Lektiny

Lektiny patří mezi zvláštní skupinu proteinů, kterou najdete v mnoha potravinách rostlinného původu. V poslední době se na internetu objevila řada tvrzení, že lektiny škodí našemu organismu a je třeba je z jídelníčku vyloučit. Proč tomu tak není a co to vlastně lektiny jsou? Právě na to se zaměříme na následujících řádcích.

lektinyLektin je bílkovina, která na sebe váže cukry a účastní se mnoha dějů. Lektiny se používají také v oblasti medicíny, a to k léčbě některých bakteriálních infekcí. Ve velké míře se nachází v pšenici, kde působí jako přirozená ochrana před hmyzem či plísněmi. Díky tomu je lektin odolný i vůči trávení, může se pak hromadit v tkáních a mít negativní vliv na lidský organismus.

Je třeba říci, že negativní projevy se dostavují při nadměrném příjmu lektinu a předávkování jimi, čehož je poměrně obtížné dosáhnout. Máte-li pocit, že přijímáte příliš velké množství potravin, které lektiny obsahují, jejich příjem omezte. Rozhodně byste se ale těchto potravin neměli bát a v rozumné míře je zahrňte do svého jídelníčku.

Kdy je snížení příjmu lektinů na místě

Lektiny se hůře tráví, proto by jejich příjem měli omezit zejména osoby, které mají problémy s trávením. V takovém případě je dobré přijímat jen lehko stravitelné potraviny a řídit se pokyny dietologů či lékařů. Pokud nemáte nařízenou dietu, lektiny ve větší míře omezit nemusíte. Snížením jejich příjmu však chybu neuděláte, rozhodně ale nepodceňte nutriční vyváženost.

Potraviny s obsahem lektinů

A v jakých potravinách bílkoviny lektiny najdeme? Lektiny mohou být rostlinné, živočišné, houbové či bakteriální. Při konzumaci přijímáme obvykle lektiny rostlinné, které se nachází celých zrnech pšenice, fazolích, sóji, arašídech, ale často i v kravském mléku. Lektiny však najdete i v bramborách, rajčatech, lilcích nebo paprikách. Rozhodně není nutné z jídelníčku vyřadit všechny tyto potravin, i zde platí staré známé „všeho s mírou“.

Co hrozí při nadměrném příjmu lektinů

Pokud byste to s příjmem lektinů opravdu přehnali, hrozí vám různé zdravotní komplikace. Lektiny obsažené v pšenici se mohou podílet na vzniku revmatické artritidy, mohou podporovat zánětlivá onemocnějí, zhoršují trávení a pro nervové tkáně jsou toxické. Toho se průměrný strávník nemusí obávat, pokud nejí celozrnné pšeničné výrobky od rána do večera a neprokládá je fazolemi či arašídy.

Lektiny se během několika měsíců staly velkým strašákem a spousta lidí na základě toho začala opět přehodnocovat svůj jídelníček. Je dobré vědět, co to lektiny jsou a že jejich příjem ve větším množství dost škodí, pak je dobré jejich příjem omezit. Rozhodně ale není potřeba se lektinů bát a z jídelníčků je kompletně vyřazovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno