Mangold

Mangold je druh řepy, která se pěstuje pro listy. Pochází ze Sicílie, ale dnes se pěstuje po celém světě. Mangold roste na úrodné, mírně kyselé půdě vystavený přímému slunečnímu záření. Lidé pěstují mangold jako zdroj potravy. Navzdory svému vynikajícímu nutričnímu profilu se ale tato zelenina málo využívá – nejoblíbenější je v Evropě. Jak tuto rostlinu poznáme a jak ji použít?

Jak mangold vypadá?

Mangold je rostlina, kterou tvoří listy, jež mohou dosáhnout výšky kolem 60 cm. Mnohem chutnější jsou ale mladší a menší listy. Tyto listy mají tmavě zelenou barvu, jsou velké, lesklé a žebrované s dlouhými bílými, žlutými nebo červenými řapíky. Během druhého roku růstu rostlina produkuje malé zelené květy. Květy obsahují oba typy reprodukčních orgánů, jak samčí, tak i samičí. Tyto květy produkují lehký pyl, který se snadno roznáší větrem.

Mangold listy

Pěstování mangoldu

Mangold si můžete snadno zasadit a vypěstovat sami. Stačí si koupit semínka a vysadit jej od dubna do srpna. Sklizeň pak probíhá obvykle od června do listopadu. Abyste měli neustálou dodávku čerstvých mangoldů, můžete je vysévat postupně, každý měsíc. Jedná se o rostlinu, která není příliš náročná na pěstování. Přestože mangold je druh řepy, má nepoživatelný kořen. Stonky a listy mangoldu jsou jedlé.

Druhy mangoldu

Existují dva hlavní druhy mangoldu: červený a zelený. Mangold červený má červené stonky a tmavě zelené listy. Mangold zelený má bílé stonky a světle zelené listy. Duhový (vícebarevný) mangold je pouze kombinací různě zbarvených odrůd.

Nutriční obsah

Mangold je vynikajícím zdrojem vlákniny, vitamínů A, C, K a vitamínů skupiny B a minerálů, jako je železo, hořčík a draslík. 100 g syrových listů obsahuje pouze 19 kalorií. Kromě toho je mangold taktéž bohatým zdrojem kyseliny šťavelové, která snižuje vstřebávání vápníku a indukuje tvorbu krystalů oxalátů vápenatých (druh ledvinových kamenů) v močových cestách. Mangold se také nedoporučuje pro lidi na antikoagulační terapii (kvůli vysoké hladině vitaminu K v rostlině). Je však ideální pro všechny lidi, kteří chtějí zhubnout, protože obsahuje málo kalorií a tuků.

Mangold

Mangold v kuchyni

Listy a stonky mangoldu lze konzumovat, když jsou mladé a jemné, nebo když jsou velké a houževnaté. V druhém případě je potřeba je pořádně povařit. Avšak i mladé mangoldové listy jen zřídka konzumujeme syrový. Obvykle ho vaříme, dusíme, vaříme v páře nebo i opékáme. Listy lze připravovat jako špenát a stonky jako chřest. Mangold je možné použít k přípravě koláčů, omáček a polévek. Tato plodina je důležitou součástí italské a středomořské kuchyně.

Mangold s rýžovými nudlemi

Nejprve si připravte mixér, ve kterém nasekáte 4 stroužky česneku, 4 jarní cibulky, 3 chilli papričky, 2 cm dlouhý oloupaný kořen zázvoru, ½ lžičku naloženého pepře, 2 lžičky mleté kurkumy, 2 šálky koriandru, ½ šálku máty a 2 lžíce vody. Za stálého chodu motoru pomalu vlijte ¼ šálku olivového oleje. Tuto pastu pak přeneste do hrnce a povařte asi 5 minut. Poté přidejte 1 velkou plechovku kokosového mléka, 1 lžíci limetkové šťávy a 450 ml vody. Přiveďte k varu a zredukujte na polovinu množství. Bude to trvat asi 30 minut. Nakonec vmíchejte 1 šálek nasekaných mangoldových listů. Povařte dvě minut a ochuťte 1 lžičkou třtinového cukru a solí. Mezitím si uvařte 300 g rýžových nudlí podle návodu. Podávejte je s vytvořenou omáčkou.

Mangold listy

Mangoldový dip s tahini

Budete potřebovat dva svazky mangoldu. Odstraňte z něj stonky a také tuhá žebra – budete potřebovat pouze měkké listy. Ty nasekejte na drobné kousky. Na 4 lžících olivového oleje opečeme tuhé části mangoldu, které jsme dříve vyřízli. Pokud by začaly hnědnout, mějte připravenou vodou na jejich podlití. Trvá 5 minut než změknou. Poté přidejte 5 stroužků utřeného česneku. Po minutě přidejte i listy z mangoldu a povařte ještě 10 minut. Poté nechte vychladnout a slijte do odměrky, abyste věděli, kolik tekutiny máte. Budete potřebovat asi 75 ml. Do mixéru dejte jednu lžíci této tekutiny, ½ šálku tahini a 3 lžíce limetkové šťávy. Za stálého šlehání vlévejte postupně zbytek tekutiny. Osolte podle chuti. Nechte přes noc vychladit a podávejte s čerstvým chlebem a plátkem limety.

Pstruh s mandlovou kůrčičkou a mangoldem

Začněte tak, že si uvaříte krupici: 1 šálek ovesné krupice smíchejte se 4 šálky vody. Přiveďte k varu, poté snižte teplotu a vařte asi 20 až 25 minut (dokud se veškerá voda neabsorbuje). Osolte a opepřete. Mezitím si 1 šálek mandlí (ve slupce) dejte do mixéru a rozmixujte je, aby připomínaly klasickou strouhanku. Dvě filety z pstruha osolte a opepřete z obou stran. Namočte je v 1 rozšlehaném vejci a pak je obalte z jedné strany v mandlích. Opékejte je na oleji – mandlovou stranu nejdříve po dobu 3 minut, z druhé strany už jen 1 minutu. Po vyjmutí do pánve dejte 1 svazek mangoldu a 1 najemno nasekanou šalotku. Smažíme je doměkka. Podáváme jako přílohu k pstruhovi.

Mangold

Mangoldová omeleta

500 g mangoldu nasekejte na jemno a spolu s 1 najemno nasekanou cibulí opékáme na oleji doměkka. Kdo chce, může ještě přidat 3 utřené stroužky česneku či také 100 g slaniny. Když už je mangold měkký, zalijeme ho 2 vejci, pořádně promícháme a necháme vejce ztuhnout. Osolíme, opepříme podle chuti. Podáváme posypané oblíbeným sýrem.

Skladování mangoldu

Mangold je dvouletá plodina, která je dostupná po celý rok. Dobře se jí daří jak v chladných, tak i teplých podmínkách. Bohužel je (stejně jako ostatní listová zelenina) náchylný k patogenům přenášeným potravinami. Proto je důležité skladovat jej při teplotě maximálně 5 °C. Umístěte jej do sáčku a skladujte ve spodní části lednice, která je určena na ovoce a zeleninu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno