Motivace v tréninku

Motivace v tréninku aneb Všechno je v hlavě!

Právě se chystáte na svoji najtěžší sérii dřepů. 90kg a 12 opakování. Zadumaně hledíte na naloženou osu, čas určený na pauzu mezi sériemi záhy pomine. Vy však zůstáváte v nehybném postoji, po chvilce se zašklebíte, sundáte všechny kotouče a zamíříte do šaten. Možná jste unavení nebo se dnes prostě nedokážete dostatečně soustředit. Anebo Vám možná chybí správná motivace.

Co je vlastně motivace?? Je to psychologický proces vedoucí k pozitivnímu „nabuzení“ organismu!

Motivací k tréninku může samozřejmě být fakt líbit se přítelkyni nebo ohromit návštěvníky plovárny o nadcházejících letních prázdninách. Já mám však nyní na mysli motivaci okamžitou, něco, co Vás donutí vrhnout se do večerního tréninku jako hladový vlk na vypasenou ovečku.

Existuje několik druhů kulturistické motivace. Někdo obdivuje Ronnieho Colemana a tak si před tréninkem zad prohlédne fotky Ronnieho zádových póz. Cvičíte-li ve své vlastní posilovně, můžete si na stěnu vylepit plakát dvojitého bicepsu zezadu, na který budete koukat při sérii shybů širokým nadhmatem. Někoho jiného může motivovat houževnatost Rockyho a před každou cvičební jednotkou si pustí na videu tréninkovou sekvenci ze čtvrtého dílu série o italském hřebci. Tím se dostávám k další možnosti, kterou je píseň. Pusťte si před jakoukoliv těžkou posilovací sérií song Eye of the Tiger od skupiny Survivor nebo Hearts on Fire od Johna Caffertyho a probudíte v sobě tolik motivační energie, že činku doslova rozdrtíte.

Motivací dále může být několik slov od tréninkového partnera nabo snaha vyrovnat se, či překonat výkony sparingpartnera. V neposlední řadě se k motivaci řadí i třeba sázka, ale z kategorie takových těch „zdravých“ sázek. Nevsadím se s kamarádem o to, že zabenčuju 100kg, když mám rekord 80kg, ale např. o to, jestli zvládnu 10 opakování se 70kg, když jsem minulý trénink zacvičil se stejnou váhou opakování 8.

Správná motivace může úplně převrátit pohled na problém stojící před Vámi. Hlava se nabije energií a zvědavostí, zda dokáže úkol akceptovat a splnit. Svaly během vteřiny nezesílí, ale dobrá motivace změní postoj k problému. Všechno je totiž v hlavě. Hodně úspěchů!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno