Mateřídouška – pěstování

Mateřídouška se svým vzhledem velmi podobá tymiánu – obě rostliny považujeme za bylinky, podobně voní a mají obdobné způsoby použití. Zatímco tymián je původem ze Středomoří, mateřídouška pochází z našeho prostředí. Tymián používám spíše k ochucování pokrmů, kdežto mateřídoušku jako uznávanou léčivku. Vůně mateřídoušky je nahořklé štiplavá. Tato rostlina se na našem území používala již od nepaměti: matky ho dětem přidávaly do koupele pro lepší spánek i zdraví.

Respirační účinky mateřídoušky

Rostlina je typická svým použitím proti rýmě a kašli. Mateřídouška je dobrá také při léčbě dýchacích cest. Při jakémkoli onemocnění, kdy je ovlivněn respirační systém, se vyplatí užívat mateřídoušku. Pomáhá uvolnit hleny, vykašlávat, zmírňuje také suchý kašel.

Posiluje trávicí systém

Taktéž je o ní známo, že napomáhá při trávení, zejména při nadýmání a kolikách. Tato bylinka obecně posiluje žaludek a příznivě působí také proti tvorbě ledvinových kamenů. Má i detoxikační a močopudné účinky.

Mateřídouška

Proti stresu

Lidé používají mateřídoušku také proti bolestem hlavy, nervozitě, nespavosti, špatné náladě a stresu.

Zevní použití mateřídoušky

Mateřídoušku nemusíte užívat jen vnitřně. Při různých kožních zánětech, plísňovém onemocnění kůže, na špatně se hojící rány, vředy a spáleniny od slunce se dá použít odvar z mateřídoušky. Stačí do něj namočit gázu a použít ji jako obklad postiženého místa nebo se vykoupat v nálevu z této rostliny. Při zánětech ústní dutiny se taktéž používá nálev z mateřídoušky – jako kloktadlo.

Proti bolestem

Zevně i vnitřně se mateřídouška používá na bolesti kloubů, zejména při dně, revma či artritidě. Snižuje taktéž svalové napětí, takže se hodí také po sportovních výkonech. Ženy přidávají bylinku do speciálních sáčků, které pak používají v polštářích pro uklidnění nebo zevně i vnitřně proti menstruačním bolestem (dva šálky mateřídoušky je třeba vypít denně a k tomu je vhodné si na podbřišek přikládat zahřátý bylinkový sáček).

Mateřídouška

Další použití mateřídoušky

Mateřídoušku ale nemusíte pěstovat pouze jako léčivou rostlinu. Využít ji můžete taktéž při pečení, kdy ji jednoduše dáte na maso. Listy mateřídoušky můžete použít do polévky. Konzumace mateřídoušky je velice vhodná nejen kvůli chuti. Mateřídouška totiž napomáhá trávení, takže je to dokonce žádoucí i z hlediska lékařského. Oceníte ji také do detoxikačních receptů.

Jak vyrobit bylinkový sáček

Stačí si sehnat plátěný pytlík a naplnit jej sušenou mateřídouškou, případně i jinými bylinkami. Tento sáček pak můžete nahřát o žehličku nebo zahřátý hrnec a přiložit na bolestivá místa. Hodí se při bolestech kloubů i menstruačních bolestech. Zručnější hospodyňky si mohou ušít speciální polštářek samy.

Mateřídouška v kuchyni

U nás je mateřídouška známá především pro své léčivé účinky, a tomu také odpovídají recepty, ve kterých ji používáme. Nejčastější je příprava čajů, sirupů a také jako odvar do koupele. Nicméně vyrobit si můžete také různé tinktury – na některé poskytujeme recept níže. Kromě toho lze mateřídoušku využívat také při běžném vaření. Ideální je například do polévek.

Mateřídouška

Sirup proti kašli

Jakmile začne nať mateřídoušky kvést, je čas ji sklidit. Opláchněte a poté vrstvěte do zavařovací sklenice s cukrem. Stejná vrstva mateřídoušky by měla být vystřídána stejnou vrstvou cukru. Poslední vrstvu tvoří cukr. Sklenici uzavřete a dejte na tři týdny na světlé místo. Poté ji sceďte a zahřívejte. Nesmí se vařit. Cílem je, aby tekutina zhoustla do hustoty sirupu. V případě nemoci užívejte 1 lžičku třikrát denně. Sirup je vhodný nejen při kašli, ale také při rýmě a nachlazení.

Tinktura na revma

Pokud vás trápí revmatické bolesti, můžete si připravit tinkturu, kterou užíváme jako mazání nebo také po několika kapkách v čaji, když chceme posílit imunitu. Obsahuje alkohol, takže rozhodně není vhodná pro děti. Natrhejte mateřídoušku a naplňte jí libovolně velkou láhev. Zalijte minimálně 40 % alkoholem čiré barvy (vodka, slivovice) a uzavřete. Takto nechte tři týdny na slunném místě. Poté sceďte a nalijte do lahviček.

Nálev pro dobrý spánek

Vezměte tři lžičky sušené mateřídoušky a zalijte ji 250 ml vroucí vody. Po 15 minutách sceďte. Pijte vlažný asi hodinu předtím, než půjdete spát. Můžete dosladit. Pijte po dobu tří týdnů.

Pěstování mateřídoušky

Pěstování mateřídoušky není nijak složité, není totiž náročná rostlina. Poroste na zahradě i na balkoně téměř sama. To je další kouzlo při pěstování bylinek: většinou se nejedná o nic složitého. Výhodou je také mrazuvzdornost rostliny, takže ji můžete pěstovat také v horských oblastech. Dorůstá do výšky asi 10 cm a vyroste v jakékoli nadmořské výšce. Od června do září se vyskytují fialové až růžové květy, které jsou drobné, ale velmi výrazně voní. Nejvíce vůně se šíří za slunného počasí.

Základní podmínky

Mateřídouška miluje slunná a teplá místa a velmi dobře se vypořádá také se suchem. Co však příliš nemusí je prudký vítr, před kterým je radno ji chránit. Ideální je mírný svah nebo také skalka. Velmi dobře ji ale lze pěstovat jako hrnkovou rostlinu na slunném parapetu nebo balkoně. Semena vyséváme na začátku března jen tak, že je nasypeme na povrch substrátu. Jen lehce je zatlačíme. Poté sazeničky přesadíme na záhon nebo do nádob. Protože je mrazuvzdorná, můžete ji vysévat od dubna rovnou na záhon.

Množení rostliny

Jakmile jednou získáte vzrostlou rostlinu, můžete si mateřídoušku množit již sami. Asi nejjednodušší metodou je dělení trsů, kdy určitou část rostliny jednoduše podryjete a i s kořeny přemístíte jinam (klidně i do květináče). Na začátku se ale vyplatí zakoupit semena rostliny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno