MMA, neboli mixed martial arts (kombinovaná bojová umění) jsou moderním bojovým sportem, který si v USA získal za posledních 20 let širokou řadu fanoušků a odtud se rychle šíří i do zbytku světa.Proč trénovat zrovna MMA?
Proč trénovat zrovna MMA?
Jedním slovem – komplexnost. Díky tomu, že tento bojový sport není vázán žádnými tradicemi, lze v něm uplatnit téměř libovolnou techniku z jiných bojových sportů a umění a to jak v postoji, tak i na zemi. Každý bojovník si tak může najít přesně ten svůj styl a techniky, které mu vyhovují a ke kterým má třeba (fyzické) předpoklady.
Jak probíhá trénink MMA?
Hned na začátek je nutno podotknout, že v tomto článku bude “vypíchnuto” pouze několik stěžejních bodů, jak může trénink MMA v praxi vypadat. Detaily celé tréninkové jednotky se samozřejmě odvíjejí od osobnosti každého trenéra, protože každý preferuje jiné metody a způsoby tréninku a MMA k tomu ze své podstaty všestranného a komplexního bojového sportu přímo vybízí.
Zahřátí a rozcvička
Prakticky všude se začíná během na zahřátí, na tomhle se nic moc nemění. Intenzita běhu se postupně mění a zařazují se cviky jako předkopávání, zakopávání atd. Rozcvičku už lze pojmout pestřeji. Někdo do ní zahrnuje kromě protažení i stínový box nebo různé gymnastické cviky ( hvězdy, kotouly, přemety), nácvik pádů a základní tréninkové prvky ( nácvik takedownů).
Nácvik fyzické kondice
Tato část tréninku má za cíl , jak je asi jasné již z nadpisu, zvýšit fyzickou kondici cvičenců. A jelikož je MMA sport velmi dynamický, tak je třeba trénovat sílu celého těla. K tomu se používá řada klasických cviků (dřepy, kliky, angličani) i improvizovaných cvičení – různé přelézání, přeskakování, přetahování, plazení, chození v dřepu atd. Cvičí se individuálně i v párech.
Nácvik technik
Každý trenér má své metody nácviku, ale všeobecně se můžeme setkat s klasickými boxerskými drilly, nácvikem v postoji – kombinace úderů a kopů, porazy a strhy na zem atd. Nácvik boje na zemi zahrnuje trénink technik škrcení, držení a pák, stejně jako přechody z jedné pozice do druhé. Trenér vždy jednu techniku předvede a cvičenci ji pak ve dvojicích nacvičují. Trenér pak mezi nimi prochází a případně znovu vysvětluje a opravuje chyby, kterých se dopouštějí.
Sparringové zápasy
Nedílnou součástí každého tréninku jsou cvičné sparringové zápasy. V MMA mohou probíhat celou dobu pouze na zemi, jindy zase jen v postoji (bez úderů nebo s nimi), nebo obojí. Účelem sparringu není soupeři ublížit a proto se údery a jiné techniky nevedou plnou silou. Nováčci nemají zpravidla problém ani při sparringu se zkušenějšími, protože ti se jim snaží přizpůsobit, aby si i oni mohli vyzkoušet různé techniky.
Vybaveni pro MMA
MMA nepatří, co se vybavení týče, mezi “drahé” sporty. Začátečníci mohou na první trénink přijít i v tričku a kraťasech a většina klubů jim nějaké základní pomůcky na místě půjčí. Pokud se však někdo hodlá MMA pravidelně věnovat, je vhodné zakoupit rukavice na MMA, chránič na zuby (zkusku), suspenzor a chrániče kolen a holení. Dodatečné vybavení je pak možno zakoupit po konzultaci s trenérem, podle toho jakou skladbu jeho tréninky mají.