Marmeláda z nektarinek

Kromě broskví dnes již na svých zahradách pěstujeme také nektarinky. Pokud se zadaří, a urodí se jich velké množství, můžete z nich připravit marmeládu nebo džem. Domácí nektarinky jsou vždy lepší než ty kupované, mají mnohem více chuti, a proto je na přípravu marmelády samozřejmě doporučujeme více. Kupované nektarinky ze supermarketů mohou obsahovat méně chuti, a tak budete v pokušení přidávat více cukru. Nicméně vyzkoušet můžete obě možnosti a zjistíte, která marmeláda vám chutná více.

Jak připravovat marmeládu z peckovin?

Příprava marmelády z peckovin, jako jsou právě nektarinky nebo třeba broskve, není nijak složitá. Je dobré, když necháte nejprve uvařit ovoce a teprve poté přidáte cukr. Jak se ovoce zahřívá, postupně se otevírá a je snadnější v něm cukr rozpustit. Poté, co se cukr rozpustí v kapalině a stane se z něj sirup, pronikne snadněji do ovoce a dosáhnete lepší struktury marmelády – a v konečném výsledku přidáte dokonce i méně cukru!

Nektarinky

Macerovat nebo ne?

Obvykle se nakrájené ovoce zamíchá společně s cukrem a nechá se odstát do druhého dne. Ovoce tak pustí šťávu, protože z něj cukr vytáhne tekutinu. Výše uvedená metoda je ale jednodušší a rychlejší. Pokud použijete metodu, kdy ovoce povaříte před tím, než do něj přidáte cukr, bude vaše marmeláda rychleji hotová. Pokud ale přidáte nižší množství cukru, musíte myslet na to, že ovoce rádo mění svou barvu. Proto je dobré přidat citronovou šťávu, která pomáhá ovoci zachovat jeho barvu.

Marmeláda se sníženým obsahem cukru

Tato metoda funguje stejně dobře na nektarinky i na broskve a meruňky. Na přípravu marmelády budete potřebovat 2,5 kg nektarinek, 750 g cukru a 2 lžíce citronové šťávy. Nejprve nektarinky omyjte, rozpulte a vypeckujte. Pokud chcete, můžete je oloupat nebo se slupky zbavíte rozmixováním marmelády či přepasírováním. Je to na vás, jestli si nyní chcete usnadnit práci. Nektarinky nakrájejte na kostičky a dejte do hrnce spolu s trochou vody.

Nektarinková marmeláda

Uvařte ovoce

Za stálého míchání přiveďte k varu. Ovoce pustí trochu šťávu. Povařte ho ještě několik minut, dokud se vám nebude zdát, že je průsvitnější. Poté přidejte cukr, rozmíchejte ho a znovu přiveďte k varu. Poté nechte vařit, dokud nebude dostatečně hustý (viz odstavec Zkouška hustoty marmelády). Nakonec přidejte citronovou šťávu a pořádně ji zamíchejte (můžete rozmixovat nebo propasírovat). Poté směs odstavte a naplňte s ní sklenice. Sklenice ihned zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Po vychlazení skladujte v temnu.

Zkouška hustoty marmelády

Existuje několik způsobů, jak zjistit, že je marmeláda dostatečně hustá. Pokaždé je ale potřeba, abychom zkoumali studenou marmeládu. Můžete to udělat například tak, že do marmelády namočíte lžíci nebo vařečku a dáte ji stranou. Počkáte, až směs vychladne a poté zkusíte lžící či vařečkou otáčet, abyste zjistili, zda je marmeláda hustá. Pro urychlení procesu můžete lžíci či vařečku vložit do lednice. Nebo si můžete předem dát talíř do lednice a v okamžiku, kdy budete chtít provést zkoušku hustoty, talíř z lednice vyjmete a marmeládu na něj kápnete. Marmeláda se ihned ochladí a vy budete vědět, zda je dostatečně hustá.

Nakrájená nektarinka

Klasicky připravovaná marmeláda z nektarinek

Pokud bychom chtěli připravovat marmeládu klasickým způsobem, pak by váha cukru odpovídala 80 % váhy ovoce. To znamená, že na 1 kg ovoce by přišlo 800 g cukru. Takže tím, že cukr přidáte až po uvaření ovoce, můžete ušetřit nejen peníze, ale také přijaté kalorie.

Nektarinková marmeláda s pomerančem a zázvorem

Zkuste si připravit i trochu méně tradiční marmeládu! Užijte si sladkost nektarinek a pomerančů ke každému jídlu – nejlépe k ještě teplému pečivu! Připravte si 1,25 kg nektarinek (oloupaných a vypeckovaných), 625 g cukru krystal, 1 ks pomeranč, ½ lžičky čerstvě strouhaného zázvoru, 1 ks skořice v celku. Nektarinky nakrájejte na malé kostičky, z pomeranče vymačkejte šťávu. Všechny ingredience (včetně malého proužku pomerančové kůry) vložte do hrnce a povařte je asi hodinu. Poté proveďte zkoušku hustoty. Jste-li spokojeni, vyjměte pomerančovou kůru a skořici a směsí naplňte sklenice. Otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Nektarinka květ

Nektarinková marmeláda s mandlovým extraktem

Další recept je zvláštní v tom, že do něj přidáme mandlový extrakt. Mandle a nektarinky jsou totiž náramně k sobě! Budete potřebovat 2 kg vypeckovaných, oloupaných a nakrájených nektarinek, 2 lžíce citronové šťávy, 1 kg želírovacího cukru, 3 kapky mandlového extraktu. Všechny ingredience s výjimkou extraktu vložte do hrnce a uvařte dostatečně hustou marmeládu. Poté odstavte ze zdroje tepla a přimíchejte extrakt. Směsí naplňte sklenice, které ihned otočte dnem vzhůru. Po vychlazení skladujte v temnu.

Nektarinková marmeláda s meduňkou

Připravte si následující ingredience: 1 citron, 1,5 kg vypeckovaných a oloupaných nektarinek (může jít také o směs nektarinek a broskví), 730 g cukru, špetku soli, 10 snítků meduňky. Z poloviny citronu nastrouhejte kůru a smíchejte ji se šťávou z celého citronu. Přidejte na kostičky nektarinky nakrájené na drobné kousky, cukr i meduňku. Směs přiveďte k varu, poté odstavte a dejte přes noc do lednice. Poté opět přivedeme k varu a vaříme asi hodinu. Poté vyjmeme meduňku a směs rozmixujeme. Provedeme zkoušku hustotu. Jsme-li spokojení, plníme sklenice. Ihned je zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladit. Uchováváme v temnu.

TIP: Místo meduňky můžete zkusit i jiné bylinky, které se hodí ke sladkým jídlům, jako je například máta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno