Loupání broskví

Rádi si připravujete zásoby tohoto lahodného ovoce do zásoby, ale trochu vás odrazuje jeho pracná příprava? Už nemusí, prozradíme vám trik, po kterém se vám loupání broskví bude zdát až dětinsky snadné. Nevěříte?

Ještě předtím se však podíváme na několik základních pravidel, která vás dozajista dovedou k úspěchu. Při nákupu broskví, určených k zavařování, se ujistěte, že dozrávají na plném slunci a nejsou kontaminovány chemikáliemi. Nejlepší je koupit toto ovoce na trhu nebo v obchodě s biopotravinami. Naopak v supermarketu své ideální kandidáty zpravidla nenajdete, i když vypadají na první pohled sebelákavěji.

Broskve, určené pro zavařování, nemohou být nezralé, ale ani přezrálé a měkké. Příliš zralé ovoce se vám bude jen velmi těžko loupat, a navíc se při následné tepelné úpravě snadno rozvaří.

Loupání broskví – nejjednodušší postup vůbec

Broskve mají chlupatou, jemnou slupku, kterou není snadné sloupnout. Je pravda, že je velmi zdravá a má mnoho vitamínů, ale finálním produktům z broskví bohužel dodává nepříjemnou hořkou pachuť. Chcete-li se jí zbavit opravdu snadným způsobem, stačí přelít ovoce v misce horkou vodou a dvě minuty počkat. Slupka se uvolní a vy ji poté jen jemně podeberete nožem. Je to až dětinsky jednoduché a stejný postup lze použít na rajčata.

Náš tip: Jestliže se snažíte oloupat broskve ještě ne úplně zralé a tento trik vám nepomůže, zchlaďte poté ještě broskve opravdu ledovou vodou. Tomuto triku už žádná slupka neodolá. Zaručujeme.

Jak odpeckovat broskve

Chcete-li broskve zbavit pecek, jemně je rozkrojte na polovinu až k pecce, a poté otáčejte kolem osy tak, aby se pecka stále nacházela pod ostřím. Brzy od sebe obě poloviny broskve odskočí a pecku už poté stačí jen obyčejně vyloupnout lžící.

Co dělat, aby broskve před zavařováním nezhnědly?

Jestliže chcete zachovat nádhernou barvu broskvové dužiny, polijte ji citronovou šťávou. Díky tomu si, stejně jako většina takto konzervovaných plodů, zachová svou nádhernou žlutou barvu a bude vypadat atraktivně bez ohledu na to, jaký způsob zavařování zvolíte.

Loupání broskví

Co připravit z broskví? Zkuste třeba broskvovici

Broskve jsou pro přípravu alkoholického pohoštění ideální. A nepotřebuje se přitom uchylovat k domácí pálenici. Známe mnohem jednodušší a chutnější recept. A jak na to?

Ingredience:

  • 1 kg broskví
  • 2 šálky vody
  • 0,5 šálku cukru
  • 1 lžička citrónové kůry
  • 1 lžičku pomerančové kůry
  • 500 ml lihu
  • 250 ml brandy

Příprava:

Broskve oloupeme, zbavíme pecky a nakrájíme na kousky. Svaříme sirup z vody a cukru. Smícháme všechny ingredience ve velké nádobě, kterou lze dobře uzavřít. To udělejte a měsíc si svého díla nevšímejte. Pak svou domácí „broskvovici“ přefiltrujte a přelijte do lahví. Nechte šest měsíců na tmavém místě. A máte hotovo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno