Marmeláda z dřínu

Také vás na keři zaujaly tyto lákavě vyhlížející plody a přemýšlíte, jak je co nejlépe zpracovat? Marmeláda z dřínu má v našich končinách dlouholetou tradici a k její přípravě budete potřebovat jen několik málo ingrediencí.

Dřín dozrává často už v červnu, ovšem jeho plody lze průběžně sbírat až do října, kdy je ze stromů a keřů definitivně shodí první předzimní mrazíky. Obsahují celou řadu cenných živin v čele s vitamínem C, antioxidanty (zejména beta-karoten) a železem.

Marmeláda z dřínu

Dříny svou chutí tak trochu připomínají brusinky. A díky své konzistenci jsou perfektní pro přípravu kompotů i marmelád. Hledáte jednoduchý recept? Tak tady pro vás jeden máme.

  • Dvě kila zralých dřínů
  • Dvě sklenice vody
  • Kilo a půl cukru

Zralé dříny je třeba dobře omýt a zbavit stopek i zbytků květních kalichů (bohužel je to nepříjemně časově náročné). Ale jakmile budete mít hotovo, čeká vás už jen ta příjemnější část jejich přípravy. Přiveďte vodu k varu a vhoďte do ní všechen cukr. Vařte za stálého míchání, dokud nezískáte potřebný cukrový sirup o té správné konzistenci.

Pak do něj přidejte dříny. Opět vše přiveďte k varu a udržujte na mírném ohni za stálého míchání po dobu asi 5 minut. Zchlaďte a nechte jeden den odpočívat.

Po uplynutí 24 hodin dříny v cukrovém sirupu znovu přiveďte k varu a poduste na mírném ohni, dokud není všechno ovoce mírně sklovité. Během dušení míchejte budoucí dřínovou marmeládu pouze za pomoci kruhového pohybu hrnce, nikdy ne lžičkou. Většinu dřínů byste rozmačkali na kaši a marmeláda by přišla o svou delikatesnost.

Jakmile máte hotovo, přendejte dříny do sklenic, dobře zavíčkujte a otočte vzhůru nohama. Nechte vychladnout a uložte do spíše. Marmeláda z dřínů žádnou pasterizaci nepotřebuje.

Měli byste vědět: Marmeláda z dřínu má hodně gelovou konzistenci – může za to nízký obsah pektinu v ovoci. Takže pokud chcete džem hladší, přidejte do něj třeba hrušky nebo jablka (pro dvě kila dřínové marmelády budete potřebovat asi 0,5 kg hrušek nebo jablek).

Šťáva z dřínu pro posílení imunity

  • 3 litry vody
  • 500 gramů cukru
  • 1 kilo dřínů

Nasbírané dříny důkladně opláchněte a zbavte všech nejedlých částí, nasypte do hrnce a zalijte třemi litry vroucí vody. Nechte asi 24 hodin odstát.

Po 24 hodinách dříny dobře vymačkejte a získanou šťávu přelijte do samostatného hrnce. Povařte a znovu s ní přelijte zbytky dřínu. Nechte odpočívat další dva dny. A nakonec celý postup zopakujte.

Tentokrát však už dobře okapané zbytky dřínů vyhoďte (nebo použijte pro přípravu čaje). Zbylou šťávu důkladně promíchejte a vařte 9 minut na mírném ohni. Přidejte do ní cukr a vařte ještě další minutu. Průběžně odstraňujte vznikající pěnu. Nakonec nalijte horkou šťávu do pasterizovaných lahví a rychle je zavíčkujte. Po otevření uchovávejte v chladničce a spotřebujte do tří dnů.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno