Domů Výživa Výživa, strava Lehce stravitelné potraviny

Lehce stravitelné potraviny

Potraviny, které lze lehce strávit, mají obvykle nízký obsah vlákniny. To už mnohým z nás napoví, že pokud se zaměříme na konzumaci pouze takových jídel, budeme mít brzy hlad. Vláknina je součástní zdravé stravy (ovoce, zeleniny, luštěnin atd.), ale je nestravitelná. Prochází naším trávicím systémem nedotčeně a pokud ji konzumujeme bez dostatečného pitného režimu, může nám způsobit trávicí obtíže, mezi které patří zácpa nebo plynatost.

Pro koho jsou lehce stravitelné potraviny určený?

Někteří lidé trpí zdravotními obtížemi, které neumožní zdravé trávení potravin. Trávení je pro ně náročný proces, který způsobuje celou řadu obtíží, mezi které patří průjem, plynatost, zvracení, nevolnost, bolesti břicha a další. Tělo však potřebuje řadu živin, včetně vlákniny, bílkovin a tuku. V některých formách však mohou být tyto živiny těžko stravitelné. Proto je vhodné zaměřit se na takové možnosti stravování, které potřebné živiny doplní a nezatíží trávení. Které potraviny to jsou?

Konzervované nebo vařené ovoce

Ovoce obsahuje obrovské množství vlákniny – na druhou stranu ale také vitamínů, které jsou pro lidský život potřeba. Množství vlákniny se tepelnou úpravou snižuje, takže konzervované nebo vařené ovoce může být řešením pro ty, kteří se vláknině vyhýbají. Vařením lze množství vlákniny u některých druhů ovoce (například hruška) snížit až o polovinu. Pokud se snažíte stravovat zdravě, dejte si pozor na doslazování ovocných konzerv.

Ovoce

Konzervovaná nebo vařená zelenina

Ano, i syrová zelenina je bohatá na vlákninu. Pokud však projte tepelným procesem, množství vlákniny se snižuje až o polovinu. Zeleninu si můžete povařit doma. Supermarkety ale nabízejí široké množství konzervované zeleniny. Práci si můžete usnadnit i nákupem předvařené zeleniny, která se prodává v mraženém stavu. Doma už jen pár minut prohřejete a máte hotovo.

Toasty

Toastový chléb je po tepelném zpracování (v topinkovači, toastovači, na pánvi, v troubě apod.) snadněji stravitelný, než chléb klasický. Tepelný proces totiž rozkládá některé sacharidy. Celozrnný toastový chléb není vhodnou variantou, obsahuje totiž vysoký obsah vlákniny.

Rýže

Loupaná bílá rýže je dobrým zdrojem energie a bílkovin. Rýže, která je neloupaná (známá také jako hnědá rýže) obsahuje vysoký obsah vlákniny. Pokud hledáte lehce stravitelné varianty potravin, zvolte vždy bílou rýži. Na trhu jsou dostupné také speciální varianty bílé rýže, které jsou obohacené o některé důležité vitamíny a minerály.

Krůtí prsa

Bílkoviny

Libové hovězí či vepřové maso, krůtí či drůbeží maso – to všechno jsou druhy bílkovin, které není složité strávit. Zvládnou to i lidé, kteří mají s trávením potíže. Pokud patříte mezi vegetariány, můžete zvolit jiné druhy bílkovin, jako je šmakoun nebo tofu. Stravitelnost masa je ale ovlivněná taktéž způsobem přípravy. Dušení, vaření a pečení je vždy lepší než smažení či grilování na přímém ohni.

Vejce

Vejce jsou velice nenáročná jak na přípravu, tak také na trávení. Pokud je smažíte, použijte co nejméně oleje. Pro ty, kteří se snaží vyhýbat tuku co nejvíce, se doporučuje konzumace bílků. Bílky totiž obsahují mnohem méně tuku než žloutky. Navíc žloutek může přinést další trávicí probléímy. Dbejte na dostatečnou tepelnou přípravu, neboť syrová vejce mohou způsobit salmonelu.

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky nejsou vhodné pro ty, kteří trpí nesnášenlivostí laktózy. Ostatní ji ale mohou konzumovat téměř bez omezení, protože obvykle obsahují jen velmi nízký obsah vlákniny a jsou tedy snadno stravitelné. Čerstvé mléko, čerstvé sýry, jogurty a tvarohy jsou velmi dobrou volbou.

Batáty (sladké brambory)

Sladké brambory poskytují rozpustnou vlákninu, kterou lze lépe strávit než nerozpustnou vlákninu. Rozpustná vláknina je zdraví prospěšná, protože zvyšuje množství přátelských bakterií ve střevě. To vede ke zdravému trávicímu systému. Kromě toho je obsahem sladkých brambor také draslík, který je známým prostředkem, který se používá proti trávicím obtížím.

Losos

Losos

Losos obsahuje bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny a širokou škálu minerálů a vitamínů B. Pečení lososa bez přidání tuku nebo oleje je vhodným způsobem, jak obohatit svůj jídelníček i při problémech s trávením. Zaměřte se na výběr lososů z renomovaných zdrojů, protože jinak by mohl obsahovat vyšší množství rtuti.

Želatina, želé

Spousta lidí už dnes ví, že želatinu mohou konzumovat ti, kdo mají problémy s klouby. A to i ve formě sladkých dortíků nebo želé. Želatina neobsahuje vlákninu ani tuk a je snadno stravitelná. Místo toho obsahuje poměrně velké množství vody a sacharidů, takže je vhodná k hydrataci a jako zdroj energie. Vegani a vegetariáni se jí vyhýbají, protože je živočišného původu.

Ovesné vločky

Ovesné vločky obsahují na 200 g cca 3,5 g vlákniny. Toto není úplně nejmenší číslo, avšak obsahují další prospěšné minerály, jako je vápník, železo, hořčík, fosfor a draslík. Ty jsou velice důležitou součástí zdravého stravování. Obsahují také vitamín B a K a žádný lepek. Pokud se snažíte snížit množství tuku, můžete si připravit ovesnou kaši z vody.

Další potraviny s nízkým obsahem vlákniny

Vyhýbejte se kořeněným jídlům a místo toho si svá jídla ochucujte bylinkami. Bylinky jsou skvělým způsobem, jak si doplnit celou řadu vitamínů a minerálů. Dále pak lze používat med, cukr, majonézu, hořčici, sójovou omáčku (pozor na obsah soli), olej, máslo, margarín a další. Pokud se snažíte co nejvíce odstranit problémy s trávením, krájejte si své jídlo na co nejmenší kousíčky a také je dlouho kousejte, než je polknete. Nejezte ve spěchu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno