Mrkev

Mrkev je úžasný druh zeleniny, který můžeme snadno jíst syrový i vařený. Mrkev můžeme upotřebit ve sladkých i slaných pokrmech, což je její další výhoda. Oranžová barva mrkve je způsobena obsaženou látkou zvanou beta-karoten. Tato látka působí mimo jiné jako antioxidant. A antioxidanty mohou snížit riziko vzniku některých chronických onemocnění. Beta-karoten se ve vašem těle také přeměňuje na vitamin A, který je prospěšný pro zdravý zrak i pokožku.

Krátká historie

Mrkev lze najít v historických dokumentech starých asi 5 000 let. To ale neznamená, že mrkev nemohla být používána ještě dříve – jen k tomu nejsou důkazy. Nikdo přesně neví, kdy se objevila první mrkev. Dříve se často pletla také s pastinákem, což je blízký příbuzný mrkve.

Mrkve

Skladování mrkve

Kromě výše zmíněných je mrkev navíc bohatá na kyselinu listovou a vlákninu. Zaměřte se na koupi místní mrkve, která když je v sezóně chutná nejlépe. Vhodné je také vypěstovat si vlastní mrkev, kterou můžete skladovat tak, že ji ve sklepě zapícháte do mírně vlhkého substrátu (nejlépe písku). Vyplatí se občas svou úrodu zkontrolovat, zda se neobjevuje některá z obvyklých chorob. Pokud skladujete mrkev v lednici, dejte ji do speciální přihrádky na ovoce a zeleninu. Pokud ji budete skladovat v sáčku, vydrží až tři týdny. Před uskladněním je potřeba odstranit veškerou zeleň z mrkví, ta totiž odčerpává z kořene vlhkost.

Mrkev

Mrkev v kuchyni

Mrkev u nás patří k nejpoužívanějším druhům zeleniny: neobejde se bez ní žádná polévka. Avšak to není jediné použití, které mrkev má. Můžete ji jíst vařenou i syrovou, na slano i na sladko. K mrkvi se skvěle hodí chuť zázvoru, kari, javorového sirupu, medu, jablečného moštu tymiánu či petržele. Většina živin z mrkve se nachází těsně pod slupkou. Místo toho, abyste mrkev loupali, důkladně ji opláchněte pod tekoucí vodou. K čištění použijte kartáč nebo mrkev jen lehce oškrábejte škrabkou. Vyzkoušejte například toto:

  • Nastrouhejte mrkev do listových salátů, těstovinových salátů, nebo mrkev smíchejte se strouhaným zelím a sladkokyselou zálivkou.
  • Uvařte si mrkev, brambory, zázvor, celer, sůl a pepř doměkka a poté vše rozmixujte v hladké pyré. Pokud toto pyré naředíte, vznikne vám skvělá polévka (můžete zjemnit smetanou).
  • Mrkev můžete také upéct – samostatně nebo s jinou kořenovou zeleninou. Pečenou mrkev můžete použít jako chutnou přílohu.
  • Připravte si z mrkve tenké hranolky a namáčejte je do hummusu.

Javorová mrkev a petržel

Tento recept můžete využít jako hlavní chod i jako přílohu. Mrkev a petržel (po 500 g každý) důkladně omyjte (nebo oloupejte) a nakrájejte na kolečka. Poduste je poloměkka (uvnitř by ale měly ještě křupnout). Slijte, a k ještě horké zelenině přidejte 50 ml javorového sirupu, 2 lžíce másla, 2 lžičky strouhaného zázvoru a 2 lžičky čerstvě nasekané petrželky.

Mrkve

Kuřecí fricasse s mrkví

Ve vodě si omyjte 4 kuřecí prsa, osolte a opepřete je z každé strany. Do hlubší pánve dejte rozpustit 2 lžíce másla a opečte na nich všechna kuřecí prsa z obou stran. Potom je vyjměte a na jejich místo dejte nakrájené 4 mrkve, 6 žampionů, 1 stroužek česneku, špetku sušeného rozmarýnu a tymiánu a restujete pět minut. Poté vlijte 250 ml kuřecího vývaru. Vařečkou se snažte ze spodní strany pánve oškrábat co nejvíce připečených kousků. Ve 125 g bílého jogurtu rozmíchejte 1 lžičku kukuřičného škrobu a zamíchejte do směsi. Vraťte kuřecí prsa a duste asi 10 minut. Poté ještě přisypte 250 g mraženého hrášku a duste ještě 5 minut. Hotovo máte tehdy, když je mrkev poloměkká a kuřecí prsa jsou propečená.

Mrkvové hranolky s parmazánem

Díky tomuto receptu můžete do svých dětí dostat nějakou tu mrkev. Důkladně si omyjte nebo oloupejte 5 kusů mrkví. Nakrájejte na hranolky. Vmíchejte k nim 3 lžíce olivového oleje a pořádně promíchejte, aby byly pokryty všechny kousky mrkve. Mezitím si asi půl hrnku strouhanky smíchejte s ¼ hrnkem strouhaného parmazánu. Do této směsi obalujte mrkev a skládejte ji na plech, který jste vyložili pečícím papírem. Pečte asi 20 minut na 200 °C dozlatova.

Baby mrkev

Baby mrkev je označení pro mrkev, která již dosáhla dospělosti, ale byla oloupána strojem a vytvarována na menší kousky. Díky této malé velikosti jsou úžasné na svačinu, protože už jsou zbavené slupky. Takže si je můžete dopřát kdekoli. Protože jsou ale oloupány, obsahují o něco méně živin, než mrkve běžné velikosti.

Mrkev na poli

Sacharidy v mrkvi

Mrkev se skládá hlavně z vody a sacharidů. Sacharidy obsahují škroby a cukry, jako je sacharóza a glukóza. Mrkve jsou také relativně dobrým zdrojem vlákniny, přičemž jedna středně velká mrkev (61 gramů) poskytuje 2 gramy vlákniny. Mrkev má nízký glykemický index (GI), což je měřítko toho, jak rychle potraviny po jídle zvyšují hladinu cukru v krvi. Jejich GI se pohybuje v rozmezí 16–60 – nejnižší u syrové mrkve, o něco vyšší u vařené a nejvyšší u pyré.

Mrkvová šťáva

Vláknina v mrkvi

Hlavní formou rozpustné vlákniny v mrkvi je pektin. Rozpustná vláknina může snížit hladinu cukru v krvi tím, že zpomalí trávení cukru a škrobu. Kromě toho je vláknina zdrojem potravy přátelských bakterií ve střevě, což může vést ke zlepšení zdraví a snížení rizika různých onemocnění. Rozpustná vláknina může navíc zhoršit vstřebávání cholesterolu z trávicího traktu a snižovat hladinu cholesterolu v krvi Hlavními nerozpustnými vlákny v mrkvi jsou celulóza, hemicelulóza a lignin. Nerozpustná vlákna mohou snížit vaše riziko zácpy a podpořit pravidelnou stolici.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno