Mangold

Mangold, původem středomořská zelenina, se chutí i vzhledem podobá špenátu. Právě ten ji před 300 lety zatlačil do pozadí, do té doby byla jednou z nejoblíbenějších typů zeleniny ve střední Evropě.

Mangold je jedním z nejdéle známých druhů listové zeleniny. Podle dochovaných pramenů ještě před 300 lety patřil k nejoblíbenějším druhům zeleniny vůbec. V současné době však mangold zná jen málokdo. Hlavním důvodem byla tehdy nově objevená zelenina špenát, která jej naprosto vytlačila. I přesto bychom se měli pokusit mangold znovuobjevit a začít jej v našich kuchyních používat. Je plný vitamínů a minerálů, je chutný a jeho konzumace má pozitivní vliv na lidský organismus.

Mangold – obsah látek

Mangold obsahuje poměrně vysoké množství vitamínu C. Nevhodnou úpravou a zpracování se však jednoduše likviduje, proto se doporučuje listy mangoldu trhat a nekrájet ocelovým nožem. Kromě vitamínu C je také bohatý na vitamín A, B a E a také řadu minerálů. Zmiňme např. železo, fosfor, vápník, draslík či hořčík. Mangold je až z 90 % tvořený vodou, díky obsahu cukrů má mírně nasládlou chuť. Dále obsahuje rutin, kyselinu šťavelovou či kvercetin.

Mangold

Vliv na zdraví

Díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek pomáhá při řadě onemocnění. Používá se jako preventivní prostředek proti nádorovým onemocněním, posiluje nervovou soustavu (zlepšuje nálad, odstraňuje únavu i nervozitu) a čistí krev. Podle řady výzkumů konzumace mangoldu vede ke zpevnění kostí i zubů, ale také k ochraně sliznic v celém organismus. Je však třeba jej konzumovat v míře, jelikož díky většímu obsahu kyseliny šťavelové může naopak růst kostí zpomalovat kvůli bránění zužitkování vápníku v těle. Obsažené látky se podílí na snižování hladiny tuku v krvi i na podporu krvetvorby, a to díky většímu obsahu železa.

Podpora střevní mikroflóry

Mangold obsahuje dostatek vlákniny, díky které prospívá zažívacímu ústrojí. Váže na sebe toxiny a zdraví škodlivé látky a pomáhá je vyplavovat z těla. Konzumace mangoldu se doporučuje všem, kteří mají problémy se zácpou, nechutenstvím a dalšími zažívacími problémy.

Použití mangoldu v kuchyni

Mangold má ve srovnání se špenátem jemnější ořechovější chuť, která je také méně svíravá a ostrá. Proto je vhodná pro ty, kterým z těchto důvodů špenát nechutná. Připravuje se podobně jako špenát, hodí se pro tepelnou úpravu i konzumaci zasyrova. K sehnání je jak mangold řapíkatý, tak listový, podle preferencí a způsobu využití konzumenta. Hodí se pro přípravu salátů, polévek, omáček i jako příloha.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno