Litoměřicko známe ponejvíc jako místo konání tradiční zemědělské / zahrádkářské výstavy Zahrada Čech. Litoměřice ovšem jsou báječnou destinací k prožití dovolené v České republice. Město, které samo o sobě stojí za delší návštěvu, je obklopeno významnými turistickými cíli. Dovolená na Litoměřicku je zajímavým a dobrým tipem.
Litoměřice, základna pro aktivní dovolenou
Kraj kolem Litoměřic je tak podivuhodný, a historické město je tak zajímavé, že už jen proto není ztraceným časem se tam vypravit.
Protože se v blízkosti Litoměřic nacházejí významné turistické cíle (Říp, Terezín, Úštěk, Libochovice, Roudnice a další známá místa), lze o Litoměřicích vážně uvažovat jako o základně k aktivní turistické dovolené v Česku.
Jak do Litoměřic?
- Vlakem: Litoměřicemi procházejí dvě železniční tratě. Jedna mezi Děčínem (Ústí nad Labem) a Kolínem (příjezd na nádraží Litoměřice-město). Druhá trať (tak zvané Horní nádraží) je z Lovosic do České Lípy (respektive Liberce). Obě dvě železniční tratě prochází městem, křižují se, ale nejsou navzájem nijak propojené pro účely hromadné dopravy osob.
- Autem: Přes Litoměřice vedou tři hlavní silnice: I/15, II/261 a II/247. Město má v současnosti k dispozici také rychlé dálniční spojení s Prahou. Z dálnice D8 lze sjet z dálničního exitu v Lovosicích a po přivaděči, silnici II/247, se lze rychle dostat až do města. Možno také z D8 sjet u Doksan a do města pokračovat po II/608 přes Terezín.
- Autobusem: Do Litoměřic jezdí přímé dálkové spoje z Prahy nebo z Ústí nad Labem, ale také množství místních linek. Z Prahy jede autobus asi jednu hodinu, z Ústí asi 30 a z Lovosic deset minut.
- Místní hromadná doprava: Od května 2018 je městská autobusová doprava v Litoměřicích bezplatná. Před návštěvou města je dobré ověřit si, zda tato informace stále platí.
- Na kole: Existuje víc cyklostezek mířících do Litoměřic. Významná cyklostezka je vedena, mimo jiné, také podél řeky Labe.
Litoměřice: Brána Čech, Porta Bohemica
Litoměřice jsou posledním městem úrodné Polabské nížiny. Někdy je tato oblast nazývána jako Brána Čech, Porta Bohemica. Ještě jinak by se mohlo říct, že Litoměřice leží pod zalesněnými svahy Českého středohoří. Na severu a severovýchodě se nachází Kokořínsko, Máchův kraj. Jižně od Litoměřic se stékají řeky Labe a Ohře.
- Labe přitéká od Štětí a Roudnice,
- Ohře teče od Terezína.
Město je dávným centrem vinařství a ovocnářství. Má malebné historické centrum ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.
Litoměřice jako dovolenková základna
Litoměřicko je kraj tak nabitý turistickými cíli a zajímavostmi, že se vyplatí strávit v kraji část dovolené. Ubytovat se například v historickém městě, poznat všechny jeho krásy, a pak se hvězdicově vydávat do okolí. V Litoměřicích je dostatek ubytovacích zařízení různého typu a různých cenových kategorií. K výletům po regionu lze použít vlak, autobus, kolo.
Jako první je nejlepší navštívit městské informační centrum. Zde turisté dostanou tipy, rady, mapky a turisticko-informační materiál.
Informační centrum, Mírové náměstí 16 / 8a, ☏ +420 416 916 440, ✉ info@litomerice-info.cz.
Mětské památky (stručný výběr)
- Mírové náměstí. Hlavní náměstí s barokním sloupem, staré budovy (Dům u Černého Orla se zachovaným renesančním sgrafitem) a stará renesanční radnice, nyní regionální muzeum.
- Regionální muzeum Litoměřice, Dlouhá 173 (přímo na Mírovém náměstí). Historie, archeologie a geologický vývoj Litoměřicka a památník českého básníka Karla Hynka Máchy.
- Památník Karla Hynka Máchy (asi 400 m od Mírového náměstí ulicí „Machovy schody“). V tomto domě žil a zemřel slavný český romantický básník Karel Hynek Mácha. 25 Kč, děti a důchodci 12 Kč.
- Městské hradby. Zachovalé gotické městské hradby, obklopující historické centrum.
- Katedrála svatého Štěpána. Sídlo litoměřické diecéze. katedrála byla založena v roce 1057, přestavěna v raně barokním stylu. Je ikonou města.
Turistika v Litoměřicích: Mostná hora
Návrší Mostka, někdy též zvané Mostná hora (272 m n. m.), je lesem zarostlý kopec na severním okraji města Litoměřice.
Malý výlet na Mostnou horu patří nejen k turistickým trasám, ale jedná se také o oblíbenou sváteční procházku místních. Rodiny, přátelé a snoubenci se vydávají na Mostnou horu, kde si v restauraci dají svačinu, občerstvení, nápoj. Procházka může vrcholit výstupem na rozhlednu Mostku, která je součástí vrcholové budovy s restaurací.
Na „Mostku“ stále po modré
Jméno tohoto nevysokého návrší pochází od toho, že zde roku 1452 bylo těženo dřevo na stavbu prvního litoměřického mostu přes Labe.
Na vrchol vede modrá značka, na níž se turisté napojí u Horního nádraží. Cesta je je dobře udržovaná, osvětlená, dlážděná, opatřená nízkými schody. Běžně se po ní vydávají i rodiny s dětmi v kočárcích. Od železničního přejezdu to je necelý jeden kilometr.
Mácha pod vrcholem
Dne 21. listopadu 2010 byla na úpatí kopce u hlavní přístupové cesty na vrchol slavnostně instalována bronzová socha básníka Karla Hynka Máchy, jejímž autorem je Josef Václav Myslbek.
V roce 1910 zde byla postavena (tak jak to bylo obvyklé i v mnoha jiných severočeských městech s převahou německého obyvatelstva) výletní restaurace s rozhlednou.
Věž rozhledny je 20 metrů vysoká, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 16 metrů, na kterou je třeba vystoupat po 99 schodech. Z vrcholu se nabízí výhledy na krásnou krajinu Českého středohoří, zejména na Litoměřice, Terezínskou kotlinu a o něco dál i na horu Říp či hrad Hazmburk.
Litoměřicko, výlety do okolí
- Hora Říp
- Roudnice nad Labem
- Město Terezín a Malá pevnost Terezín
- Libochovice a Libochovický zámek
- Hrad Házmburk
- Úštěk a hrad Helfenburk
- Mělník
- Zámek Ploskovice
- Lovosice
- Ústí nad Labem a hrad Střekov