Mrkev

Mrkev patří k nejobyčejnějším levným druhům zeleniny, které najdeme v každé domácnosti. Mrkev lze za pár korun pořídit v každém obchodě nebo si ji jednoduše vypěstovat na zahrádce. Má uplatnění v celé řadě českých pokrmů, je však v mnoha ohledech prospěšná pro náš organismus, obsahuje řadu vitamínů a pomáhá i při léčbě některých onemocnění.

mrkevMrkev se řadí mezi kořenovou zeleninu. Mrkev obecná (Daucus carota) pochází z čeledi miříkovitých, příbuzným je pastinák, který se u nás taktéž využívá, ale nemá takovou oblibu jako mrkev. Částí mrkve, která se konzumuje, je samotný kořen, který shromažďuje živiny. V kuchyni se však občas používá i mrkvová nať, ale jen zřídkakdy. Samotným produktem pro další využití je právě kořen. Mrkev má bohatou historii, která není zcela průhledná. V každém případě se vyskytuje i v Afghánistánu, Asii, Pákistánu, Středomoří nebo Indii. Divoký druhy mrkve můžeme najít ve volné přírodě i na některých místech u nás v Česku.

Obsah látek

Mrkev obecná obsahuje poměrně velké množství vitamínu B a také C. Vápník, železo, sodík či draslík, to jsou minerály, které se v mrkvi taktéž vyskytují. Zelenina je známá pro velký obsah betakarotenu, ten se v těle přeměňuje na důležitý vitamín A. Dále v mrkvi najdeme selen, který podporuje imunitní systém či vlákninu, oleje a glukózu.

Přeměna betakarotenu

Určitě jste někdy slyšeli, že pokud budete jíst hodně mrkve, dobře uvidíte. Ačkoliv to není úplně pravda a konzumace mrkve samotný zrak nezlepší, v této oblasti má pravdivý základ. Mrkev totiž obsahuje velké množství betakarotenu, který se přeměňuje na vitamín A. Nedostatek vitamínu A se projevuje šeroslepostí a zhoršením viděním za šera, při nedostatku tohoto vitamínu tak konzumace mrkve opravdu pomůže zlepšit zrak. Je však třeba upozornit, že aby se mohl betakaroten přeměnit na vitamín C, potřebuje k tomu současně dostatek vitamínu C, tuků a zinku. Proto, chcete-li zvýšit vitamín A, konzumujte mrkev s dalšími potravinami, které zmíněná látky obsahují a přeměnu látky podpoří.

Vliv na organismus

To, že je mrkev chutná a má univerzální použití v české i světové kuchyni je samozřejmostí. Konzumace mrkve má však pozitivní vliv na lidský organismus. Z mrkve lze vytvořit pleťovou masku, která pleť krásně pročistí, ovšem i konzumací mrkvových šťáv se může vzhled pleti výrazně zlepšit. Mrkev je také bohatým zdrojem energie a skvělou potravinou při pokusu shodit nějaký ten kilogram. Existují i speciální mrkvové diety, které zaručují úbytek váhy během krátkého času. Mrkev navíc obsahuje mnoho vlákniny, díky čemuž preventivně působí proti vzniku rakoviny tlustého střeva.

Mrkev konzumujeme pravidelně v mnoha pokrmech a mnozí i zasyrova a často si ani neuvědomuje, jak moc našemu organismu pomáháme. Pravidelným pojídáním mrkve či popíjením mrkvových šťáv přitom můžeme výrazně zlepšit náš zdravotní stav.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno