Příčinou ledvinové koliky jsou zpravidla ledvinové kameny, které mohou vznikat v jakékoli části močového ústrojí. Je možné ledvinové kameny včas odhalit? Jaké jsou příznaky ledvinové koliky? A proč bychom se měli neprodleně vydat k lékaři?
Řadu onemocnění ledvin bychom si mohli ušetřit, kdybychom dostatečně pili. Nízký příjem tekutin je však bohužel výrazným prohřeškem proti našemu zdraví. Minimální denní příjem tekutin by měl být kolem 2,5 litrů čisté vody u dospělého člověka.
Kromě nedostatečného příjmu tekutin se na vzniku ledvinových kamenů a navazující ledvinové koliky podílí také nedostatek důležitých látek, jako je hořčík nebo kyselina citrónová. Ideální letní nápoj pro horké dny, kdy bychom měli zvýšit příjem tekutin, by mohla být „obyčejná“ voda s citrónovou šťávou. Pro osvěžení v našich klimatických podmínkách je nejvhodnější teplota nápoje 8 – 10 °C.
K rizikovým faktorům vzniku ledvinové koliky patří:
- Mužské pohlaví – muži jsou k ledvinové kolice náchylnější než ženy.
- Genetika – jestliže se ledvinová kolika objevila u vás v rodině, zvyšuje se riziko onemocnění také u vás.
- Nevhodná strava – nadměrný příjem bílkovin a sodíku v potravě.
Příznaky ledvinové koliky
Na to, že se něco nepěkného děje ve vašem močovém ústrojí by vás měla upozornit proměna moči. Objevit se v ní může krev, moč je tmavší a tmavě zabarvená. Hlavním příznakem ledvinové koliky je pak palčivá bolest, která vystřeluje do boku nebo i do třísel. Většinou se objevuje v pravidelných intervalech.
Pacienta může trápit také neustálé nutkání k močení, které je velice bolestivé. Bolest doprovází také žaludeční nevolnost, případně zvracení či průjem. Jestliže se u vás podobné příznaky objevují, navštivte lékaře. Ledvinovou koliku není radno podceňovat. Vyšetření ledvinových kamenů se provádí rozborem moči, rentgenem nebo ultrazvukem. Ledvinová kolika je zpravidla léčena podáváním léků (včetně analgetik na potlačení bolesti) v kombinaci s vhodnou dietou, která obsahuje zvýšené množství tekutin.