Listy z červené řepy

Červenou řepu lze upravit na mnoho způsobů. Ne každý ale ví, že si lze pochutnat i na čerstvých mladých listech. Stvoly a listy řepy jsou šťavnaté a plné vitamínů. Pojďme se podívat, co vše listy z červené řepy obsahují a jak je využít v kuchyni.

Listy z červené řepyČervenou řepu známe moc dobře. Používá se k přípravě polévek, steriluje se, připravují se z ní ovocné šťávy, možnosti využití jsou zkrátka velmi pestré. Červenou řepu pěstovali už lidé v Babylónu a později se ujala i v antickém Řecku a Říme. Dnes však konzumujeme jen bulvy červené řepy, listy obvykle letí rovnou do koše. Ale to je velká škoda, protože v minulosti se používaly všechny části řepy včetně listů a stvolů. Chcete si i vy pochutnat na listech z červené řepy? Pak musíte sáhnout po mladé řepě, která má tenké, měkké a křehké listy.

Listy z červené řepy a obsah látek

Jedním z důvodů, proč konzumovat listy z červené řepy je skutečnost, že jsou bohaté na vitamíny a další zdraví prospěšné látky. Obsahují především velké množství vitamínu C a A. Z jedné třetiny jsou listy z řepy tvořené kvalitními bílkovinami, proto lze jejich konzumaci doporučit zejména vegetariánům, kteří často trpí nedostatkem příjmu bílkovin. Listy obsahují také minerály, především draslík a železo. Také nedostatek železa je častým problémem vegetariánů, což je další důvod, proč konzumaci listů z červené řepy můžeme jedině doporučit. Na druhé straně je třeba upozornit, že listy obsahují také kyselinu šťavelovou, která omezuje vstřebávání vápníku. Z toho důvodu je potřeba konzumovat listy v přiměřeném množství.

Jak používat listy z červené řepy

Možná si říkáte, k čemu se vlastně listy z červené řepy používají. Z mladých lístků lze připravit polévku, přidat je do salátu nebo ozdobit talíř s hlavním chodem. Listy lze připravovat podobně jako špenát. Například příprava jednoduchého salátu zabere jen několik minut, a potřebujete k tomu jen listy, sůl, šťávu z citronu a kvalitní za studena lisovaný panenský olivový olej. Listy můžete krátce povařit společně se stvoly, promíchat s ostatními ingrediencemi a podávat.

Recept na polévku z listů z červené řepy

Pro přípravu polévky z listů z červené řepy budete potřebovat mladé listy, ředkvičky, okurku, zakysanou smetanu, podmáslí, vývar, pepř a sůl. Přibližně 10 minut povařte nasekané listy a okurku s ředkvičkami nakrájejte na tenké plátky. Vývar slijte a smíchejte s podmáslím a smetanou. Nechejte odstát a přidejte zeleninu, listy, sůl a pepř. Poté vložte do lednice. Můžete podávat s kousky na tvrdou uvařených vajec.

Listy z červené řepy jsou zdravé a chutné. Výše uvedený recept je jen jednou z mnoha variant, jak listy v kuchyni využít. Až příště půjdete do obchodu a koupíte si řepu, listy rozhodně nevyzujte a zpracujte je.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno