lépe. Listy pohlcují vlhkost z ručníku a můžete je vyměnit, pokud jsou listy vlhké. Ledový salát by měl vydržet čtyři až pět dní. Pak začíná vadnout. Nakrojený salát skladujte stejným způsobem.

Ledový salát nakrájený

Ledový salát v kuchyni

Pro ledový salát je typická jeho jemná chuť, ale pevná a křupavá textura. Můžete si z něj připravit nejrůznější druhy salátů, protože se k němu hodí téměř jakákoli zálivka nebo dresink. Ledovým salátem můžete ozdobit salámové nebo sýrové mísy, můžete jej také použít do sendvičů nebo i na chlebíčky. Vhodný je také jako zeleninová příloha k nejrůznějším pokrmům. Velice dobře se hodí také k jiným druhům salátu – jeho jemná chuť se skvěle snoubí s jakoukoli jinou zeleninou. Ledový salát používáme nejčastěji syrový, ale používá se i  v některých krátce vařených receptech.

Jak ledový salát připravit?

Příprava ledového salátu není obtížná. Začněte tím, že odstraníte všechny vnější listy, které začínají vadnout. V závislosti na zamýšleném použití můžete jádro na základně hlavy vyjmout nebo oříznout. Chcete-li celé listy, je vhodné odříznout kořenovou část salátu (pokud jej spotřebujete celý: pokud ne, je dobré jednotlivé listy odtrhávat postupně, aby zbylá část – kterou uskladníte – vydržela delší dobu v lednici) a celou hlávku rozebrat ručně.

  • V restauracích, kde je potřeba ledový salát rozebrat na jednotlivé listy se to obvykle dělá tak, že se odřízne kořenová část, která drží listy pohromadě, a s celou hlavou se doslova práskne o kuchyňskou linku. Salát se krásně rozpadne na jednotlivé listy. Doma ale obvykle volíme mírnější varianty.
  • Před použitím salát opláchněte studenou vodou a poté jej vysušte – použitím papírových ručníků nebo odstředivky na salát.

Recepty s ledovým salátem

I když ledový salát obvykle používáme jako jednoduchou přílohu, existují i jiné způsoby, jak tuto klasickou ingredienci použít. Většina receptů používá salát čerstvý a některé vyžadují celé listy, zatímco u jiných bude potřeba hlávku nakrájet na proužky či dokonce menší kousky. Salát lze také rychle vařit, ale tak, aby si zachoval svou křupavost.

Listy ledového salátu

Plněný ledový salát

Dvě středně velká rajčata nakrájejte na kostičky, posolte je a zamíchejte. Nechte je pět minut stát a přebytečnou vodu z nich slijte. Mezitím si nakrájejte na kostičky také jednu malou červenou cibuli – smíchejte ji se lžičkou octa a nechte pět minut odstát. 250 gramů slaniny nakrájejte na kostičky a osmažte ji (bez dalšího přidaného tuku) na pánvi dokřupava. Poté dejte na papírový ubrousek, který odsaje přebytečný tuk. Nyní si připravíme dresink, a to tak, že ½ šálku zakysané smetany, ½ šálku majonézy, 2 lžíce kefírového mléka a půl stroužku česneku rozmixujeme v mixéru dohladka. Přimíchejte ½ šálku na jemno strouhané nivy a osolte a opepřete podle chuti. Jeden ledový salát si rozkrojte na šest dílů (kořenovou část vyhodíme). Z těchto dílů odebereme několik listů tak, aby nám ledový salát vytvořil jakési mističky. Odebraný ledový salát nakrájíme na kostičky a smícháme jej s rajčaty a cibulí. Směs dáme do salátových mističek, zalijeme dresinkem a posypeme slaninou.

Salát s čínskou zálivkou

Jednu hlávku ledového salátu nakrájejte na proužky. V malé misce smíchejte 1 a půl lžičky rýžového vína, 2 lžičky sójové omáčky a ¾ lžičky třtinového cukru. Ve woku si rozpalte 1 a půl lžíce rostlinného oleje. Přidejte 2 stroužky utřeného česneku, 1 a půl lžičky zázvoru (čerstvého, strouhaného) a ¼ lžičky chilli vloček. Po deseti vteřinách smažení přidejte i ledový salát a za stálého míchání smažte asi minutu. Poté nalijte připravenou zálivku a ještě minutu smažte. Odstavte a přidejte půl lžičky sezamového oleje. Ihned podávejte.

Klasická zálivka na ledový salát

Ledový salát nakrájejte nebo natrhejte na kousky. V misce si připravte zálivku z následujících surovin: 2 lžíce medu (můžete jej rozpustit v mikrovlnné troubě), 2 lžíce citronové šťávy a 4 lžíce slunečnicového oleje. Ingredience vyšleháme a zalijeme s ní asi 400 g listového salátu.

Nutriční obsah ledového salátu

Lidé často považují ledový salát za dietní jídlo, které ale nemá nutričně co nabídnout. Je to chyba, protože i v tak málo kalorickém pokrmu jsou skryty výživné hodnoty. Tato listová zelená je dobrým zdrojem vápníku, vlákniny, železa, draslíku a vitamínů A a C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno