Není losos jako losos. Existuje mnoho druhů lososa, které se liší svou barvou, velikostí i chutí. Patří mezi ně i losos keta, na kterého se zaměříme na následujících řádcích.
Losos keta patří mezi divoké lososy, kteří žijí volně v moři. Zatímco oblíbený norský losos se chová v uzavřených farmách, losos keta a další druhy divokých lososů se loví přímo na moři. Díky tomu, že má dostatek přirozeného pohybu, obsahuji více bílkovin a méně tuku. Na dotek je jeho maso pevnější a chutnější. Losos keta se řadí mezi pacifické druhy. Loví se zejména na Aljašce a v Japonsku, a to v období od konce června do září.
Nabídka divokých lososů je omezená
Pokud si budete chtít pochutnat na čerstvém divokém lososovi, počítejte s omezenou nabídkou na trhu. Zatímco lososy z farmového chovu seženete v podstatě kdykoliv v průběhu roku, v případě divokých v čele s lososem keta tomu tak není. Hlavním důvodem je zejména sezónnost výlovu. Do Evropy se tak losos keta dováží jen v určitém období. Doporučujeme obrátit se na specializovanou firmu s mořskými rybami a zjistit si, kdy plánují dovoz tohoto druhu ryby.
Losos keta vyžaduje pečlivou přípravu
Pokud máte s přípravou lososů z farmového chovu bohaté zkušenosti, vězte, že při přípravě těch divokých budete muset být obezřetnější. Kvůli tomu, že obsahují méně tuku, vyžadují mnohem pečlivější zacházení. Losos keta se může snadno přepéct, proto je vhodné jej pořádně opéct z obou stran a ihned podávat. Na pánvi nemusí pobýt dlouho. Připravujte ho i s kůží. Neodstraňujte ji, zbytečně byste se ochuzovali o chuť a tvar, Losos keta má skvělou chuť a pevnou konzistenci, proto se hodí i pro přípravu sushi a konzumaci zasyrova.
Na jaké další druhy lososů narazíte
Losos keta je jen jedním z mnoha druhů lososů. Na jaké další druhy můžete v obchodech narazit? Mezi nejrozšířenější druhy samozřejmě patří losos obecné, který se chová po celém světě. Losos obecný může pocházet z Norska, Anglie, ale také Nového Zélandu, USA či Chile. Mezi další druhy lososů patří oblíbený druh gorbuša. Ten se loví v Rusku a USA a využívá se nejčastěji k mražení. Ve srovnání s jinými druhy nemá tak kvalitní maso. Nesmíme zapomenout ani na druhy kusič, nerka či čavyča. Ten první pochází z Chile a využívá se k nasolování, zbylé dva druhy jsou vhodné na sushi a jiné způsoby úpravy.
Pokud budete mít možnost pořídit si čerstvého lososa keta, neváhejte a vyzkoušejte ho. Brzy zjistíte, že chuť i konzistence divokých lososů se od těch z farem liší. Možná už nebudete chtít sáhnout po jiném druhu a využijete jej jak v teplé, tak studené kuchyni.