Měsíčkový čaj

Měsíček lékařský je jednou z nejznámějších bylinek na světě. Jeho latinský název zní Calendula officinalis a typická je svými jasně žlutými až oranžovými květy. Právě ty využíváme v kuchyni, kosmetice i lékárně. Kromě toho jsou květy natolik krásné, že je můžete pěstovat jen pro potěchu oka. Měsíčkový čaj, který má mírně hořkou chuť, lze vypít, abyste se zbavili bolesti v krku, ran v ústech nebo problémů se zažívacím ústrojím. Taktéž jej můžete užívat zevně na podporu hojení ran nebo popálenin.

Příprava měsíčkového čaje

Tento čaj lze připravit ze sušených i čerstvých květů. Stačí, když jej do malého hrnce nalijete 150 ml vody a jednu lžíci čerstvých (nebo 2 lžičky sušených květů). Přiveďte k varu a poté odstavte. Nechte louhovat asi 10 minut a poté slijte přes jemné plátýnko. Květy co nejvíce vymačkejte. Takto získaný čaj je vhodný k vnitřnímu i vnějšímu použití. Můžete jej uchovávat až 1 týden v lednici.

Měsíček

Nutriční obsah měsíčkového čaje

Z měsíčkového čaje, který nedosladíte, nezískáte žádné kalorie. Také neobsahuje žádnou vlákninu, tuky, bílkoviny či sodík. Vitamíny a minerály obsaženy v čaji nebyly přesně definovány, přesto mohou prokázat mnohé zdravotní účinky. Pití měsíčkového čaje tak může být prospěšné našemu zdraví.

Rychlejší hojení ran

Měsíček lékařský bývá používán v různých formách – jako krém, olej, mast nebo třeba čaj – k omývání řezných ran a popálenin. Jako takový skutečně vykazuje rychlejší hojení postižené oblasti bez výskytu nežádoucích infekcí. Má totiž antifungální a antimikrobiální vlastnosti. Také protizánětlivé a antioxidační účinky jsou vhodné k boji proti zavlečení chorob do rány.

Měsíček v kosmetice

Antioxidační účinky

Měsíčkový čaj má antioxidační účinky. Ty mohou pomoci ve vylučování volných radikálů z těla. Pokud by se tyto potenciálně škodlivé radikály nahromadily, mohlo by dojít ke vzniku různých chronických onemocnění nebo dokonce rakoviny. Proto je důležité zahrnovat do stravy dostatek potravin s antioxidačním působením. V tomto směru jsou výhodné také protizánětlivé účinky. Měsíček je plný karotenoidů a flavonoidů, o nichž je známo, že pomáhají snižovat riziko rakoviny a dalších nemocí.

Zánět dásní

Měsíček může léčit různé problémy v ústech, jako je například zánět dásní. Působí také proti bolesti v krku, nachlazení a bolestech v ústní dutině. Tyto příznivé účinky jsou zapříčiněny díky silným protizánětlivým a antimikrobiálním vlastnostem měsíčku.

Měsíček lékařský

Zdraví pokožky

V kosmetickém průmyslu je spousta výrobků, které obsahují extrakt z měsíčku lékařského. Důvod je jasný: měsíček má jednoznačně příznivé účinky na zdraví pokožky. A zdravá pokožka je krásná pokožka. Měsíček můžete používat k hydrataci pokožky, díky čemuž je pružnější a pevnější. Díky tomu odvrátíte předčasné projevy stárnutí. To vše díky antioxidačním vlastnostem měsíčku lékařského.

Mírní poškození sluncem

Byla provedena studie, ve které se zkoumalo vliv měsíčku lékařského vzhledem k ultrafialovému záření. To způsobuje oxidační stres v pokožce a je jednou z příčin předčasného stárnutí pokožky. Ukázalo se, že olej z měsíčku má sluneční ochranný faktory 8,36. Vyplatí se nakupovat prostředky proti spálení sluncem s přídavkem měsíčku lékařského.

Měsíčkový čaj

Regulace menstruačního cyklu

V tomto ohledu zatím nebyly provedeny příslušné studie, nicméně v lidovém léčitelství se má za to, že měsíček lékařský užívaný ve formě měsíčkového čaje vyvolává menstruaci a zmírňuje menstruační křeče.

Bolestivé bradavky při kojení

Spousta žen trpí bolestmi při kojení dětí. Je to způsobeno popraskanými bradavkami, které vznikají nesprávnou technikou kojení, objevují se ale také na začátku kojení. Masti s přídavkem měsíčku lékařského nebo obklady z této bylinky se běžně používají jako náprava tohoto stavu.

Sjednocení tónu pokožky

Pokud vás trápí pigmentové skvrny, akné a vyrážky, pak byste si měli nanášet čaj z měsíčku prostřednictvím vatového tamponu na obličej. Díky antimikrobiálním vlastnostem by mělo dojít ke sjednocení tónu pleti a vylepšení vzhledu pokožky.

Měsíček

Kardiovaskulární zdraví

Protizánětlivý a antioxidační potenciál měsíčku může snížit riziko srdečního infarktu. Je ale zapotřebí dalšího výzkumu.

Zmírnění svalové únavy

Pokud cvičíte, tak jistě znáte tu bolest ve svalech, která se projevuje druhý den. Na tuto bolest platí regenerace ve formě odpočinku. Extrakt z měsíčku je také vhodný ke snížení takové bolestivosti ve svalech.

Snižování horečky

Horečka je poměrně běžným projevem lidského těla, které se snaží bojovat s nemocí. Pokud horečka není vysoká a nezpůsobuje vám další nepříjemné stavy, je nejlepší nechat ji proběhnout a nesnižovat ji. Díky tomu se vyléčíte rychleji. Na druhou stranu, pokud je pro vás horečka nepříjemná, můžete si uvařit šálek měsíčkového čaje. Po jeho vypití byste se měli začít více potit, což vám může pomoci vypořádat se s horečkou.

Hrozí nebezpečí při užívání měsíčkového čaje?

Lidé s citlivou pokožkou mohou zaznamenat určité podráždění nebo dokonce alergickou reakci po aplikaci čaje na pokožku. Pozor na kombinaci měsíčku lékařského a sedativa – zde mohou vzniknout různé nechtěné vedlejší účinky. Obecně se však měsíček lékařský považuje za bezpečnou bylinku, vhodnou i pro domácí použití.

Kdo by měsíček neměl užívat?

Navzdory všeobecnému předpokladu, že je bylinka bezpečná, by ji neměly užívat ženy v těhotenství. Je to z toho důvodu, že bylinka má potenciální účinek na regulaci menstruačního cyklu a věří se, že měsíček by mohl způsobit dokonce i potrat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno