Madeira – ideální únik do hor během jara

Koronavirus ještě nedává Česku, jakožto ani zbytku Evropy a světa, vůbec oddechnout. Očkování už se sice nějak rozbíhá, ale než budeme moct mluvit o návratu do předcovidového světa, chvíli si ještě určitě počkáme. O skialpech mimo Česko si v současnosti bohužel můžeme nechat leda tak zdát, protože v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Itálii, Francii i na Slovensku jsou v současnosti restrikce tak omezující, že turistické testy prakticky není možné vykonávat.

Úžasné hory Madeiry

Naštěstí jsou ty ale i jiné destinace, které mají omezení mírnější – španělské a portugalské ostrovy ve Středozemním moři a Atlantiku. Restrikce – např. noční zákaz vycházení – sice aplikují taky, ale na rozdíl od většiny kontinentálních zemí vstup turistů aspoň nezakázaly. Mluvíme především o Azorech, Kanárech, Mallorce a především Madeiře. Počítejte sice alespoň s nějakými testy, nicméně třeba zrovna Madeira vám ho na vstupu udělá zadarmo.

Snová destinace pro milovníky přírody

Madeiru, taky přezdívanou jako ostrov věčného jara, má málokdo spojen s plážovým opalováním – toho se tu totiž příliš nedočkáte. Namísto toho si můžete naplánovat outdoorem nabitou dovolenou. Největším tahákem, nutno říct, že právem, je nejvyšší hora celého ostrova Pico Ruivo (1862 m n. m.). Standardní cesta není úplně tím nejtěžším, co můžete v Evropě jít, ale absolutně stojí za to ji absolvovat.

Madeiřané totiž ze sousedního vrcholu Pico Arieiro (1818 m n. m.), kde je obří vysílač a kde se dá taky pohodlně zaparkovat, na hřebenu postavili neskutečný sedmikilometrový hřebenový chodník. Zakutaný do skály, protkaný tunely, překonávající velké převýšení, na schodech, kde se člověk musí držet řetězů. Končí u chaty Ruivo, odkud je to na vrchol už jen pár desítek metrů. Na chatě se mimochodem dá i přespat, jen je potřeba se dopředu zarezervovat.

Těžší výstup na Pico das Torres

Zatímco na Pico Ruivo se v případě potřeby dostanete i 3km jednoduchou cestou z parkoviště, to už se nedá říct o Pico das Torres. Druhá nejvyšší hora (1852 m n. m.) celého ostrova totiž vyžaduje přímo lezecké dovednosti. Začíná se na stejném místě jako u předchozího výstupu, na vrcholu Pico Arieira. I začátek je stejný, jde se po trailu směřujícím k Pico Ruivo. Přibližně v půlce se ale zahne na již opuštěný chodník, který obcházel vrchol Pica das Torres z druhé strany. Sesunul se na něj ale svah, a tak ho úřady zavřely.

Připravte se na lezení!

Z něj musíte ovšem ještě jednou odbočit a vydat se vstříc vrcholu. Připravte si lana, expresky, helmy, sedáky a všechno další harampádí, tady se totiž bude hodit. Výstup je hodnocen někde mezi IV a V podle UIAA, nejtěžším ho dělá určitě mizerná skála a proměnlivost počasí, kdy může začít pršet z minuty na minutu. Nehledě na častou mlhu. Zatímco nahoru to ještě někteří dávají bez jištění, dolů si bez slaňování ani neškrtnete. Kvůli složité navigaci se obvykle doporučuje jít s někým, kdo už na vrcholu někdy byl. Výstup je opravdu velmi fyzicky i technicky náročný, zvažte, jestli na něj máte!

Ultratrail skrz celý ostrov

Zatímco předchozí trek byl náročný zejména technicky, tento je náročný zejména fyzicky. Jedná se o přechod kompletně celého ostrova ze západu na východ (nebo vice versa). Začíná se v Porto Moniz na úplném severu, končí se v Canicalu, jen pár kilometru od nejvýchodnějšího bodu ostrova.

I takovouto krajinou budete při treku putovat

Celá trasa měří 115 km a překonává přes 7 vertikálních kilometrů. Vezme vás přes úplně všechna známá místa ostrova (ještě aby ne, když ho celý překonává) – náhorní plato Paul de Serra, Pico Ruivo, okolo Pico das Torres i přes Pico Arieiro. Jednou za rok se na celé trase koná závod MUIT. Nejlepší závodníci více než 100 km zvládnou s časem jen těsně přesahujícím půl dne…

Ostatní aktivity

Na Madeiře se toho dá ovšem dělat pochopitelně mnohem víc, trénink na horolezectví má totiž mnoho podob. Určitě můžete využít několik z 2000 km vystavěných levád (vodních kanálů vinoucí se úbočím nebo skrz hory) k luxusnímu běžeckému tréninku. Stejně tak se dá využít velké převýšení a perfektní asfalt k pořádnému silničnímu švihu. Na kole se dá sice celý ostrov objet za den, ale úzkých horských silniček je tu tolik, že by vám ani týden k prozkoumání nestačí.

Traily kolem levád vysloveně vybízejí k běžeckému tréninku

Pokud jste spíš vodní člověk, bohatě si tu užijete. Buďto můžete přímo v oceánu, který upřímně k plážovému koupání není příliš vhodný, trénovat na triatlon v neoprenu, nebo využít parádní vlny k tomu, abyste se naučili surfovat. Ani nevíte, jak budete za zpevněný střed těla vděční, až budete balancovat uprostřed stěny.

Aktivitou, která by pro horolezce ale měla být takřka povinná, je určitě lezení. Na Madeiře je k tomu opravdu velká spousta příležitostí, vylézts si můžete v podstatě všechno, co uznáte za vhodné, ale přesto je zde několik dedikovaných hotspotů, např. Baia de Abra, Bica da Cana nebo Encumeada

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno