Meruňková povidla

Chcete zpracovat úrodu ovoce beze zbytku? Pak se naučte využívat i opravdu přezrálé plody. Skvěle vám v tom pomohou například meruňková povidla. Jejich příprava není těžká a později se vám budou hodit v celé řadě receptů.

Když se řekne povidla, vybavíme si nejspíše na švestková. Jde o klasický recept, známý třeba i z oblíbeného večerníčku, kdy je v pařezové chaloupce vařili Křemílek s Vochomůrkou. Ovšem povidla mohou být i hrušková, jablečná – nebo třeba meruňková. Ne, opravdu nejde o obyčejnou marmeládu. Povidla se připravují trochu jinak. Jednotlivá specifika vám ukážeme a poradíme, co si s nimi počít.

Proč připravovat povidla právě z meruněk

Tyhle plody mají oproti jinému ovoci jednu velkou výhodu – jsou přirozeně sladké, takže do povidel už nebudete muset přidávat vůbec žádný cukr. Za to vám ručíme. Takže na řadu přijdou jen meruňky a ten správný postup. Pokud všem chcete, aby byla povidla jako malovaná, pak vybírejte ty nejzralejší a nejšťavnatější plody.

Merunky jsou nejenom chutné, ale i zdravé

A existuje ještě jeden důvod, proč si toto ovoce zpracovat do zásoby – najdete v něm totiž spoustu cenných látek. Na prvním místě bychom měli jmenovat vitamíny skupiny B a provitamín A, kteří společně posilují a podporují naši imunitu. A zapomenout nesmíme ani na známý antioxidant vitamín C nebo hořčík, železo, kobalt, měď, vápník a další důležité prvky, kterých může mít lidský organismus často nedostatek.

Jak na přípravu povidel – jen ovoce a cukr

Připravte si hrnec, měl by být nejlépe se silným dnem. Poté všechny meruňky omyjte a zbavte pecky. Na potřebný počet sklenic by jich mělo být cca kilo. Podlijte trochou vody a postavte na mírný plamen. Stále opatrně míchejte a počkejte, dokud se meruňky nerozvaří. Výsledkem by měla být hutná kaše.

Jak poznat, že jsou povidla z meruněk hotová

A co si počít dál? Ověřte si, že je vše tak, jak má být. Použijte talířkovou metodu, abyste zjistili, zda jsou povidla dost hustá. To poznáte snadno. Na studený talíř kápněte trochu směsi, pokud rychle ztuhne, je vše připraveno, pokud zůstává kapka povidel delší dobu tekutá, pak vyžadují ještě zahuštění.

Ochutnejte a máte skoro hotovo

Teď už konečně můžete ochutnávat – předtím by to nemělo smysl. Zjistěte především, zda jsou povidla dost sladká. Jestliže jste použili přezrálé meruňky, pak je velmi pravděpodobné, že ano. Ovšem kdyby se vám přece jen jejich chuť tak trochu nezdála, vylepšete je ještě třtinovým cukrem.

Jak dokončit přípravu povidel z meruněk

Jakmile jste spokojeni s konzistencí i chutí tohoto produktu, odstavte hrnec z plotny. Nachystejte si dobře vymyté sklenice (a to včetně víček) a meruňková povidla do nich přendejte. Měla by dosahovat asi centimetr pod okraj. Poté sklenice dobře zavíčkujte a okamžitě otočte dnem vzhůru. Nechte vychladnout a máte hotovo.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno