Mělník, věnné město českých kněžen a královen

Mělník. Město, kde byly položeny základy českého vinařství. Místo, kde se stékají dvě největší české řeky. Věnné město českých královen. Ale také lokalita, po níž se proháněli Kendy a Šafránek ve filmové sérii o „básnících“. Výlet do Mělníka lze podniknout v každém ročním období. Bude poučný, a přitom ani trochu nudný.

Mělník: Z Malebného průvodce

„Blížíme-li se z kterékoli strany k Mělníku, vidíme již z daleka, jak se na pěkném návrší malebně rozkládá. K malebnosti polohy Mělníka nemálo ovšem přispívá, že trůní nad soutokem našich zemských veletoků Labe a Vltavy, k nimž se nyní připojuje jako trojče laterární kanál Hořínsko-Vraňanský,“ píše se v Malebném průvodci po Mělníce z roku 1906.

Půvabné položení doplňují kolem Mělníka rozkládající se zahrady, parky, háje a vinice, z nichž tyto poslední vydobyly Mělníku našemu světové pověsti co zdroje chvalně známého a proslaveného Mělnického vína.

Proč do Mělníka?

Mělník současné doby je asi dvacetitisícové město, dříve město okresní (SPZ byla ME), v současnosti má statut obce s rozšířenou působností. Nachází se ve Středočeském kraji, 30 kilometrů severně od Prahy. Historické jádro se rozkládá na vyvýšenině nad soutokem Labe a Vltavy. Turisté přijíždějí do Mělníka:

  • aby si prohlédli věnné město českých kněžen a královen;
  • poznali historii vinařství (a ochutnali slavné zdejší víno);
  • aby si mělnické víno koupili domů;
  • aby viděli přístupné podzemí města;
  • navštívili muzeum dětských kočárků a vozítek;
  • viděli a poznávali v reálu lokace série filmů „Jak básníci…“.
  • V neposlední řadě chtějí návštěvníci Mělníka vidět soutok největších českých řek – Labe a Vltavy.

Jak do Mělníka

  • Autem: Mělník je velmi dobře dostupný od Prahy a od Ústí nad Labem po E55/D8, sjezd na silnici 16. Městem procházejí silnice:
    I/9 Zdiby – Mělník – Česká Lípa – Nový Bor – Rumburk;
    I/16 Řevničov – Slaný – Mělník – Mladá Boleslav – Jičín – Trutnov – Královec;
    II/246 Mělník – Roudnice nad Labem – Libochovice – Louny a II/273 Mělník – Mšeno – Doksy.
  • Autobusem: Do Mělníka jezdí přímé autobusy z Prahy a okolních větších měst
  • Vlakem: Městem prochází železniční trať z Kolína (Lysé nad Labem) do Ústí nad Labem. V Mělníku z ní odbočuje železniční trať 076 do Mladé Boleslavi. 

Aby byl v pohybu městem nějaký řád…

Ať cestou od vlaku, autobusu nebo z parkoviště uvidí návštěvníci samé zajímavé stavby či památky. Ale ze všeho nejpraktičtější je hned navštívit informační centrum a nechat se poučit a vybavit mapkami a informacemi, co a v jakém pořadí v Mělníce navštívit.

Turistické informační centrum Mělník
Legionářů 51,
mobil +420 602 679 552
infocentrum@mekuc.cz

Z centra do podzemí

V TIC lze koupit:
mapy, průvodce, publikace i propagační nebo dárkové předměty s motivem Mělníka;
sběratelské turistické známky (Mělník č. 427, Mělnické podzemí č. 1627 a Chrám sv. Petra a Pavla s kostnicí č. 1894);
turistické vizitky (více druhů), turistické výletky a minivýletky;
turistické nálepky či pamětní mince.
V nabídce je bohatý výběr pohlednic, magnetů a originálních vystřihovánek s mělnickými motivy.
Oblíbeným suvenýrem je i mělnické víno (v prodeji je u nás vždy 10–30 druhů).

Z Turistického informačního centra se konají denně prohlídky Mělnického podzemí a studny. To bývá dost často počátek poznávací pěší cesty Mělníkem.

Mělnické pamětihodnosti

  • Gotický kostel svatého Petra a Pavla, původně románský z 11. století, z něhož se zachovala spodní část věže.
  • Hřbitovní kostel sv. Ludmily z roku 1585.
  • Kapucínský kostel Čtrnácti svatých pomocníků s někdejším klášterem
  • Kostnice v kryptě pod presbytářem kostela sv. Petra a Pavla, jedna z největších v Česku, je veřejně přístupná.
  • Masarykův kulturní dům, významná a dobře zachovaná funkcionalistická divadelní stavba dokončená v roce 1936 („divadlo“ z prvního filmu o „básnících“)
  • Mělnické podzemí, propojující sklepení pod celým historickým jádrem města; část radničních sklepů s nejširší studnou v ČR (průměr 4,5 m) pod náměstím je přístupná veřejnosti.
  • Mělnický zámek, postavený v barokním slohu na vyvýšeném místě nad řekou, původně středověký hrad.
  • Pražská brána (kolem 1500) a zbytky hradeb s baštou a vodárenskou věží.
  • Radnice, původně rychta z roku 1398.
  • Renesanční a barokní domy na náměstí a v Palackého ulici.
  • Soustava viničních tratí, které zasahují až do středu města (podzámčí) a také obepínají město v nesouvislém pásu od severu po jihovýchod a zahrnují řadu drobné architektury (viniční domky, hlásky, lisy, opěrné zdi), jež je částečně památkově chráněna.

Muzeum s kavárnou

Regionální muzeum Mělníka sídlí v budově bývalého kapucínského kláštera na náměstí Míru v centru města.

V historickém interiéru se nachází stálá expozice muzea, jejíž hlavním tématem je regionální historie, příroda a vinařství. Část expozice vinařství je umístěna v původních středověkých sklepích.

„Muzeum nabízí svým návštěvníkům ochutnávku kvalitních českých vín. Skupiny mohou po předchozí objednávce degustovat víno v původních středověkých sklepích z druhé poloviny 14. století. Na jednotlivce čeká stejný sortiment vín v muzejní kavárně,“ lákají provozovatelé muzea.

Kočárky a dětská vozítka Liberta

Stojí za to připlatit si na vstupném a koupit si vstupenku i do Muzea kočárků. Takové muzeum není v Mělníku jen tak.

Libertatovárna na kočárky byla původně založena pod názvem dílna Antonína Svobody v roce 1923. Název Liberta vznikl převzetím italského slova libertà – v překladu svoboda. Dětské kočárky Liberta se staly vyhledávaným artiklem domácí i zahraniční klientely. V roce 1948 byla továrna s více než 450 zaměstnanci znárodněna. Dnes již značka Liberta neexistuje. Podrobnosti jejího zániku jsou dohledatelné.

Kočárky a dětská vozítka zaujmou každého. Vždyť většina národa do 90. vyrůstala v kočárku Liberta. Dětem se zase budou líbit starodávná šlapací autíčka a jiné hračky.

„Vím, kde se stýká tam u Mělníka…“

  • „Vím, kde se stýká tam u Mělníka tok řeky Labe s Vltavou.  Stráně vonící révou zrající zpívají polku jásavou,“  zpívá se v břeskné polce Petra Ferdinanda.

Soutok chce vidět každý turista. Ale pozor! Někdo podlehne pohodlností a dívá se na řeku z vyhlídky hned za zámkem a kostelem Petra a Pavla. Pohled je krásný na obě strany – vlevo řeky, vpravo silueta Řípu, v pozadí kopce Českého Středohoří. Jenže ouha. Soutok řek, který je z místa 50.3503869N, 14.4731383E vidět, není Vltava s Labem, ale s Vraňansko-Hořínským plavebním kanálem. Na ten opravdový soutok musejí sejít po zelené značce na Vrázovu vyhlídku 50.3485072N, 14.4753486E. Je to místo méně romantické, ale je z něj vidět i Labe (zcela vlevo ze tří zdejších vodních toků). Stráně kolem jsou skutečně porostlé vinohrady, jak se zpívá v polce zvané Mělnická nebo také Jásavá.

Byl to hrad českých královen

Zámek Mělník je sídlo prastarého šlechtického rodu Knížat z Lobkowicz. Původní královský hrad Pšov byl postaven na vinohradu nad soutokem Vltavy a Labe, s výhledem na posvátnou horu Říp, a je po víc než deset století jedním z nejdůležitějších historických symbolů Čech.  Tvoří tak jednu z dominant města Mělníka. Dochovaná podoba je výsledkem barokní přestavby a pozdějších úprav. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

„Jak básníci proslavili Mělník“

Tak v této budově zkoušeli Šafránek s Kendym upravenou verzi Lesní panny. V době natáčení nesměl funkcionalistický „kulturák“ nést své původní Masarykovo jméno, které dnes už zase má.

Filmových míst ze všech dílů „básníků“ je v Mělníku mnohem víc. Mělničtí jsou na „své“ básníky hrdi. Například pracovníci turistického centra vstřícně označí lokace do mapky, aby je turisté snadno našli.

Hotel U zlatého beránka

„…dřív nežli budeš vdaná,
chtěl bych ti jednou ve džbánku,
pro pivo skočit k Beránku
Píšťalko ufoukaná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno