Losos gorbuša

Chcete si pochutnat na lososovi? Pak byste si měli uvědomit, že existuje hned několik druhů. U nás se nejčastěji setkáte s lososem obecným, lososem ketou nebo lososem gorbušou. Právě na poslední typ se v dnešním článku zaměříme. Podívejme se, čím se losos gorbuša vyznačuje a jak se liší od jiných druhů.

lososLosos gorbuša patří mezi obchodovanější druhy lososů, proto se s ním s velkou pravděpodobností můžete setkat. Losos gorbuša žije zejména v chladných vodách do 14,5 °C, Lososům se nejlépe daří při teplotě kolem 10 °C, v takových vodách jich je mnoho a jsou dobrého růstu. Losos gorbuša se vyskytuje v Tichém oceánu a také na pobřežích Severního ledového oceánu. Dále se s ním můžete setkat například na Sibiři, v Koreji nebo v Kanadě.

Další druhy lososů

Abychom si problematiku lososů objasnili, musíme si představit a popsat i další druhy lososů. Mezi nejoblíbenější a velmi kvalitní druhy patří losos obecný. Je nejvíce produkovaný a hodí se k čerstvé konzumaci, ale také pro uzení nebo přípravu sushi. Losos obecný se obvykle chová na farmách, a to od Norska až po Chile. Dalším druhem je losos kisuč. Nejčastěji se chová v Chile a využívá se ke specifické úpravě nasolováním. Dále zmiňme lososa nerku, který pochází z Ruska a Aljašky. V Japonsku se loví losos keta, u kterého je třeba počítat s kolísavou kvalitou masa. Nakonec losos čavyča se chová na Aljašce a Zélandu a podobá se nejoblíbenějšímu obecnému lososu.

Losos gorbuša se prodává obvykle mražený

Pokud si budete chtít pochutnat na čerstvém lososovi, bude s velkou pravděpodobností pochází s lososí farmy. Divocí lososy se obzvláště v České republice příliš nevyskytují, a to s výjimkou mražených ryb. Losos gorbuša se často loví v mořích a následně se používá k mražení. Pokud si koupíte mraženého lososa, s velkou pravděpodobností půjde právě o gorbušu.

Losos obecný je kvalitnější než losos gorbuša

Losos gorbuša patří mezi ryby dostatečné kvality, pokud si ale můžete vybrat mezi gorbušou a lososem obecným, rozhodně sáhněte po druhé variantě. Jak jsme uvedli výše, losos gorbuša se obvykle loví z moří, na druhé straně se losos obecný chová na rybích farmách. Jeho vývoj je tak mnohem více kontrolován a maso je kvalitnější a zdravější.

Na chuti se rozdílnost druhů lososa obvykle neprojeví. Losus gorbuša je sice obvykle méně kvalitní než losos obecný, ale běžný strávník rozdíl nepozná. Jen si při příštím nákupu lososa uvědomte, že existuje celá řada druhů a liší se i svými vlastnostmi. Proto se ptejte, o jaký druh lososa se jedná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno