Lyžování v Makedonii

Severní Makedonie se řadí mezi krajinou rozmanité a pestré země, kde si na své přijdou zejména milovníci hor. S tím také souvisí poměrně velké zastoupení lyžařských sjezdovek i svahů vhodných pro free ride. Kam tedy za lyžováním v Makedonii vyrazit?

Navštivte nejznámější centra

Patříte-li mezi příznivce klasického sjezdového lyžování za rekreačními účely, bude pro vás pravděpodobně nejpohodlnější lyžovat v některém z řady lyžařských center, které se v Severní Makedonii nachází:

Mavrovo

Největším a nejnavštěvovanějším střediskem je bezpochyby Mavrovo. Je situováno v srdci stejnojmenného národního parku, takže jeho sjezdovky skýtají kromě vysoké kvality upravovaného sněhu také nádherné výhledy do okolí. Na sjezdovkách se nachází sedadlové lanovky či kotvy, přičemž v areálu najdete nejrůznější typy tratí všech náročností. Na své si tak přijde téměř každý lyžař.

Mavrovo

Popova Shapka

V pohoří Šar planina, které se rozkládá na severozápadě země, můžete navštívit lyžařský areál Popova Shapka. Na jeho svazích se rozkládá celkem 30 kilometrů sjezdovek obsluhovaných celkem devíti vleky. Nechybí také základní technické zázemí, restaurace či hotely umístěné přímo od sjezdovkou.

Krusevo

Středisko Krusevo situované v srdci Makedonie patří mezi turisty méně navštěvovaná místa. To mu však nikterak neubírá na kráse sjezdovek či jejich okolí, jelikož kromě samotného lyžování zde můžete také vyrážet na nejrůznější horské túry. Najdete zde pak několik svahů určených začátečnickým lyžařům, a také jednu trať o délce přes 600 metrů, kterou si užijí i nároční profesionální sjezdaři.

Krusevo

Kopanki

V národním parku Pelister na jihu země se nachází ski areál Kopanki. Hlavní sjezdovka o délce téměř 600 m je obsluhována kotvovou lanovkou schopnou odbavit zhruba 700 lyžařů za hodinu. Kromě toho se na svahu nachází i sedačková lanovka pro horské turisty. Dominantou střediska je hotel Molika, který se nachází zhruba 100 metrů od lanovky, a nabízí tak pohodlné zázemí.

Nejoblíbenější lokality pro free ride lyžování

Severní Makedonie skýtá spoustu možností také pro fanoušky adrenalinového sjíždění horských svahů, a nabízí tak nejrůznější lokality pro free ride. Mezi ty nejpopulárnější patří hory Bistra, Korab či Krčin, které se všechny nachází v již zmiňovaném národním parku Mavrovo. Do těchto lokalit jsou také organizovány turistické zájezdy za účelem právě free ride lyžování, přičemž jsou k dispozici profesionální průvodci, kteří zájemcům zážitek z jízdy po neupraveném svahu rádi zprostředkují.

Své kouzlo pro freeride a backcountry lyžování má také Šar planina, kde je pro sportovce zajištěna doprava speciální kabinovou rolbou, která vás může vyvézt do výšky až 2600 m n. m. Následně si stačí jen zvolit ideální trasu pro sjezd dolů a můžete vyrazit!

Makedonie pořádá také soutěže v lyžování

Pro soutěživé typy a profesionální sportovce může být výzvou účast na některé z akcí pořádaných komunitou makedonských lyžařů. První takovou velkolepou událostí je závod Mavrovo Memorial, který pořádá komunita Bistro Local, a koná se ve stejnojmenném středisku.

Dalším závodem je pak Shara Mountain Cup, který je v Makedonii znám také jako Mezinárodní závod v alpském lyžování (International Alpine Skiing Tournament). Ten je organizován provozovateli střediska Popova Shapka.

Ať už se tedy rozhodnete lyžovat rekreačně, adrenalinově či profesionálně, svahy Severní Makedonie vám mají co nabídnout. S přihlédnutím k tomu, že se oproti Alpám či Tatrám jedná o poměrně méně známé pohoří a vrcholky, budete mít při pobytu v horách klid od zástupů turistů či dalších lyžařů. Tak neváhejte a vyrazte na lyže do Makedonie již tuto sezónu!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno