Marmeláda z pomela

V zimě se obchody plní nejrůznějším ovocem, což vám dává skvělou příležitost k experimentům. Vyzkoušejte třeba náš nápad na to, jak připravit marmeládu z pomela. Jde o velmi jednoduchý recept, ovšem s maximálním efektem.

Rozpis vystačí na 5 sklenic po 500 ml, takže celkem si můžete připravit hned litr báječné marmelády, vhodné na cukroví, pečivo nebo jen tak na mlsání. A recept zvládne i začátečník.

Připravte si pomelovou marmeládu s nádherně osvěžující chutí

A co budete potřebovat? Samozřejmě pomelo. V ingrediencích uvádíme 500 gramů, ovšem myslí se již zcela očištěné ovoce. Pomelo tak musíte zbavit nejenom jeho pěnové slupky, ale také maximálního počtu vnitřních bílých obalů. Je to důležité – pokud to neuděláte, bude se vám s marmeládou špatně pracovat, a navíc bude výrazně hořká. A to byste určitě nechtěli.

Seznam ingrediencí na pomelovou marmeládu

  • pomelo – 200 gramů
  • pomeranč – 500 gramů
  • 1 celý pomeranč
  • 1 balíček želírovacího cukru (250 gramů, vystačí na 700 gramů ovoce cca)
  • 2 kávové lžičky kyseliny citronové

Jak připravit marmeládu z pomela

Pomelo oloupeme a zbavíme ho bílých slupek, přesně tak, jak jsme psali v úvodu. A totéž provedeme i s pomerančem – tam ovšem nemusíme být při „likvidaci“ tohoto průhledného nadělení tak důkladní. Vše si nakrájíme na filátka a nakonec finálně zvážíme a podle potřeby surovin ubereme nebo naopak přidáme.

Nyní nám zbývá zpracovat pomeranč v celku. Vybírejte chemicky neošetřený, protože budeme potřebovat i kůru. Tu pečlivě ostrouháme. Vše (kůru, i filátka z pomeranče a grepu) vložíme do hrnce. Přidáme želírovací cukr a přivedeme k varu – nezapomínáme stále míchat. Jakmile začne hmota vřít, pokračujeme ve varu ještě pět minut (stále mícháme, aby se hmota nepřipálila).

Nyní by už marmeláda mohla být hotová. A jak to zjistíme? Provedeme klasický talířkový test. Je-li všechno v pořádku, pak je marmeláda hotová. Pokud ne, pokračujeme ještě dalších 5-10 minut. Jestliže i potom má marmeláda tendenci řídnout, přidáme kyselinu citronovou. Nakonec už zbývá jen naplnit sklenice. Marmeládu nikdy neplníme až po okraj, naopak – pod víčkem necháme 2-4 mm místa. Dobře zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Po vychladnutí uskladníme pomelovou marmeládu ve spíží. Žádné další zavařování není třeba.

Co je to vlastně talířkový test?

Pokud ho neznáte, měli byste se ho naučit. Při vaření marmelád se vám totiž rozhodně bude hodit. Jde o to, že malou lžičku marmelády kápneme na studený talířek, necháme zatuhnout (trvá to okamžik) a talířek nakloníme. Pokud marmeláda zůstane na svém místě a nesteče, pak je správně hustá a můžeme ji plnit do sklenic.

Jak správně připravit sklenice na marmeládu

Lze je buď vypařit horkou vodu (včetně víček) a nechat na utěrce vychladnout, nebo je můžeme dobře umýt a vložit na 15 minut do rozpálené trouby. Poté jsou dokonale sterilizované.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno